Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Na remontowym szlaku

Wystartował remont karsznickiego dworca kolejowego. Odnowiona gruntownie zostanie elewacja i wymieniona stolarka okienna.

Budynek karsznickiego dworca kolejowego zmieni swoje oblicze. Odnowiona zostanie elewacja budynku wraz z frontową fasadą wyposażoną w elementy architektoniczne. Wymienione zostaną również okna i zakonserwowane drzwi zewnętrzne. Zabytkowy zegar, który umieszczony jest w centralnym punkcie budynku odzyska dawny blask. Odrestaurowane zostanie także logo PKP na elewacji dworca. Remont budynku karsznickiego dworca powinien się zakończyć do końca kwietnia br.

– Remont budynku dworca to kolejny element szerokich prac kolejowych na karsznickim odcinku  magistrali Śląsk – Bałtyk. Przebudowany układ torowy, sieć trakcyjna oraz system sterowania istotnie ulepszył obsługę składów towarowych. Trwa również budowa terminala przeładunkowego. Liczę na to, że karsznicki węzeł ponownie będzie wykorzystywany na miarę swojego potencjału oraz, że tylko kwestią czasu jest powrót szerokiego ruchu pasażerskiego – mówi Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli.

To nie koniec kolejowych inwestycji w Zduńskiej Woli. Trwa gruntowna przebudowa dworca kolejowego przy Placu Żelaznym. Po modernizacji będzie on nowoczesny i przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Piękna, ceglana elewacja przypomni o fabrycznym rodowodzie i przemysłowych korzeniach miasta.

– Zmienia się także otoczenia dookoła zduńskowolskiego dworca. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy chodnik na ulicy Dworcowej na odcinku od Marii Skłodowskiej-Curie do Juliusza Słowackiego. W tym roku przebudujemy także pasaż Janusza Kusocińskiego. Będzie to zielona aleja, prowadząca wprost do budynku dworca. Planowane jest również we współpracy z powiatem wyremontowanie odcinka ul. Jana Kilińskiego prowadzącego do dworca wraz z zwiększeniem ilości miejsc postojowych  – wylicza Paweł Szewczyk.

Dworzec przy ulicy Karsznickiej został wybudowany na początku 1940 roku. Jest on wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Leży na magistrali kolejowej Śląsk-Porty. Karsznicka stacja kolejowa zaliczyła debiut telewizyjny w filmie „Człowiek na Torze”, aby następnie zagościć na szklanym ekranie w dziewiątym odcinku serialu „07 zgłoś się”. Ciekawym faktem jest to, że to drugi budynek dworcowy w Karsznicach – pierwszy to przychodnia zdrowia przy ulicy Karsznickiej 124.

Fot. Zduńskowolskie Wieści Kolejowe

Inne artykuły

Zwiedzanie urzędu miasta z klasą

Drugoklasiści wybrali się na wycieczkę do Urzędu Miasta Zduńska Wola. Dzieci ze szkoły Podstawowej nr 6 w Zduńskiej Woli spotkały się z prezydentem miasta i dowiedziały jakimi sprawami zajmuje się samorząd.

Rusza profilaktyczny program badania piersi

Niemal 1300 mieszkanek Zduńskiej Woli będzie mogło skorzystać z badań USG piersi finansowanych przez samorząd. Od 28 lutego będą prowadzone zapisy na badania. Program prowadzony będzie w przychodni miejskiej przy ul. Szadkowskiej.

Urząd szuka dyrektorów

Urząd szuka dyrektorków miejskich przedszkoli oraz szkół podstawowych. Kandydaci mogą zgłaszać się do 4 marca br.

Przejdź do treści