Kto chce zobaczyć karsznickie rozjazdy kolejowe z lotu ptaka, nie musi już wzbijać się w powietrze. Wystarczy odwiedzić przeszklony pawilon w skansenie lokomotyw, w którym prezentowana jest makieta o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Przedstawia zakłady kolejowe w ich współczesnym kształcie. – Jest tu hala czołowa ze skansenem, fragment węzła kolejowego, torowisko oraz przyległe bloki mieszkalne – wymienia Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. – Model wykonany został w skali H0, czyli 1:87. Gdybyśmy chcieli odwzorować w ten sposób całe Karsznice, makieta musiałby mieć rozmiar, co najmniej 12 na 16 metrów. Skupiliśmy się zatem na kolejowym sercu dzielnicy – tłumaczy.
Pierwowzorem dla nowej makiety były prace modelarskie prowadzone przez karsznickich kolejarzy w latach 90. – To oni stworzyli pierwszą makietę – przypomina Zenobia Radwańska, współautorka pomysłu budowy pawilonu. – Chcieliśmy przenieść ją w bardziej przestronne, reprezentacyjne miejsce, ale okazało się, że przechowywana w nieodpowiednich warunkach, nie nadaje się do renowacji. Dlatego pojawiła się potrzeba stworzenia nowej – wyjaśnia.
Jak ocenia finalny efekt? – Powstał ponadprzeciętny projekt. To wyjątkowa atrakcja, która podniesie walory turystyczne skansenu – mówi Zenobia Radwańska.
Inwestycji nie byłaby, gdyby nie zapał karsznickich działaczy społecznych. To oni zgłosili projekt budowy pawilonu do Budżetu Obywatelskiego i wypromowali go wśród mieszkańców. – Dziękuję im wszystkim za ich ogromną pracę na rzecz utrwalania w naszej zbiorowej pamięci niezwykłej historii Karsznic i mieszkańców osiedla. Wspólnie przywracamy właściwe miejsce tradycji kolejarskiej – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
Pawilon wystawienniczy ma 78 metrów kwadratowych. Inwestycja kosztowała 390 tyś. zł i została sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola.
Oficjalnego otwarcie pawilonu odbyło się 15 maja 2021 roku podczas Nocy Muzeów. Pawilon jest otwarty dla mieszkańców od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00, w niedzielę od 11.00-15.00 oraz w soboty po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 667 041 88.