Łaska 38 – poznaj ten adres!

Przy Łaskiej 38 spotykają się pomysłowi ludzie, którzy chcą działać dla Zduńskiej Woli i jej mieszkańców. Z nowoczesnego budynku Inkubatora Inicjatyw Społecznych możesz skorzystać bezpłatnie!

W Inkubatorze regularnie spotykają się rodzice z Klubu Kangura. – Ostatnio na spotkaniu było siedem kobiet ze swoimi dziećmi. Wspieramy się nawzajem w codzienności macierzyństwa. Rozmawiamy, wymieniamy się spostrzeżeniami, dzielimy się obecnością bez oceniania – opowiada Martyna Chwiałkowska-Fogel, liderka klubu. Rodzice mają tu doskonałe warunki, bo w budynku zorganizowano przyjazny pokój dla rodziców z najmłodszymi dziećmi, wiosną i latem czynny jest mały plac zabaw. – Inkubator traktujemy jak nasz dom. Zdejmujemy buty, wkładamy kapcie, robimy kawę i herbatę, kroimy ciasto, a potem mamy czas na rozmowy i zabawy – mówi o spotkaniach Klubu Kangura Martyna Chwiałkowska-Fogel. Ich terminy oraz kontakt z organizatorami publikowane są na Facebooku – tutaj.

Przy Łaskiej 38 swoje miejsce znalazły też osoby niewidome i słabowidzące. – W co drugi wtorek organizujemy spotkania naszego Saloniku Artystyczno-Towarzyskiego „Zobaczyć więcej”. Prezentujemy audiobooki, wymieniamy doświadczenia, poznajemy specjalistyczny sprzęt, który może pomóc w codziennym życiu osobom z dysfunkcją wzroku – mówi Sylwia Dembowska, współorganizatorka spotkań. Ich uczestnicy korzystają też z unikatowej filmoteki. – Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Zduńskiej Woli i Stowarzyszeniem De Fakto mamy dostęp do filmów z audiodeskrypcją. Do ścieżki dźwiękowej dodany jest głos lektora, który mówi co w warstwie wizualnej się dzieje w danej chwili na ekranie. Dzięki temu osoby z wadami wzroku mogą w lepszy sposób doznawać wrażeń filmowych – wyjaśnia Bożena Lis z „Zobaczyć więcej”. Salonik jest grupą otwartą na nowe pomysły wspólnego spędzania czasu i zaprasza na spotkania wszystkich chętnych. W planach jest utworzenie amatorskiego zespołu teatralnego. Informacji szukaj na stronie internetowej – tutaj.

Inkubator tętni życiem. Odbywają się tu również warsztaty wspomagające rozwój zawodowy zduńskowolanek. Panie mają okazje spotkać się z prawnikami, lekarzami, psychologami, dietetykami, trenerami rozwoju osobistego, a nawet stylistami wizerunku. Przy Łaskiej 38 siedzibę znalazł nieformalny klub trzeźwości. Jest też studio dla muzyków, z którego korzystają zduńskowolscy twórcy hip-hopu. Odbywa się tam również wiele spotkań i warsztatów organizowanych przez zduńskowolskie muzeum, bibliotekę czy domy kultury.

– Do korzystania z nowoczesnej przestrzeni zapraszamy każdego, kto chce działać na rzecz naszego miasta i jego mieszkańców. Zapraszamy fundacje i stowarzyszenia, ale też grupy znajomych, którzy mają wspólne zainteresowania i ciekawą inicjatywę – mówi Krystyna Bąk z Urzędu Miasta. Urząd udostępnia miejsce bezpłatnie, więc nie mogą się tu odbywać przedsięwzięcia komercyjne, płatne, biletowane lub połączone bezpośrednio ze sprzedażą bądź promocją jakiegoś produktu. – Nie zorganizujemy tu również urodzin, imienin czy innych spotkań towarzyskich i rodzinnych. Na terenie całego obiektu obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych – informuje Krystyna Bąk. Łaska 38 nie jest też przeznaczona na prowadzenie działalności politycznej. – Poza tymi wyjątkami jesteśmy otwarci na pomysły mieszkańców – dodaje dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Miasta.

Co skrywa w sobie wyremontowana kamienica na Łaskiej 38? Jest tu sala konferencyjna, wyposażona w rzutnik, ekran i system nagłośnienia. Nieco mniejsza sala szkoleniowa z tablicą interaktywną i pokój wielofunkcyjny z biurkiem i stolikami. Można też skorzystać ze studia muzycznego, wyposażonego w sprzęt elektroniczny, mikrofony oraz oprogramowanie do tworzenia i nagrywania muzyki czy głosu. Dla najmłodszych przygotowano salę zabaw, a dla karmiących matek – osobny pokoik. Całości dopełniają pomieszczenia socjalne, a na dworze – dostępne w ciepłe dni plac zabaw.

– W urzędzie miasta prowadzimy kalendarz wykorzystania pomieszczeń. Zapraszamy do kontaktu: sprawdzimy dostępność sal, zrobimy rezerwację, podpowiemy, jak kreatywnie wykorzystać przestrzeń Inkubatora – zachęca Krystyna Bąk. Bezpośredni kontakt: Dział Promocji, Kultury i Komunikacji Społecznej, tel. 43 825-02-86, e -mail: k.majchrzak@zdunskawola.pl. Szczegółowe informacje na temat Inkubatora Inicjatyw Społecznych oraz szczegółowy regulamin korzystania z pomieszczeń znajduje się pod tym linkiem: Otwórz. 

Inne artykuły

Przejdź do treści