Miasto przyjazne rodzinie

Zduńska Wola ma być miejscem przyjaznym wielopokoleniowym rodzinom. Urząd miasta chce w 2021 r. zrealizować inwestycje wspierających młodych rodziców, dzieci oraz seniorów. Wpisano je do projektu przyszłorocznego budżetu.

Wielu młodych ludzi odsuwa w czasie podjęcie decyzji o założeniu rodziny z powodu braku mieszkań. – Sytuacja na rynku nieruchomości w Zduńskiej Woli jest bardzo trudna. Wykonaliśmy jednak tytaniczną, ale niewidoczną dla mieszkańców pracę biurokratyczną, która była konieczna do uruchomienia projektów budowlanych – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Zaczną budować

Gotowa jest koncepcja obiektu wielorodzinnego, który miasto będzie budować za pośrednictwem TBS. Stanie on w sercu Zduńskiej Woli, na miejscu dworca PKS przy ul. Juliusza. Będzie komponował się z istniejącą zabudową. Zadbano, by miał podobną linię okien, minimalistyczne detale, estetyczną elewację i lekko spadzisty dach z wkomponowanymi w niego świetlikami. Zaplanowano różny rozkład mieszkań, by dopasować się do potrzeb młodych małżeństw i wielodzietnych rodzin. W budynku wydzielone będą zarówno lokale jedno- i dwupokojowe, ale także trzy-, cztero-, a nawet pięciopokojowe. Większość będzie miała balkony.

– Zgodnie z ideą budownictwa społecznego mieszkania przeznaczone będą dla osób o stabilnych dochodach, zbyt niskich jednak, by było je stać na zakup lokalu od dewelopera – wyjaśnia Konrad Pokora. TBS wybrał już w przetargu wykonawcę budynku, dopina teraz szczegóły finansowania projektu.

W przyszłym roku powinna też ruszyć budowa Nowego Manhattanu. Tę inwestycję realizuje deweloper komercyjny. Miasto sprzedało mu dużą działkę budowlaną w sąsiedztwie istniejącego osiedla. – W przetargu, który ogłosiliśmy, zastrzegliśmy, że kupiec będzie musiał postawić na niej obiekt wielorodzinny. Była to więc oferta tylko dla firm zainteresowanych budową i sprzedażą mieszkań – tłumaczy prezydent Konrad Pokora. Inwestor deklaruje, że na działce powstanie budynek, który pomieści nawet 80 mieszkań. Ten sam deweloper dokupił w tym roku od powiatu działkę inwestycyjną po dawnym boisku przy ul. Stefana Żeromskiego, na której też chce postawić budynki wielorodzinne.

Kolorowy świat maluchów

Młodych rodziców urząd chce wspomóc w opiece nad najmniejszymi dziećmi. Powraca więc pomysł uruchomienia w Zduńskiej Woli żłobka. – Nie będziemy go budować od podstaw – zastrzega jednak prezydent Pokora. – Dużo szybciej i przy zaangażowaniu mniejszych środków dostosujemy do potrzeb opieki nad maluchami pomieszczenia Publicznego Przedszkola nr 11 – wyjaśnia. W nowym roku urząd chce przygotować dokumentację, niezbędną do rozpoczęcia tej inwestycji.

Dzieci do aktywnej i kreatywnej zabawy od najmłodszych lat zachęcać mają kolorowe i nowoczesne place zabaw, zlokalizowane w różnych częściach miasta. Urząd zakończył właśnie prace nad wyjątkową przestrzenią integracyjną obok stadionu miejskiego przy ul. Łaskiej. Wspólnie szaleć mogą tu dzieci pełno- i niepełnosprawne. Jest karuzela i huśtawka wagowa, na które można wygodnie wjechać wózkiem inwalidzkim. Ponadto piaskownica na nóżkach i duży zestaw integracyjny, na który składa się system zjeżdżalni, przejść i pochylni. – To o ten plac walczyli zduńskowolscy rowerzyści w ramach akcji „odLOTTOwa jazda”. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wielkie zaangażowanie – podkreśla Konrad Pokora. W planie inwestycji na 2021 r. jest budowa placów zabaw na Kępinie i przy ul. Topolowej. Urząd zaplanował też wykonanie dokumentacji dla budowy boiska trawiastego przy Szkole Podstawowej nr 12.

Juniorzy i seniorzy pilotami dronów

– Chcemy też pokazywać, jak ważna jest współpraca między pokoleniami. Miejskie inwestycje muszą uwzględniać także potrzeby seniorów – wskazuje prezydent Pokora. Wyjątkowy skwer powstanie w 2021 r. przy pasażu Powstańców Śląskich. Będzie można tu przysiąść, porozmawiać czy pograć w szachy. Przestrzeń urządzili mieszkańcy. Przez kilka miesięcy urząd prowadził z nimi rozmowy, konsultował, prosił o wypełnianie ankiet. Efekt? Na pasażu pojawi się fontanna, amfiteatr, stół do piłkarzyków, plenerowe szachy, ławki i leżaki. W upalne dni będzie działała kurtyna wodna. – Chodzi o to, by stworzyć miejsce spotkań, w którym dobrze będą czuli się i seniorzy, i młodzież. Chcemy zachęcić ich do wspólnej rozmowy i współpracy. Wzajemnie mają sobie wiele do zaoferowania – przyznaje Konrad Pokora.

Urządzenie skweru to element większego projektu „60+ smart city”, na który Zduńska Wola otrzymała unijne dofinansowanie. W jego ramach miasto zorganizuje też warsztaty, w których młodzież i seniorzy będą wspólnie zdobywać nowe umiejętności, np. nauczą się montować filmy czy wykonywać zdjęcia lotnicze przy użyciu drona.

Przez cały tydzień prezentowaliśmy plany miejskich inwestycji na 2021 rok. We wtorek pisaliśmy o drogach i komunikacji, w środę o transformacji energetycznej, walce ze smogiem i ochronie środowiska, w czwartek – o aktywnym i bezpiecznym mieście. Dziś opowiadamy o miejskich inwestycjach w rodzinę.

Inne artykuły

Przejdź do treści