Nowy impuls dla Karsznic

Prace porządkowe na Placu Zwycięstwa, remonty na Stadionie Miejskim przy ulicy Stefana Okrzei i przebudowy drogowe – kontynuujemy realizację planu inwestycyjnego na kolejarskim osiedlu. Wystartowała też długo oczekiwana budowa portu przeładunkowego.

Zielone serce Karsznic przeszło przyrodniczą rewolucję. Miasto uporządkowało Plac Zwycięstwa. – Wśród zieleni zamontowaliśmy nowe ławki i kosze na śmieci. Odnowiliśmy też ścieżki. W przyszłym roku zasadzimy tu krzewy iglaste oraz stworzymy rabaty z kosodrzewiną i hortensjami bukietowymi. – opowiada Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Zmienił się też plac zabaw przy ulicy 1 Maja. Budowlańcy postawili nowoczesne bujaki samochodowe, wagoniki z dachem, zjeżdżalnie i zjazd linowy. Jest bezpiecznie i kolorowo.

Stadion już nie kopci

Inwestycje trwają też na Stadionie Miejskim przy ulicy Stefana Okrzei. Budowlańcy modernizują obiekt szatniowy. Ocieplone są już w nim ściany i wymienione wszystkie okna oraz drzwi. – Przy okazji remontu zmieni się także funkcjonalność budynku. Budujemy tu magazyn, siłownie i profesjonalne szatnie z natryskami. Po remoncie będzie to zaplecze sportowe i administracyjne dla Kolejowego Klubu Sportowego „Olimpia” i Klubu Sportowego „Karsznice” – wyjaśnia Konrad Pokora.

Na złom trafił już stary piec węglowy, który dotychczas ogrzewał szatnie. Zastąpi go ekologiczna pompa ciepła, która ciepło czerpie z gruntu. Wymiana ogrzewania to element konsekwentnie prowadzonej prze miasto walki ze smogiem.  Na remont budynku szatniowego na Stadionie Miejskim przy ulicy Stefana Okrzei miasto pozyskało ponad 460 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Urząd znalazł też finansowanie na profesjonalne oświetlenie płyty karsznickiego stadionu. Na tę inwestycję miasto uzyskało 100 tys. zł wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach programu Infrastruktura Sportowa Plus. Postawimy sześć masztów z energooszczędnymi reflektorami. Budowa skończy się się jeszcze w tym roku – informuje prezydent Pokora. Dzięki jupiterom stadion będzie służył karszniczanom również po zmroku.

Drogi do przebudowy

Karsznice korzystają też z miejskiego programu przebudowy dróg. Ciężki sprzęt budowlany pojawił się na ulicy Sportowej i Maratońskiej. Drogowcy wyłożą na nich nową nawierzchnię, wybudują zjazdy do posesji i przepusty wodne pod ulicami. Inwestycje realizuje firma Martom Mariusz Rubajczyk ze Zduńskiej Woli. Prace zakończą się w połowie przyszłego roku. Ich łączny koszt to 3,4 mln zł. Magistrat przygotowuje projekty przebudowy kolejnych ulic na kolejarskim osiedlu. W planie na 2023 rok są m.in. ulice Turystyczna, Krańcowa i Jana Długosza.

Do remontu wreszcie idzie też ulica Spółdzielcza i Stanisława Staszica. – To drogi powiatowe, ale mają newralgiczne znaczenie dla komunikacji w mieście. Dlatego wspieraliśmy i będziemy wspierać starostwo w ich przebudowie – wyjaśnia Konrad Pokora. Powiat i miasto trzykrotnie wnioskowali o dofinansowanie prac z tarczy antykryzysowej dla samorządów i Funduszu Dróg Samorządowych. Rząd dwa razy odmawiał finansowania, nie uzasadniając decyzji. Dopiero za trzecim przyznał dofinansowanie. – Gdybyśmy otrzymali pieniądze w pierwszym naborze, prace by już trwały. Lepiej jednak późno niż wcale – komentuje Konrad Pokora, zwracając uwagę, że zduńskowolscy samorządowcy konsekwentnie zgłaszali rządowi tę samą inwestycję. – Nie odpuszczaliśmy. Przebudowa układu komunikacyjnego wzdłuż ul. Jodłowej to dla nas priorytet – dodaje Pokora.

Karsznice na Nowym Jedwabnym Szlaku

Wystartowała długo oczekiwana budowa terminala multimodalnego. Inwestorem jest spółka PKP Cargo Terminale, która pozyskała na ten cel dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach środków z funduszy europejskich. – Dobrze, że budowa portu w Karsznicach nie zniknęła z mapy priorytetów inwestycyjnych województwa łódzkiego i Urząd Marszałkowski wsparł tą długo oczekiwaną inwestycję. Budowa portu miała i ma pełne wsparcie miasta. PKP Cargo Terminale otrzymała od nas bezpłatnie dokumentację, dzięki której mogło starać się o dotację – mówi prezydent Konrad Pokora. Urząd miasta zmienia też plany inwestycyjne, dostosowując je do potrzeb przyszłego portu. Zmodyfikował np. projekt oświetlenia ulicy Karsznickiej.

Na 11-hektarowej działce PKP Cargo Terminale postawi nowoczesny terminal przeładunkowy z halą naprawczą, torami, płytą terminala z parkingiem i drogami. Budowa nowego obiektu powinna zakończyć się w październiku 2023 roku. Karsznicki terminal będzie jednym z największych w Polsce multimodalnych centrów logistycznych.

Inne artykuły

Laur Zduńskowolski miasto & powiat 2023

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią i wybuchem wojny u naszych wschodnich sąsiadów powrócił Laur Przedsiębiorczości. Uroczysta gala odbyła się w zduńskowolskim Ratuszu.

Zielona oaza z perspektywą

Skwer Pawła Królikowskiego został nominowany do nagrody Polskiej Agencji Prasowej. Internetowe głosowanie trwa do 10 lutego br.

Światła! Akcja!

Rowerowe szaleństwo także po zmroku. Miasto wybuduje oświetlenie nowego toru do jazdy na rowerze przy ulicy Tadeusza Kobusiewicza.

Eliminujemy trujący smog

Walka o czyste powietrze w Zduńskiej Woli. Nabór do tegorocznej edycji zduńskowolskiego programu Stop Smog startuje 1 lutego br.

E-interwencje!

Zauważyłeś bezpańskie, błąkające się zwierzę bądź uszkodzony znak drogowy? Zgłoś to na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Zrobisz to z komputera lub telefonu.

Przejdź do treści