Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Modelowe Karsznice

Nowoczesny pawilon z ogromną kolejową makietą został otwarty w karsznickim skansenie lokomotyw, który jest filią Muzeum Historii Miasta. Inwestycję zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Kto chce zobaczyć karsznickie rozjazdy kolejowe z lotu ptaka, nie musi już wzbijać się w powietrze. Wystarczy odwiedzić przeszklony pawilon w skansenie lokomotyw, w którym prezentowana jest makieta o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Przedstawia zakłady kolejowe w ich współczesnym kształcie. – Jest tu hala czołowa ze skansenem, fragment węzła kolejowego, torowisko oraz przyległe bloki mieszkalne – wymienia Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. –   Model wykonany został w skali H0, czyli 1:87. Gdybyśmy chcieli odwzorować w ten sposób całe Karsznice, makieta musiałby mieć rozmiar, co najmniej 12 na 16 metrów.  Skupiliśmy się zatem na kolejowym sercu dzielnicy – tłumaczy.

Pierwowzorem dla nowej makiety były prace modelarskie prowadzone przez karsznickich kolejarzy w latach 90.  – To oni stworzyli pierwszą makietę – przypomina Zenobia Radwańska, współautorka pomysłu budowy pawilonu. – Chcieliśmy przenieść ją w bardziej przestronne, reprezentacyjne miejsce, ale okazało się, że przechowywana w nieodpowiednich warunkach, nie nadaje się do renowacji. Dlatego pojawiła się potrzeba stworzenia nowej – wyjaśnia.

Jak ocenia finalny efekt? – Powstał ponadprzeciętny projekt. To wyjątkowa atrakcja, która podniesie walory turystyczne skansenu – mówi Zenobia Radwańska.

Inwestycji nie byłaby, gdyby nie zapał karsznickich działaczy społecznych. To oni zgłosili projekt budowy pawilonu do Budżetu Obywatelskiego i wypromowali go wśród mieszkańców. – Dziękuję im wszystkim za ich ogromną pracę na rzecz utrwalania w naszej zbiorowej pamięci niezwykłej historii Karsznic i mieszkańców osiedla. Wspólnie przywracamy właściwe miejsce tradycji kolejarskiej – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Pawilon wystawienniczy ma 78 metrów kwadratowych. Inwestycja kosztowała 390 tyś. zł i została sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola.

Oficjalnego otwarcie pawilonu odbyło się 15 maja 2021 roku podczas Nocy Muzeów. Pawilon jest otwarty dla mieszkańców od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00, w niedzielę od 11.00-15.00 oraz w soboty po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 667 041 88.

Inne artykuły

Rusza program „Umiem pływać”

Rozpoczyna się rekrutacja do Programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W Zduńskiej Woli zajęcia odbywać się będą na basenie przy szkole nr 9.

Webinarium dla seniorów i ich opiekunów 

Można zgłosić się na bezpłatne szkolenie dla seniorów i ich rodzin „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. II edycja”. Odbywać się będzie online jako tak zwane webinarium. Rejestracja już trwa.

Zduńskowolskie Dni Seniora po raz czwarty

Zduńskowolskie Dni Seniora to przedsięwzięcie, w którym połączone zostały siły wielu instytucji i organizacji, które przygotowały atrakcyjny program dla mieszkańców miasta. Seniorzy byli zarówno publicznością, jak i wykonawcami podczas festynu zorganizowanego w ramach seniorskiego święta.

Rowerowy trening jeszcze do wtorku

Do 21 maja trwa oficjalny trening do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Od czerwca zduńskowolanie będą już mogli wykręcać wyniki dla miasta.

„Piknik rodziny – Karsznice 2024″

Całymi rodzinami bawili się na pikniku mieszkańcy osiedla Karsznice w Zduńskiej Woli. Festyn zorganizowano jako jedno z wydarzeń wybranych w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego.

Przejdź do treści