Nowy rozdział biblioteki

Miasto wybrało firmę, która wyremontuje Miejską Bibliotekę Publiczną. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie zasilany energią z paneli fotowoltaicznych.

Budowlańcy wymienią niektóre okna oraz dobudują zewnętrzną windę. Znikną stare oprawy oświetleniowe i zastąpią je energooszczędne ledy. — Walczymy z drastycznymi podwyżkami cen energii. W ubiegłym roku kupowaliśmy 1 Kwh za 0,25 zł, aktualnie jest to 0,51 zł. Na dachu budynku biblioteki zamontujemy panele fotowoltaiczne, które pomogą obniżyć rachunki za prąd — wyjaśnia Paweł Szewczyk.

Udogodnieniem dla osób niewidzących i niesłyszących będzie zakup systemu nawigującego z nadajnikiem. Z pomocą telefonu komórkowego będą mogli bezpiecznie poruszać się po bibliotece. — Chcemy poprawić funkcjonalność czytelni. Na parterze zlikwidujemy wąskie przejścia między regałami z książkami, które osobom z dysfunkcjami ruchowymi uniemożliwiają korzystanie z księgozbiorów — mówi Paweł Szewczyk, zastępca prezydenta Zduńskiej Woli.

— Zainstalujemy pętlę indukcyjną, która ułatwia komunikację z mieszkańcami, którzy korzystają z aparatów słuchowych. Mieszkańcy w bibliotece będą mogli skorzystać z komputera z dostępem do Internetu. Aby był on użyteczny i przyjazny dla osób niedowidzących i niewidomych, zostanie on wyposażony w elektronicznego lektora, który rozpoznaje i odczytuje tekst — wymienia Szewczyk. — Z myślą o seniorach pojawi się specjalny program powiększający druk – dodaje.

Zgodnie z warunkami przetargu firma EKO – BUD Piotr Haraszkiewicz z Sieradza na realizację inwestycji ma czas do czerwca 2023 r. Na przebudowę i dostosowanie Miejskiej Biblioteki Publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych miasto pozyskało 1,56 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Inne artykuły

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Działki dla młodych

Kolejne działki dla młodych – urząd chce sprzedać w tym roku aż piętnaście parceli pod budowę domów jednorodzinnych. Po ubiegłorocznym sukcesie pilotażu, sprzedaż działek staje się jednym z filarów miejskiego programu rozwoju nieruchomości w Zduńskiej Woli.

Przejdź do treści