Mieszkańcy urządzą zieloną Zduńską Wolę

Zduńska Wola zrealizuje ekologiczne pomysły mieszkańców! Do końca kwietnia zduńskowolanie mogą zgłaszać projekty zazieleniania podwórek, budowy małych ogródków czy ukwiecania trawników.

– Uruchamiamy pierwszy w historii naszego miasta Zielony Budżet – pierwszego dnia wiosny ogłosił prezydent Konrad Pokora. – Jeśli w okolicy, w której mieszkasz, uczysz się lub pracujesz, chciałbyś mieć kwietną łąkę, małe oczko wodne lub zielony skwer z krzewami, zgłoś swój pomysł. Zaangażuj się w budowanie zielonej Zduńskiej Woli! – dodaje.

Na realizację najciekawszych i najbardziej wartościowych przyrodniczo projektów zgłoszonych przez zduńskowolan urząd przeznaczy co najmniej 200 tys zł. – Wyodrębniamy Zielony Budżet, co nie znaczy, że ekologicznych projektów nie będzie można zgłaszać do Budżetu Obywatelskiego. Chcemy jednak skierować część funduszy inwestycyjnych wyłącznie na ekoinicjatywy, by przyspieszyć zieloną transformację naszego miasta – wyjaśnia prezydent Konrad Pokora. Urząd w 2021 r. zasadził na terenie Zduńskiej Woli 111 nowych drzew, uporządkował wiele zieleńców przy kamienicach i wytyczył nowe trawniki. Ciągle rozwija też roślinność na Kępinie, a w centrum tworzy zielone oazy, przebudowując Pasaż Powstańców Śląskich i działkę przy placu Wolności 17, czyli popularny łącznik do ulicy Ogrodowej. – Teraz czas na inicjatywy zduńskowolan – zachęca Konrad Pokora.

Zielony Budżet ma charakter konsultacyjny. Od 1 do 30 kwietnia 2022 r. mieszkańcy mogą przesyłać swoje pomysły przez stronę internetową urzędu lub na formularzu dostępnym w Kancelarii Urzędu Miasta. Zgłaszane projekty muszą dotyczyć terenów należących do miasta, a więc publicznych skwerów, trawników czy zagajników. Wszystkie zgłoszenia, które będą spełniały kryteria formalne, zostaną zaprezentowane publiczne. Przez cały czerwiec każdy będzie mógł przedstawić swoje opinie na ich temat. Najlepiej ocenione projekty urząd zrealizuje w 2023 r.

Jakie projekty możesz zgłosić? Miasto wybrało kilka typów zadań, na które można przeznaczyć fundusze z Zielonego Budżetu:

  • łąki kwietne – obsiewane są kwiatami, więc pięknie wyglądają i stanowią raj dla różnych owadów; kosi się je tylko kilka razy w sezonie;
  • zazielenianie przestrzeni publicznej w sposób usystematyzowany – projekt może obejmować stworzenie zieleńców na terenach dotąd niewykorzystywanych przyrodniczo;
  • systemową rewitalizację skwerów i parków – możesz więc zaproponować uporządkowanie zieleni na dziedzińcach, skwerach czy w parku;
  • zakładanie ogrodów deszczowych – inicjatywa może obejmować zbudowanie zieleńca, który wchłonie wodę deszczową, następnie będzie powoli oddawał ją ekosystemowi;
  • małą retencja na terenach skwerów i parków miejskich – inicjatywa może obejmować budowę niewielkich oczek wodnych czy uporządkowanie terenów podmokłych,
  • zakładanie społecznych ogrodów i parków kieszonkowych – to niewielkie parki i ogródki warzywne z rabatami, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy;
  • tworzenie systemowej opieki dla starych drzew;
  • systemowe prowadzenie nasadzeń drzew i krzewów.

Zgłoś swój projekt! Zobacz szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy. 

Inne artykuły

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Działki dla młodych

Kolejne działki dla młodych – urząd chce sprzedać w tym roku aż piętnaście parceli pod budowę domów jednorodzinnych. Po ubiegłorocznym sukcesie pilotażu, sprzedaż działek staje się jednym z filarów miejskiego programu rozwoju nieruchomości w Zduńskiej Woli.

Przejdź do treści