Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Remontujemy ulicę Jodłową

Remont Jodłowej ruszy jeszcze w 2022 r. Inwestorem jest Powiat Zduńskowolski, ale miasto wspiera finansowo tę inwestycję. Oba samorządy wspólnie walczyły też o dotację na jej realizację.

Za czwartym razem rząd uległ naciskom zduńskowolskich samorządowców i mieszkańców miasta. O pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont ulicy Jodłowej występowało starostwo zduńskowolskie, bo droga należy do powiatu. Przebudowa tego newralgicznego dla miasta układu komunikacyjnego wyceniana jest na ponad 30 mln zł. – Obiecałem powiatowi, że  dołożymy się do tej inwestycji, bo przecież wpływa ona na ruch samochodowy w mieście i jakość życia mieszkańców. Danego słowa dotrzymam – deklaruje prezydent Pokora.

Rząd trzykrotnie odmawiał powiatowi funduszy. Nie wyjaśnił dlaczego, bo nie ujawnił oceny złożonych wniosków. „Przypominamy, że kierowanie się kryterium przynależności politycznej przy rozdawaniu naszych wspólnych pieniędzy [z budżetu państwa] nie jest krzywdzeniem władz samorządowych. Jest krzywdzeniem wszystkich mieszkańców naszych miast, gmin i powiatów. (…) Nasze inwestycje nie mają barw politycznych – starosta zduńskowolska Hanna Iwaniuk i prezydent Konrad Pokora napisali wtedy we wspólnym liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

– Choć odpowiedzi na list nie otrzymaliśmy, uznajemy, że odpowiedzią premiera jest ogłoszona właśnie decyzja. Dzięki wsparciu z budżetu państwa, na który składają się przecież także zduńskowolanie, remont ulicy Jodłowej ruszy jeszcze w tym roku – mówi Konrad Pokora.

Z funduszu popłyną środki na pierwszy etap projektu. Drogowcy wymienią nawierzchnię, wybudują chodnik i ścieżkę rowerową. Wzdłuż ulicy poprowadzona zostanie kanalizacja deszczowa Realizacja tej części inwestycji została wyceniona na nieco ponad 10 mln zł, z czego 8,13 mln pochodzić będzie z budżetu państwa, a miasto i dołoży starostwu w tym roku 0,5 mln zł.

– W zeszłym roku trzy razy wysyłaliśmy rządowym urzędnikom wniosek o finansowanie przebudowy ulicy Jodłowej, a oni trzy razy bez wskazywania powodów mówili nam „nie”. Inni pewnie by się poddali i poszukali nowej inwestycji do zgłoszenia. Ale nie my! – mówi Hanna Iwaniuk, starosta powiatu zduńskowolskiego. – Byliśmy zdeterminowani, by zdobyć środki właśnie na Jodłowa, bo to dziś najbardziej paląca inwestycja drogowa w całym powiecie – dodaje. Zakończenie prac planowane jest na październik 2023 r.

Co z kolejnymi etapami remontu układu dróg wzdłuż Jodłowej? – Na biurku urzędników w Warszawie leży już wniosek o środki z budżetu państwa, dzielone w ramach Polskiego Ładu – zdradza Hanna Iwaniuk. – Liczę, że skoro rząd uznał nasze argumenty o konieczności przebudowy tych ulic i dał zielone światło do rozpoczęcia inwestycji, to konsekwentnie dofinansuje też kolejne etapy projektu – wyjaśnia.

Dofinansowanie uzyskał też projekt złożony przez urząd miasta. Dzięki tym środkom rozbudowana zostanie ulica Jasna. 

Przejdź do treści