Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Wyremontowaliśmy dworzec

Zduńskowolski dworzec PKP wreszcie doczekał się remontu! Jest komfortowy i przypomina o fabrycznym rodowodzie miasta.

Budynek zyskał dawny blask. Spod błękitnego tynku wykonawca wydobył starą, piękną cegłę. Fasada  nawiązuje do dawnego, przemysłowego charakteru Zduńskiej Woli. Ekipa wymieniła okna i drzwi, przebudowała poczekalnię, kasy i toalety. O ciepło pasażerów zimą dbają Miejskie Sieci Cieplne, które przyłączyły obiekt do ciepłociągu.

To nie koniec. – Gdy mówimy o remoncie dworca, nie mówimy o samym budynku – zastrzega prezydent Konrad Pokora – Przez wiele lat ta część miasta była pomijana w planach inwestycyjnych. Podróżnych, którzy przyjeżdżają dziś do Zduńskiej Woli witają więc dziurawy asfalt, zaniedbany skwer i brudne ściany. Wstyd! – nie ukrywa emocji.

Dlatego wraz z budynkiem dworca miasto zdecydowało się przebudować przylegającą do niego zatokę autobusową. – Stworzyliśmy tu węzeł przesiadkowy w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami czy osób starszych – informuje Pokora.

Budowlańcy zadaszenie zamontowali też między Placem Żelaznym a wejściem na perony kolejowy. W deszczowe i śnieżne dni pasażerowie komfortowo przechodzą z pociągu do samochodu, taksówki czy autobusu. Miasto uporządkowało też pobliskie parkingi.

Prace wykona firma Budomax z Grabowca. Na realizację projektu ma 31 miesięcy, z czego pierwsze pięć poświęci na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja kosztować będzie 4,5 mln zł z czego 2,9 mln zł. zostanie sfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Modernizację na zduńskowolskiej stacji PKP przeszły już perony. Pasażerowie wjeżdżają na nie windami lub wchodzą podziemnym tunelem, który połączył dwie strony miasta. Nowe są tu latarnie, ławki i tablice informacyjna, ale również tory i sieć trakcyjna.

Po modernizacji 42-kilometrowego odcinka linii ze Zduńska Woli do Łodzi Kaliskiej składy pasażerskie przyspieszą do 120 km/h. Skróci to czas przejazdu na tym odcinku o 15 min.

Przejdź do treści