Logo Miasta Zduńska Wola

»

Modelowe Karsznice

Nowoczesny pawilon z ogromną kolejową makietą został otwarty w karsznickim skansenie lokomotyw, który jest filią Muzeum Historii Miasta. Inwestycję zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Kto chce zobaczyć karsznickie rozjazdy kolejowe z lotu ptaka, nie musi już wzbijać się w powietrze. Wystarczy odwiedzić przeszklony pawilon w skansenie lokomotyw, w którym prezentowana jest makieta o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Przedstawia zakłady kolejowe w ich współczesnym kształcie. – Jest tu hala czołowa ze skansenem, fragment węzła kolejowego, torowisko oraz przyległe bloki mieszkalne – wymienia Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. –   Model wykonany został w skali H0, czyli 1:87. Gdybyśmy chcieli odwzorować w ten sposób całe Karsznice, makieta musiałby mieć rozmiar, co najmniej 12 na 16 metrów.  Skupiliśmy się zatem na kolejowym sercu dzielnicy – tłumaczy.

Pierwowzorem dla nowej makiety były prace modelarskie prowadzone przez karsznickich kolejarzy w latach 90.  – To oni stworzyli pierwszą makietę – przypomina Zenobia Radwańska, współautorka pomysłu budowy pawilonu. – Chcieliśmy przenieść ją w bardziej przestronne, reprezentacyjne miejsce, ale okazało się, że przechowywana w nieodpowiednich warunkach, nie nadaje się do renowacji. Dlatego pojawiła się potrzeba stworzenia nowej – wyjaśnia.

Jak ocenia finalny efekt? – Powstał ponadprzeciętny projekt. To wyjątkowa atrakcja, która podniesie walory turystyczne skansenu – mówi Zenobia Radwańska.

Inwestycji nie byłaby, gdyby nie zapał karsznickich działaczy społecznych. To oni zgłosili projekt budowy pawilonu do Budżetu Obywatelskiego i wypromowali go wśród mieszkańców. – Dziękuję im wszystkim za ich ogromną pracę na rzecz utrwalania w naszej zbiorowej pamięci niezwykłej historii Karsznic i mieszkańców osiedla. Wspólnie przywracamy właściwe miejsce tradycji kolejarskiej – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Pawilon wystawienniczy ma 78 metrów kwadratowych. Inwestycja kosztowała 390 tyś. zł i została sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola.

Oficjalnego otwarcie pawilonu odbyło się 15 maja 2021 roku podczas Nocy Muzeów. Pawilon jest otwarty dla mieszkańców od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00, w niedzielę od 11.00-15.00 oraz w soboty po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu 667 041 88.

Inne artykuły

Dwa tygodnie na petycje mieszkańców

Mieszkańcy Zduńskiej Woli jeszcze przez dwa tygodnie mogą składać petycje przeciwko planom budowy spalarni odpadów. Do samorządu wpłynęły już trzy takie pisma. Miasto czeka na kolejne, by rozpatrzyć je wspólnie. Termin mija 14 grudnia.

Sukces Piotra Malika

Zduńskowolanin Piotr Malik uzyskał licencję trenerską UEFA A. Na co dzień trenuje drużynę U- 14 Widzewa Łódź

Laur Topoli przyznany

Jeden wiersz mógł wygrać w turnieju ogłoszonym przez Klub Literacki Topola w Zduńskiej Woli. Konkurs został rozstrzygnięty 1 grudnia w Kawiarni Literackiej.

Zduńska Wola na czele

UKS Akademia Zduńska Wola niepowstrzymana! Zduńskowolanki po raz kolejny potwierdziły swoją dominację w lidze

Moto Mikołaje Dzieciom w Zduńskiej Woli

Grupa motocyklistów ze Zduńskiej Woli i okolic zorganizowała akcję Moto Mikołaje Dzieciom. Tradycyjnie motocykliści przygotowali upominki dla dzieci z Domu Dziecka w Wojsławicach.

Rozmowy, które przenoszą góry

Inkubator Inicjatyw Społecznych przy ulicy Łaskiej 38 zaprasza na bezpłatne spotkania „Otwarty proces grupowy”. Prowadzi je psychoterapeutka Marta Balcerzak

Przejdź do treści