Rozwijamy place zabaw

Świat maluchów musi być kolorowy. Dlatego w różnych częściach miasta tworzymy przestrzenie, w których najmłodsi mogą doskonalić swoją aktywność fizyczną, rozwijać kreatywność i zawierać pierwsze przyjaźnie.

W Zduńskiej Woli rozwijamy przestrzenie, inspirujące najmłodszych do kreatywnych zabaw.Przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców jako jedno z pierwszych polskich miast stworzyliśmy plac zabaw dla dzieci pełno- i niepełnosprawnych. Bo prawo do zabawy mają wszystkie maluchy, bez żadnych wyjątków! 

Integracyjny plac zabaw

Wyjątkową przestrzeń integracyjną urządziliśmy przy stadionie miejskim na ul. Łaskiej. Jest karuzela i huśtawka wagowa, na które można wygodnie wjechać wózkiem inwalidzkim. Ponadto piaskownica na nóżkach i duży zestaw integracyjny, na który składa się system zjeżdżalni, przejść i pochylni. – To o ten plac walczyli zduńskowolscy rowerzyści w ramach akcji „odLOTTOwa jazda”. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wielkie zaangażowanie – podkreśla prezydent Konrad Pokora.

Dla Zduńskiej Woli kilometry kręciło aż 1737 osób. Razem zebraliśmy ponad 447 tys. km i zajęliśmy piąte miejsce w rywalizacji, w której udział wzięło 45 organizacji z całej Polski. Fundacja LOTTO nagrodziła nas 20 tys. zł. – To niewielka część kosztów budowy integracyjnego placu zabaw, ale nie miałem żadnych wątpliwości, że zbudować go trzeba. Takiego potencjału zaangażowania mieszkańców nie można zmarnować. Ten plac obiecaliśmy też dzieciom, a to najważniejsze zobowiązanie – przyznaje Konrad Pokora.

– Chcemy, by dzieci pełno- i niepełnosprawne bawiły się wspólnie. By przez wzajemną ciekawość świata, poznawały się i uczył się siebie. To najlepszy sposób na eliminowanie uprzedzeń i wzajemną integrację – mówi prezydent Pokora. – Dzięki zaangażowaniu zduńskowolskich rowerzystów realizuje się wizja miasta otwartego dla wszystkich mieszkańców – dodaje.

Tworzymy przestrzenie zabawy i edukacji

Inspirujące do zabawy place dla dzieciaków stworzyliśmy też na Kępinie i przy ul. Topolowej. Najmłodsi znajdą tu karuzele, huśtawki, trampoliny i piaskownice. Podczas spacerów dokoła zbiornika warto skorzystać z nowej ścieżki edukacyjnej, dzięki której najmłodsi odkryją przyrodnicze ciekawostki. Dla nieco starszych przygotowaliśmy zewnętrzną siłownie oraz strefę relaksu ze stołem do gier planszowych.

Gotowy jest też projekt przebudowy przestarzałego placu zabaw na osiedlu Karsznice. Budowlańcy zamontują tu nowoczesną huśtawkę, bujaki samochodowe i motocyklowe oraz podwieszane rowerki. Pojawi się też zjazd linowy. Zmieniamy nawierzchnię, by dzieci mogły się tu bezpiecznie bawić. 

Przejdź do treści