Logo Miasta Zduńska Wola

Remontujemy bibliotekę

Rozpoczynamy remont Miejskiej Biblioteki Publicznej. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie zasilany energią z paneli fotowoltaicznych.

Budowlańcy wymienią niektóre okna oraz dobudują zewnętrzną windę. Znikną stare oprawy oświetleniowe i zastąpią je energooszczędne ledy. Udogodnieniem dla osób niewidzących i niesłyszących będzie zakup systemu nawigującego z nadajnikiem. Z pomocą telefonu komórkowego będą mogli bezpiecznie poruszać się po bibliotece.

Poprawimy też funkcjonalność czytelni. Na parterze zlikwidujemy wąskie przejścia między regałami z książkami, które osobom z dysfunkcjami ruchowymi uniemożliwiają korzystanie z księgozbiorów.

Zainstalujemy też pętlę indukcyjną, która ułatwia komunikację z mieszkańcami, którzy korzystają z aparatów słuchowych. Mieszkańcy w bibliotece będą mogli skorzystać z komputera z dostępem do Internetu. Aby był użyteczny i przyjazny dla osób niedowidzących i niewidomych, zostanie wyposażony w elektronicznego lektora, który rozpoznaje i odczytuje tekst. Z myślą o seniorach pojawi się też specjalny program powiększający druk.

Zakończenie prac planowane jest na czerwic 2023 r. a przebudowę i dostosowanie Miejskiej Biblioteki Publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych miasto pozyskało 1,56 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Przejdź do treści