Sadzimy drzewa

Drzewa filtrują powietrze, zmniejszają uczucie upałów i zatrzymują deszczówkę. Dlatego konsekwentnie sadzimy w Zduńskiej Woli kolejne młode drzewka. 

 

– Wybieramy różne gatunki: klony srebrzyste, dęby, grujeczniki, wiśnie i grusze ozdobne. Dobieramy je tak, by pasowały do poszczególnych miejsc – wyjaśnia Małgorzata Stolińska z Biura Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. – Wszystkie sadzonki są już mocno ukształtowane, mają od 12 do 16 cm w obwodach pnia – dodaje. Młode drzewa są zabezpieczone palikami i specjalnym wiązaniem, co chroni je przed silnymi wiatrami. Często montujemy przy nich specjalną rurę, przez którą w kolejnych latach będziemy podlewać drzewko; dzięki niej woda dotrze bezpośrednio do korzeni. 

Jesienią 2020 r. zleciliśmy nasadzenia m.in. w Parku Miejskim im. Stefana Złotnickiego oraz na terenach przy ulicach Alojzego Orione, Łąkowej, Granicznej, Torfowej, Dojazd, Adama Mickiewicza, prof. Tadeusza Kobusiewicza i przy rondzie Bronisława Jackowskiego. 

Nasadzenia zaplanowaliśmy też na Kępinie. Wokół zbiornika przybędzie blisko ćwierć tysiąca nowych drzew i krzewów. Pojawią się świdośliwy, brzozy i olchy. Krajobraz ubarwi tamaryszek drobnokwiatowy, którego pokładające się gałęzie obsypane są różowymi kwiatami, oraz karagana syberyjska, kwitnąca na żółto odmiana robinii akacjowej. Wraz z krzewami berberysu i ponad hektarem nowego trawnika, kolejne nasadzenia nadadzą harmonii i uzupełnią krajobraz łąki z luźnymi grupkami drzew.

Przejdź do treści