Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Kupiliśmy elektryczne autobusy

Sześć elektrycznych autobusów zasiliło flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Na ich zakup spółka pozyskała prawie 8,5 mln zł dotacji unijnych. 

Każdy z pojazdów będzie miał dwanaście metrów długości i pomieści 75 pasażerów. Wszystkie będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Nowe pojazdy będą posiadały szereg udogodnień dla pasażerów, pojawią się w nich na przykład biletomaty. Wymiana floty zduńskowolskiego MPK zminimalizuje emisję spalin i pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Obok hurtowej likwidacji pieców węglowych, to kolejny element programu walki ze smogiem.

MPK wybrało także firmę, która wybuduje infrastrukturę do zasilania elektrycznych autobusów. W zajezdni staną cztery ładowarki oraz wiata z parkingiem. Pojazdy ładować będą się w nocy oraz w przerwach między kursami.

Miejski przewoźnik wykonał audyt połączeń autobusowych. Ankieterzy policzyli pasażerów na wszystkich liniach, o różnych porach dnia. Nowe pojazdy wyjadą na najbardziej oblegane linie. Kursy będą dopasowane do codziennego rytmu życia mieszkańców.

Elektryczne autobusy będą wyposażone w nadajniki GPS, podobnie jak wszystkie te, które już jeżdżą po Zduńskiej Woli. Dzięki temu pasażerowie mogą śledzić ich lokalizację w aplikacji Kiedyprzyjdzie.pl. Czujniki GPS są też zintegrowane z tablicami informacyjnymi, które MPK zamontował na przystankach Łaska/Kościuszki, Łaska/Piwna oraz Łaska/Szkolna po obu stronach. Na monitorach wyświetla się informacja, za ile minut przyjedzie autobus danej linii.

Na zakup pojazdów i budowę stacji ładowania MPK uzyskało 8,5 mln zł dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Cicha, wygodna i lepiej dopasowana do potrzeb mieszkańców komunikacja miejska jest ważnym elementem nowoczesnego systemy transportowego, który powstaje w Zduńskiej Woli. Będzie on przyjazny przede wszystkim pieszym, rowerzystom i autobusom miejskim. Uwzględni również nowoczesne środki lokomocji, jak hulajnogi czy elektryczne skutery. 

Przejdź do treści