Kupujemy elektryczne autobusy

Cztery elektryczne autobusy zasilą flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Na ich zakup spółka pozyskała prawie 8,5 mln zł dotacji unijnych. 

 

Każdy z pojazdów będzie miał dwanaście metrów długości i pomieści 75 pasażerów. Wszystkie będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Dzięki unijnej dotacji powstanie też zadaszona stacja ładowania.

Do inwestycji podeszliśmy strategicznie. W 2019 r. na wniosek prezydenta Rada Miasta podjęła uchwałę o dokapitalizowaniu spółki. Dzięki temu mogła ona wystartować w konkursie o unijny grant.

MPK realizuje też audyt połączeń autobusowych. Ankieterzy liczą pasażerów na wszystkich liniach, o różnych porach, każdego dnia tygodnia. – Takie badanie nie było prowadzone w Zduńskiej Woli nigdy wcześniej. Od wielu lat autobusy kursują na tych samych trasach, a przecież miasto się zmieniło: pewne osiedla się rozrosły, pojawiły się nowe firmy, inne zniknęły – zauważa Michał Płatek, szef MPK. – Dlatego badamy potrzeby mieszkańców. Chcemy, by nasze kursy były dopasowane do codziennego rytmu życia zduńskowolan – dodaje. 

Po zebraniu danych badacze opracują propozycję zmian w trasach przejazdu autobusów. – Nasze inwestycje unowocześniają miejski transport. Chcemy być blisko mieszkańców, a podróż z nami ma być przyjemna i wygodna – zapowiada Michał Płatek. 

MPK wyposażyło swoje autobusy w nadajniki GPS. Dzięki temu pasażerowie mogą korzystać z aplikacji kiedyprzyjedzie.pl, by z dokładnością do minuty sprawdzić, kiedy autobus podjedzie na przystanek. Także przez aplikacje można kupić bilety na przejazd – zduńskowolskie MPK współpracuje z operatorami MPay, Skycash i zbiletem.pl.

System GPS w autobusach posłuży też do aktualizacji elektronicznych tablic informacyjnych. – Zamontujemy je w tym roku na przystankach Łaska/Kościuszki, Łaska/Piwna oraz Łaska/Szkolna po obu stronach ulicy  – wymienia Michał Płatek, szef MPK. 

Cicha, wygodna i lepiej dopasowana do potrzeb mieszkańców komunikacja miejska jest ważnym elementem nowoczesnego systemy transportowego, który powstaje w Zduńskiej Woli. Będzie on przyjazny przede wszystkim pieszym, rowerzystom i autobusom miejskim. Uwzględni również nowoczesne środki lokomocji, jak hulajnogi czy elektryczne skutery. 

Przejdź do treści