Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Promujemy nasze miasto

Zduńska Wola w elitarnym gronie! Zaprezentowaliśmy nasze miasto podczas prestiżowej konferencji międzynarodowej. Taką szansę otrzymało tylko sześć polskich samorządów. To krok do aktywnego udziału Zduńskiej Woli w Światowym Forum Miejskim ONZ.

– Nie było łatwo się zakwalifikować – opowiada Michalina Łagunionok z Biura Strategii i Rozwoju Miasta. – Najpierw organizatorzy oczekiwali opisania projektów, które wskazują, że miasto idzie drogą zrównoważonego rozwoju. Na tym etapie nasza aplikacja została oceniona jako „imponująca” – wspomina. 

Przedstawiliśmy w niej kompleksowy program walki ze smogiem,  inwestycje w energooszczędne oświetlenie uliczne i autobusy elektryczne oraz strategię przywracania miasta rowerzystom i pieszym. Ekspertów zainteresował też rozwój Kępiny oraz projekty integrujące mieszkańców, jak plac zabaw dla dzieci pełno- i niepełnosprawnych oraz międzypokoleniowy skwer na pasażu Powstańców Śląskich.

– Eksperci byli pod wrażeniem zmian, które zachodzą w Zduńskiej Woli. Szczególnie wysoko ocenili naszą troskę o jakość życia mieszkańców i ochronę środowiska – opowiada Michalina Łagunionok. By jednak otrzymać szansę zaprezentowania się na forum należało jeszcze przedstawić wyzwanie, z którym miasto się zmaga.

Podczas konferencji zaprezentowaliśmy zjawisko, które nazwaliśmy „ciążeniem miasta ku metropolii”. – Jesteśmy na tyle blisko Łodzi, że coraz więcej osób chce tam się uczyć i pracować. Jednocześnie na tyle od niej daleko, że uciążliwe dojazdy skłaniają ich   ostatecznie do przeprowadzki – wyjaśnia Michalina Łagunionok, która przedstawiła Zduńską Wolę na forum ekspertów.  

Na konferencji zaprezentowano tylko kilka miast Unii Europejskiej, m.in. słoweński Maribor, niemieckie Essen czy hiszpańskie Vitoria Gasteiz. Spośród polskich miast, w elitarnym gronie – prócz Zduńskiej Woli – znalazły się tylko Kielce, Jaworzno, Iława, Piaseczno i Skawina. Konferencja odbyła się on-line. 

– Cieszymy się, że europejscy eksperci wysoko oceniają zmiany, które następują w naszym mieście – mówi prezydent Konrad Pokora. – Zaproszenie do tej konferencji to duże wyróżnienie, ale to dopiero początek drogi. W 2022 r. w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie ONZ. Chcemy w nim aktywnie uczestniczyć, promując nasze miasto wśród delegatów z całego świata – mówi. 

Konferencję zorganizowała Europejska Sieć Wiedzy o Miastach z siedzibą w Hadze oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Przejdź do treści