Logo Miasta Zduńska Wola

»

Remontujemy dworzec

Zduńskowolski dworzec PKP wreszcie doczeka się remontu! Będzie komfortowy i przypomni o fabrycznym rodowodzie miasta.

Budynek zyska dawny blask. Spod błękitnego tynku wykonawca wydobędzie starą, piękną cegłę. Fasada będzie nawiązywała do dawnego, przemysłowego charakteru Zduńskiej Woli. Ekipa wymieni okna i drzwi, przebuduje poczekalnię, kasy i toalety. O ciepło pasażerów zimą zadbają Miejskie Sieci Cieplne, który przyłączą obiekt do ciepłociągu.

To nie koniec. – Gdy mówimy o remoncie dworca, nie mówimy o samym budynku – zastrzega prezydent Konrad Pokora – Przez wiele lat ta część miasta była pomijana w planach inwestycyjnych. Podróżnych, którzy przyjeżdżają dziś do Zduńskiej Woli witają więc dziurawy asfalt, zaniedbany skwer i brudne ściany. Wstyd! – nie ukrywa emocji.

Dlatego wraz z budynkiem dworca miasto zdecydowało się przebudować przylegającą do niego zatokę autobusową. – Stworzymy tu węzeł przesiadkowy w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami czy osób starszych – informuje Pokora.

Przy ulicy powstanie zadaszony peron, na którym zatrzymywać będą się busy MPK i przewoźników lokalnych. Zadaszenie budowlańcy zamontują też między Placem Żelaznym a wejściem na perony kolejowy. W deszczowe i śnieżne dni pasażerowie komfortowo przejdą z pociągu do samochodu, taksówki czy autobusu. Miasto uporządkuje też pobliskie parkingi.

Prace wykona firma Budomax z Grabowca. Na realizację projektu ma 31 miesięcy, z czego pierwsze pięć poświęci na przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja kosztować będzie 4,5 mln zł z czego 2,9 mln zł. zostanie sfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Modernizację na zduńskowolskiej stacji PKP przeszły już perony. Pasażerowie wjeżdżają na nie windami lub wchodzą podziemnym tunelem, który połączył dwie strony miasta. Nowe są tu latarnie, ławki i tablice informacyjna, ale również tory i sieć trakcyjna.

Po modernizacji 42-kilometrowego odcinka linii ze Zduńska Woli do Łodzi Kaliskiej składy pasażerskie przyspieszą do 120 km/h. Skróci to czas przejazdu na tym odcinku o 15 min.

Przejdź do treści