Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Integrujemy pokolenia

W centrum Zduńskiej Woli wybudowaliśmy pierwszy w mieście skwer integrujący pokolenia.  Można przysiąść, porozmawiać, pograć w szachy.

Przestrzeń urządzili mieszkańcy. Przez kilka miesięcy urząd prowadził z nimi rozmowy, prosił o wypełnianie ankiet. Jakie pragnienia mieli uczestnicy tych konsultacji? Chcieli „miejsca gdzie można się spotkać, z dala od zgiełku miejskiego, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, gdzie nikt nie będzie oceniany i dyskryminowany”, pełnego „zieleni i kwiatów”, „z atrakcjami dla młodszych i starszych”, „najlepiej z fontanną i ławkami, na których będzie można odpocząć” – czytamy wśród dziesiątek odpowiedzi respondentów. 

– Projekt przebudowy Pasażu Powstańców Śląskich spełnia te marzenia. Głos mieszkańców był kluczowy dla wyboru atrakcji, a nawet ich usytuowania – wyjaśnia Michalina Łagunionok z Biura Strategii i Rozwoju Miasta, która kieruje projektem w zduńskowolskim urzędzie. W centralnym punkcie skweru pojawi się więc fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi. Dookoła staną nowoczesne ławki. Wypocząć będzie można też na wygodnych drewnianych leżakach, zatopionych wśród bujnych klombów ozdobnych traw.

– Dotychczasową zieleń uzupełniliśmy roślinami cebulkowymi, ale i efektownymi drzewami. Pojawiły się graby kolumnowe, które jesienią stają się żółte i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono  – opowiada Michalina Łagunionok. Przy budynkach od strony Hadesu i ogrodzeniu ogrodnicy zasadzono bluszcz, by powstała żywa, zielona ściana, która dopełni nastrój spokojnego zaułku. 

W jednym z narożników skweru stanął drewniany podest, który może pełnić różne funkcje. – Może to być rodzaj amfiteatru dla niewielkich imprez artystycznych. Może to być jednak również miejsce spotkań grup znajomych. Żeby sobie posiedzieć, porozmawiać, wystawić buzię do słońca. Zadbaliśmy, by podest miał ekspozycję na stronę południową i był dobrze nasłoneczniony – śmieje się Michalina Łagunionok. Po przeciwległej stronie stoją piłkarzyki i stół do szachów oraz chińczyka. Jest też poidełko z bieżącą wodą, a w upalne dni – przyjemnie chłodząca kurtyna wodna. Wszystkie elementy wystroju są nowoczesne w formie, połączą drewno ze stalą. 

– Od samego początku projektujemy ten skwer jako miejsce integracji mieszkańców. Mają się tu dobrze czuć i młodzież i seniorzy. Bliski jest nam też duch smart city – mówi Michalina Łagunionok.

Co oznacza to anglojęzyczne sformułowanie? To koncepcja budowania miast, w których żyje się wygodnie i komfortowo. – Najpierw myślano, że rozwijające się technologie przejmą zarządzanie miastem. Że w każdym rogu czaić będą się fotokomórki, które policzą, ile osób przechodzi ulicą, ile przejeżdża nią samochodów, jak często, w jakim kierunku. Maszynowa analiza danych miała pozwolić stworzyć miasto idealne – mówi Łagunionok. Szybko jednak uznano, że komputery same niewiele bez nas zrobią.

Dziś smart city to poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla miast, w których nowe technologie tylko wspierają mieszańców. Kluczowe jest ich zdanie i pomysły. – Doskonale widać to w procesie urządzania Pasażu Powstańców Śląskich. Bez zaangażowania zduńskowolan powstałby kolejny projekt wymyślony w urzędzie. A ten skwer zaprojektowaliśmy na ulicy, podczas rozmów i debat – podsumowuje Michalina Łagunionok.

Przebudowa Pasażu Powstańców Śląskich realizowana jest w ramach projektu „ 60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”, na który Zduńska Wola otrzymała unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Prace budowlane ruszą w 2021 r.

Przejdź do treści