Mentorskie wsparcie ze Zduńskiej Woli

Zduńska Wola znów doceniona przez Polski Fundusz Rozwoju. Michalina Łagunionok, wicedyrektor Biura Strategii i Rozwoju Miasta, będzie mentorką podczas prestiżowego Klimatonu dla Miast. Tym razem informatycy będą pracować nad wyzwaniami zgłoszonymi przez Gniezno, Rybnik, Rzeszów i Wrocław.

Przed rokiem eksperci Polskiego Funduszu Rozwoju spośród ponad trzydziestu wyzwań zgłoszonych przez polskie samorządy wybrali projekt przedstawiony przez urząd miasta w Zduńskiej Woli. – Informatycy z całej Polski pracowali nad aplikacją, która zduńskowolanom pozwala dziś sprawdzić, czy ich dom można podłączyć do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Szacuje też koszty inwestycji w ekologiczne źródło ciepło – wyjaśnia Michalina Łagunionok. Kalkulator dostępny jest pod adresem https://stopsmog.zdunskawola.pl/. Program opracował zespół GBX Soft, który wygrał rywalizację. Jego wykonanie sfinansował Polski Fundusz Rozwoju.

Programiści podczas hackathonu mieli 48 godzin na stworzenie aplikacji. Na ich pytania i potrzeby na bieżąco odpowiadali zduńskowolscy specjaliści od rozwoju miasta. Pracowali cały weekend, dzień i noc. – Jesteście wspaniali. Obaliliście mit, że urzędy pracują od poniedziałku do piątku – podczas gali finałowej mówiła do urzędników Eliza Kruczkowska, dyrektor departamentu rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.

– Na bieżąco wyjaśnialiśmy programistom wszystkie wątpliwości i dostarczaliśmy potrzebnych danych. Doradzaliśmy i wskazywaliśmy błędy, które należało poprawić przed finałem. Pracowaliśmy dzień i noc, ale entuzjazm i zapał tych młodych ludzi dodawał nam energii – opowiadała zaraz po zakończeniu rywalizacji Michalina Łagunionok z Biura Strategii i Rozwoju Miasta.

Jak się okazuje, przed Michaliną Łagunionok kolejne 48 godzin bez snu. Polski Fundusz Rozwoju powierzył jej  właśnie rolę mentorki w tegorocznym Klimatonie dla Miast. W roli eksperta będzie doradzała zespołom, jak stworzyć demonstracyjną wersję aplikacji, jak opracować końcową prezentację i jak przygotować się na pytania jurorów.

– Startując w pierwszym polskim hackathonie dla miast zdobyliśmy bezcenne doświadczenie. Nie tylko na etapie konkursu, ale również po nim. Wdrożenie zwycięskiej aplikacji wymagało między innymi znalezienia formuły prawnej na użytkowanie przez miasto oprogramowania, którego nie zamówiliśmy w trybie prawa zamówień publicznych – wspomina Michalina Łagunionok. – Wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju wypracowywaliśmy modelowe rozwiązanie dla innych polskich samorządów. Jako pierwsi, spośród czterech uczestniczących w konkursie miast, oddaliśmy mieszkańcom do użytku zwycięską aplikację – przypomina.

– To olbrzymie wyróżnienie dla Michaliny, ale też całego naszego miasta. Ponownie zewnętrzni eksperci doceniają pracę, którą na co dzień wykonujemy w urzędzie dla rozwoju Zduńskiej Woli. Bardzo gratuluję Michalinie i życzę, by podczas zbliżającego się klimatonu miała choć kilka godzin na sen – komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Prezydent Konrad Pokora na początku 2021 r. mianował Michalinę Łagunionok wicedyrektorem Biura Strategii i Rozwoju Miasta. Od trzech lat jest ona członkiem specjalnego, interdyscyplinarnego zespołu, który pracuje nad najważniejszymi projektami prorozwojowymi Zduńskiej Woli. Reprezentowała nasze miasto w tegorocznej edycji Akademii Miast Przyszłości, również organizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Projekt opracowany w ramach akademii przez zduńskowolski zespół zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na najlepszy miejski program prorozwojowy. Jego realizacją zainteresowane są duże podmioty komercyjne. Urząd miasta prowadzi z nimi rozmowy o szczegółach współpracy.

Inne artykuły

Przejdź do treści