Masz zielone, grasz w zielone

Kwiatowe kaskady w Karsznicach i Zielone Osiedle Jana Pawła II – to te proekologiczne projekty zgłoszone przez mieszkańców do pierwszego Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli urząd miasta zrealizuje w przyszłym roku.

Kompozycje kolorowych kwiatów ubogacą osiedle Karsznice. Mieszkańcy dzielnicy zmobilizowali się i licznie głosowali na ekologiczną inwestycję na Placu Zwycięstwa i ulicy 1 Maja.  Niewielki zieleniec z bujną roślinnością, obfitymi nasadzeniami i wygodnymi ławkami powstanie zaś na osiedlu Jana Pawła II. To tzw. park kieszonkowy, idealny do odpoczynku wśród zieleni.

– Dziękuje Wam za podjęcie inicjatywy i zgłoszenie wielu ciekawych pomysłów do pierwszego w historii Zduńskiej Woli Zielonego Budżetu – prezydent Konrad Pokora mówił do autorów projektów. Spotkał się z nimi na ulicy Sieradzkiej 31 w pierwszym zduńskowolskim parku kieszonkowym, który decyzją miejskich radnych będzie nosił imię Franciszka Kubiaka, organizatora i pierwszego dyrektora Liceum Plastycznego. Wszystkim projektodawcom zielonych inicjatyw prezydent wręczył pamiątkowe listy z podziękowaniami.

– Miasto żywe przyrodnicze to nie tylko wielkie parki czy miejskie lasy. To również wiele czynnych biologicznie małych przestrzeni: rabat, klombów czy skwerów. Dzięki nim zwiększamy retencję wody, która z ulewnych deszczy wsiąka w glebę, zamiast spływać wprost do kanalizacji. W ten sposób ograniczamy ryzyko zalań i podtopień – przypomniał Konrad Pokora. Duże znaczenie dla miasta ma też zacienienie przestrzeni. – Miejska zabudowa silnie nagrzewa się w słońcu, potęgując uczucie upałów. Dlatego ciągle dosadzamy drzew, by chłodzić nasze miasto w ich cieniu – mówił.

Projekty proekologiczne można też zgłaszać do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Urząd rozpoczął właśnie ich przyjmowanie – czas na ich złożenie opisów wraz z listą poparcia zduńskowolanie mają do 22 lipca. Szczegóły na stronie internetowej: https://zdunskawola.budzet-obywatelski.org/ 

Jak mieszkańcy ocenili poszczególne projekty?

 1. „Kwiatowe kaskady w Karsznicach” – 293 pozytywnych opinii.
 2. „Zielone osiedle Jana Pawła II” – 124 pozytywnych opinii.
 3. „Zagospodarowanie przestrzeni przy ul. Piwnej w formie parku kieszonkowego” – 67 pozytywnych opinii.
 4. „Łąka kwietna wokół kamienia upamiętniającego 70-lecie Koła Pszczelarzy w Zduńskiej Woli” – 58 pozytywnych opinii.
 5. „Zagospodarowanie Pasażu im. Janusza Kusocińskiego” – 48 pozytywnych opinii.
 6. „Park kieszonkowy pomiędzy Restauracją McDonalds a sklepem Biedronka przy ulicy Łódzkiej i St. Moniuszki” – 35 pozytywnych opinii.
 7. „Domki dla owadów i poidełka dla ptaków” – 29 pozytywnych opinii.
 8. „Kwiaty na Frajszycy” – 16 pozytywnych opinii.
 9. „Miejska łąka kwietna czyli „Kwietny róg obfitości” – 15 pozytywnych opinii.
 10. „Domy dla ptaków” – 14 pozytywnych opinii.
 11. „Srebrna w kwiatach” – 11 pozytywnych opinii.

 Fot. Włodzimierz Rychliński, Dziennik Łódzki

 

Inne artykuły

Modernizujemy ulicę Jasną

Kolejna droga w Zduńskiej Woli z nową nawierzchnią. Rozpoczyna się remont ulicy Jasnej. Na projekt jej rozbudowy urząd pozyskał finansowanie z budżetu centralnego.

Zielony i przyjazny

Nowe nasadzenia, wygodne ławki i odnowione ścieżki – tak będzie wyglądało zielone serce kolejowego osiedla. Miasto ogłosiło przetarg na zmodernizowanie Placu Zwycięstwa w Karsznicach.

Miasto w rękach mieszkańców

Zduńskowolanie zgłosili trzydzieści cztery pomysły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Najwyżej ocenione projekty urząd zrealizuje w przyszłym roku.

Razem dla Ukrainy

Tortona poruszona gościnnością zduńskowolan dołącza do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiciele włoskiego miasta przywieźli dary dla Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną.

Nowe boisko

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 12 w Zduńskiej Woli zmieniło się nie do poznania. Zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu sportowego z nawierzchnią do gry w piłkę nożną i siatkową.

Działki dla młodych

Kolejne działki dla młodych – urząd chce sprzedać w tym roku aż piętnaście parceli pod budowę domów jednorodzinnych. Po ubiegłorocznym sukcesie pilotażu, sprzedaż działek staje się jednym z filarów miejskiego programu rozwoju nieruchomości w Zduńskiej Woli.

Przejdź do treści