Miasto walczy z podwyżkami cen prądu

Trwa montaż paneli fotowoltaicznych na dachu zduńskowolskiej Szkoły Podstawowej nr 5. To po wymianie sodowych lamp w latarniach na energooszczędne LED-y kolejny sposób na ograniczenie rachunków za prąd. Inwestycja w miejskie oświetlenie przynosi aż 70 proc. oszczędności!

– Jedna ze spółek energetycznych złożyła do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wniosek o zgodę na podwyżkę cen prądu aż o 40 proc. Eksperci twierdzą, że kolejne pójdą w jej ślady. To oznaczałoby spory wzrost wydatków miasta – mówi Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli.

Urząd szuka więc sposobów na ograniczenie kosztów. Jednym z nich jest inwestycja w fotowoltaikę. Jeszcze w tym roku prąd zaczną produkować panele montowane właśnie w Szkole Podstawowej nr 5. Będą miały 15 kWp mocy, co oznacza, że będą zdolne wytworzyć 1500 kWh energii elektrycznej rocznie.

– Trzeba pamiętać, że szkoła zużywa prąd nierównomiernie w ciągu roku. Spowodowane jest to nie tylko jesienno-zimowymi krótszymi dniami, ale też wyłączeniem edukacji na czas zimowych ferii i wakacji – przypomina wiceprezydent Szewczyk. – Obecnie, gdy panele wyprodukują więcej prądu niż potrzeba, nadwyżką odbiera firma energetyczna. W ciągu roku można bezpłatnie pobrać z sieci 80 proc. przekazanej energii. Rząd planuje jednak zmiany w tym systemie, którym z uwagą się przyglądamy – dodaje.

Inwestycja w SP nr 5 to bowiem miejski test fotowoltaiki. Urząd w przyszłym roku chce stworzyć plan montażu słonecznych elektrowni we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i przedszkolach. – Dla każdej placówki musimy dobrać odpowiednią moc paneli, ale też np. skontrolować w nich konstrukcję dachów – mówi Paweł Szewczyk.

Fotowoltaika to nie jedyny pomysł miasta na oszczędność energetyczną. W poprzednim sezonie jesienno-zimowym urząd zrealizował największą od kilkudziesięciu lat modernizację oświetlenia ulicznego. Na latarniach w całej Zduńskiej Woli energetycy zamontowali ponad 2700 nowych energooszczędnych świetlówek LED. Zastąpiły stare lampy sodowe. Efekt? – Rachunki za prąd potrzebny do oświetlenia ulic spadły o ok. 70 proc. – mówi wiceprezydent Paweł Szewczyk.

Na wymianę oświetlenia ulicznego urząd pozyskał 2,6 mln zł finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu SOWA. Środków zewnętrznych szuka też na inwestycję w fotowoltaikę.

Inne artykuły

Przejdź do treści