Logo Miasta Zduńska Wola

Mieszkańcy o drogach. Konsultacje na osiedlu Jana Pawła II w Zduńskiej Woli

Mieszkańcy osiedla Jana Pawła II w Zduńskiej Woli zostali zaproszeni na konsultacje dotyczące budowy dróg. Projektanci i przedstawiciele Urzędu Miasta przestawili koncepcję przygotowaną dla tego fragmentu miasta. Można jeszcze zgłaszać uwagi i przesyłać sugestie.

Dla mieszkańców osiedla Jana Pawła II w Zduńskiej Woli zorganizowano we wtorek, 30 maja, konsultacje społeczne. Zaprezentowano uczestnikom koncepcję budowy dróg w tej części miasta (tutaj pobierzesz plik z koncepcją). Projektanci przedstawili układ drogowy przedstawiający przebieg jezdni, ciągów pieszych, dróg dla pieszych i rowerów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli kanalizacją deszczową i kanalizacją kablową, a także brakującym oświetleniem.

Osiedle Jana Pawła II w Zduńskiej Woli to ulice: Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Księdza Profesora Józefa Tischnera, Księdza Jana Twardowskiego oraz Księdza Jerzego Popiełuszki. Samorząd Zduńskiej Woli planuje, by te ulice przebudować w ramach jednego zadania. Inwestycja planowana jest jako jednoroczna, z rozpoczęciem robót budowlanych jeszcze w 2024 roku.

– Chcemy zakończyć etap uzgodnień i uzyskania pozwolenia na budowę, by rozpocząć inwestycję jak najszybciej – podkreśla wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk.

Wykonawca przygotowuje kompleksowy projekt obejmujący zarówno infrastrukturę drogową, jak i wszystkie instalacje. Planowane jest kanalizacja deszczowa, uzupełnienie oświetlenia. Na osiedlu przewidziano trzy zbiorniki retencyjne o pojemności od 5 do 8 m sześc., które będą mogły służyć zarówno mieszkańcom, jak i służbom porządkowym do podlewania zieleni.

Łączna długość ulic na osiedlu to około 2,5 km. Na każdej ulicy zaprojektowano jezdnię o szerokości 6 m, zjazdy o szerokości 5 m, chodniki  z kostki betonowej 1,8 m. Ponadto na ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie ciąg pieszo – rowerowy, czyli droga dla pieszych i rowerów z nawierzchni bitumicznej o szerokości 3,6 m.

Ciągi pieszo – rowerowe będą miały nawierzchnię bitumiczną, a chodniki ułożone zostaną z kostki brukowej. Ciągi piesze będą oddzielały od jezdni pasy zieleni. Na ul. Księdza Jana Twardowskiego zaprojektowano chodnik oraz pobocze częściowo utwardzone, a częściowo zielone. Z kolei na ul. Księdza Jerzego Popiełuszki będą ciągi pieszo – rowerowe oraz zatoczki postojowe w pobliżu niepublicznego żłobka.

Koncepcja budowy dróg na osiedlu zakłada włączenie sieci ulic do układu komunikacyjnego miasta. Planowane jest włączenie ul. Księdza Profesora Józefa Tischnera w ul. Dolną i zbudowanie skrzyżowania zwykłego. Z kolei wjazd na osiedle od ul. Paprockiej będzie wymagał wyburzenia istniejącego budynku przy ul. Paprockiej 11.

Podczas konsultacji, jakie zorganizowano w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ul. Dolnej w Zduńskiej Woli, mieszkańcy osiedla mogli zgłaszać propozycje do koncepcji oraz przedstawić projektantom uwagi w indywidulanych sprawach. Na spotkaniu pojawiła się propozycja utworzenia na całym osiedlu strefy zamieszkania. Postulowano także zbudowanie progów zwalniających, czy wyniesionych skrzyżowań. Wszystko po to, by spowolnić ruch na nowo wyasfaltowanych jezdniach. Mieszkańcy osiedla Jana Pawła II obawiają się między innymi tego, że po utwardzeniu dróg staną się one wygodnym skrótem dla mieszkańców sąsiedniego osiedla Południe.

Jak podkreślają władze miasta, prace projektantów nie są jeszcze zakończone, a konsultacje zorganizowano właśnie po to, by uzgodnić poszczególne rozwiązania z mieszkańcami.

Dlatego uwagi do projektu można przesyłać do 7 czerwca 2023 r. włącznie pod dedykowany adres e-mail: konsultacjespoleczne@zdunskawola.pl

Można także pobrać i przejrzeć szczegółowe plany przygotowane przez projektantów. Są dostępne w wersji elektronicznej.

—> Link do pobrania pliku z koncepcją budowy dróg na osiedlu Jana Pawła II —>  TUTAJ

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści