Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Noc w muzeum, czyli „Kryminalne historie ze Zduńskiej Woli”

Nocy Muzeów w Zduńskiej Woli w tym roku przebiegła pod hasłem kryminalnych historii. Przygotowano specjalną wystawę oraz opowieści. Wystawa zostanie w muzeum do października.

Tegoroczna Noc Muzeów w Zduńskiej Woli była gratką dla fanów tematyki true crime. Na wystawie pokazano najsłynniejsze sprawy kryminalne ze Zduńskiej Woli i okolic: „Zaginieni chłopcy”, „Morderstwo dyrektora Biegańskiego”, „Droga drzemka Szmula Goldberga” i „Zduńskowolski Gang Olsena”.

Działalność „zduńskowolskiego Gangu Olsena”, to historia z 1933 roku o napadzie na powracającego z Łodzi mieszkańca gminy Wróblew. Czterech uzbrojonych w noże napastników zrabowało nieszczęśnikowi jedyne dwa złote, jakie miał w portfelu. Kolejnego napadu szajka dokonała na pracownika banku mieszczącego się przy ul. Stefana Złotnickiego 2 (obecnie Jarosława Dąbrowskiego) w Zduńskiej Woli. Ich łupem padły jednak tylko weksle. Rabusiów wydała żona jednego z przestępców.

„Droga drzemka Szmula Goldberga”, to opowieść z lat 20. XX wieku o przypadku kupca zduńskowolskiego Szmula Goldberga, który otrzymał tajemniczy list z żądaniem przekazania „dobrowolnej ofiary” na rzecz komitetu pomocy więźniom kryminalnym. W pociągu z Łodzi został okradziony, gdy skusił się na poczęstunek od współpodróżnych. Zamiast pieniędzy znalazł w kieszeni liścik od komitetu.

„Zaginieni chłopcy” to historia z 1935 roku. Trzej zduńskowolscy chłopcy zaginęli, nie wróciwszy po szkole do domu. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Policja rozpoczęła śledztwo, a świadkowie opowiadali coraz dziwniejsze wersje wydarzeń. Szukano chłopców przez ogłoszenia w Polskim Radio i w prasie. W końcu pojawiły się plotki o rzekomym mordzie rytualnym. Do końca 1935 roku poszukiwania policji nie dały rezultatu. Dopiero w styczniu 1936 roku robotnik przekopując piasek przy dzisiejszej ulicy Stefana Złotnickiego (dawniej Belwederskiej) znalazł zwłoki dzieci, które zostały zasypane najprawdopodobniej podczas zabawy.

„Morderstwo dyrektora Biegańskiego” to opowieść o zabójstwie dyrektora Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli. W 1935 roku rabusie napadli na woźnego szkolnego, mieszkającego w gimnazjalnej suterenie. Hałas zaniepokoił służącą dyrektora gimnazjum, która zeszła do sutereny. Zauważona przez napastników zaczęła uciekać przed nimi do mieszkania. Tam na jednego z rabusiów natknął się dyrektor Biegański, który został przez niego postrzelony w twarz i zmarł na miejscu.

Na wystawie znalazły się informacje o kryminalnych sprawach i rekwizyty dotyczące dawnych technik kryminalistycznych. Z uczestnikami Nocy Muzeów spotkał się insp. Robert Krawczyk, komendant powiatowy policji w Zduńskiej Woli.

Wystawa „Kryminalne historie ze Zduńskiej Woli” będzie czynna aż do października.

Muzealnych historii można wysłuchać na stronie Muzeum Historii Miasta TUTAJ:
https://muzeumzdunskawola.pl/2024/05/15/kryminalne-historie-pechowi-bandyci-czyli-gang-olsena-po-zdunskowolsku/

Inne artykuły

Koncerty za górką. Dni Zduńskiej Woli 2024

Kulminacja Dni Zduńskiej Woli to weekendowe koncerty „za górką” przy ul. Tadeusza Kobusiewicza w Zduńskiej Woli. W sobotę i niedzielę zaplanowano atrakcje od popołudnia do późnego wieczora. Będą także bezpłatne autobusy.

Muzealne konkursy. Dni Zduńskiej Woli 2024

Konkursy „Moja przygoda w muzeum”, „Detale małej architektury. Kapliczki” a także „Rodzinne historie” maja już nagrodzonych laureatów. Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Strefa Inicjatyw Społecznych. Dni Zduńskiej Woli 2024

Strefa Inicjatyw Społecznych, czyli miejsce gdzie wolontariusze mogą spotkać się z osobami, na których rzecz działają, ale także mogą pochwalić się tym, co i jak robią. W Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli w piątek, 14 czerwca, przygotowano dla nich specjalną przestrzeń.

Podróż w czasie do Skansenu Lokomotyw

Podróż w czasie, czyli bezpłatny przejazd autobusem i bezpłatne zwiedzanie Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, to kolejna atrakcja Dni Zduńskiej Woli 2024. Można się w nią wybrać w sobotę i w niedzielę.

Przejdź do treści