Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Kultura z grantem

Międzypokoleniowe warsztaty z kultury ludowej. Miejski Dom Kultury został doceniony przez Narodowe Centrum Kultury

Zduńska Wola znalazła się w gronie trzystu miast, które zorganizują wyjazdowe warsztaty z kultury ludowej. Podczas nich uczestnicy poznają różnorodne techniki artystyczne i rzemieślnicze charakterystyczne dla regionu sieradzkiego, łowickiego oraz zduńskowolskiego. Na ten cel MDK pozyskał 36 tys zł z Narodowego Centrum Kultury.

– Uczestnicy odkryją piękno i  wartość naszej kultury. Wezmą udział zarówno w warsztatach stacjonarnych inspirowanych kulturą ludową, (m.in. zielarskich, rękodzielniczych, muzycznych, wokalnych, tanecznych, literackich, ruchowych), jak i terenowych (wyjadą do skansenów, izb regionalnych, muzeum etnograficznego). Nie zabraknie również atrakcji dla całych rodzin  – wyjaśnia Wioletta Jagiełło z Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli.

Projekt „Etno warsztaty łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie” zostanie sfinansowany z programu EtnoPolska. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. Wspiera on unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

 

Inne artykuły

Koncerty za górką. Dni Zduńskiej Woli 2024

Kulminacja Dni Zduńskiej Woli to weekendowe koncerty „za górką” przy ul. Tadeusza Kobusiewicza w Zduńskiej Woli. W sobotę i niedzielę zaplanowano atrakcje od popołudnia do późnego wieczora. Będą także bezpłatne autobusy.

Muzealne konkursy. Dni Zduńskiej Woli 2024

Konkursy „Moja przygoda w muzeum”, „Detale małej architektury. Kapliczki” a także „Rodzinne historie” maja już nagrodzonych laureatów. Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Strefa Inicjatyw Społecznych. Dni Zduńskiej Woli 2024

Strefa Inicjatyw Społecznych, czyli miejsce gdzie wolontariusze mogą spotkać się z osobami, na których rzecz działają, ale także mogą pochwalić się tym, co i jak robią. W Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli w piątek, 14 czerwca, przygotowano dla nich specjalną przestrzeń.

Podróż w czasie do Skansenu Lokomotyw

Podróż w czasie, czyli bezpłatny przejazd autobusem i bezpłatne zwiedzanie Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, to kolejna atrakcja Dni Zduńskiej Woli 2024. Można się w nią wybrać w sobotę i w niedzielę.

Przejdź do treści