Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Remontujemy kamienice

Dzięki termomodernizacji kamienic z centrum Zduńskiej Woli hurtowo znikają piece węglowe. Poprawia się jakość powietrza, miejska estetyka i komfort życia wielu mieszkańców. Tylko w 2020 r. na ten inwestycje pozyskaliśmy niemal 4 mln zł dofinansowania. 

– Zakres prac w każdym budynku jest nieco inny, ale wspólnym mianownikiem jest likwidacja pieców węglowych, podłączenie do ciepłociągów i docieplenie budynków – wylicza Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. W trakcie remontów zrealizowanych w kamienicach w 2021 r. zdemontowaliśmy 134 piece węglowe.

Sieradzka 15 oraz Łaska 15 i 17

Czterdzieści osiem kopciuchów, które od jesieni do wiosny truły w centrum Zduńskiej Woli, udało się zlikwidować dzięki remontowi trzech kamienic: przy ul. Sieradzkiej 15 oraz Łaskiej 15 i 17. Podłączyliśmy je do sieci cieplnej. To komfort dla lokatorów i czystsze powietrze dla wszystkich zduńskowolan.

Wraz z wymianą źródła ciepła dociepliliśmy budynki, by ich mieszkańcy mogli utrzymywać ciepło i zmniejszyć zużycie energii. Budowlańcy wymienili nieszczelne okna na klatkach schodowych i w mieszkaniach, pojawiły się nowe drzwi wejściowe.  W kamienicach zbudowano instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody. W kilku mieszkaniach wydzielono łazienki.

Budynki przeszły też metamorfozę estetyczną. Elewacje zyskały nowe kolory, wyremontowano też balkony. – Zależy nam, by miasto piękniało. Każdy remont wykorzystujemy nie tylko do poprawy wyglądu budynków, ale też otoczenia wokół nich. Rozbieramy nieużytki, porządkujemy podwórka, tworzymy zieleńce – wymienia prezydent Konrad Pokora.

Urząd miasta otrzymał na inwestycję ponad 1,5 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Kompleks naprzeciw Liceum Plastycznego

Trwa duży remont kamienic przy ul. Sieradzkiej 26, 28, 30, 32 i 32A, a więc kompleksu znajdującego się naprzeciw Liceum Plastycznego. Na pierwszy ogień poszło zagospodarowanie podwórzy, roboty rozbiórkowe, wykonanie przyłącza wodociągowego, budowa wiat śmietnikowych i utwardzenie całego terenu. Ekipy realizują też prace wewnątrz budynków.  – Docieplamy ściany zewnętrzne kamienic i oficyn, wymieniamy drzwi i okna, naprawiamy i malujemy frontowe elewacje. Kolejnym etapem są prace przy konstrukcjach i pokryciach dachów – wylicza Jolanta Ulatowska z Biura Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta. 

Fronty kamienic wrócą do swojego pierwotnego wyglądu. Ekipy budowlane odtworzą historyczny układ okien, renowacji  poddadzą balkony wraz z balustradami. Na kamienicach przy ul. Sieradzkiej 28 i 30 zostaną odrestaurowane zabytkowe gzymsy. Na przodzie pojawią się drewniane drzwi, które także będą nawiązywać do pierwotnego wyglądu. Całości dopełnią nowe nasadzenia zieleni wokół budynków. 

 

Getta Żydowskiego 7

Dwie oficyny przy ulicy Getta Żydowskiego 7 przeszły remont. Budynki zostały ocieplone oraz podłączone do miejskiego ogrzewania. Kolejne kopciuchy trafiły na złom.

Trzynaście węglowych pieców, które od wczesnej jesieni do wiosny truły w centrum miasta, udało się zlikwidować dzięki remontowi tych oficyn. Miasto podłączyło je do miejskich sieci cieplnych. Wraz z wymianą ogrzewania budynki zostały też docieplone.

W kamienicach hydraulicy wykonali instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Ocieplony został także strop budynku .Fronty kamienic wrócą do swojego pierwotnego wyglądu.

Na termomodernizację oficyn i podłączenie ich do miejskich sieci cieplnych urząd zdobył ponad 870 tys zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Prawą oficynę wyremontowała firma: Usługi Remontowo-Budowlane NICIAK Mirosława Niciak i Kris-Bud Krzysztof Jóźwik. Lewą firma Zakład Remontowo-Budowlany mgr. inż. Witold Dawid.

Przejdź do treści