Ks. Flavio Peloso podwójnie odznaczony

Podczas XXII sesji Rady Miasta Zduńska Wola przewodniczący generalny zgromadzenia Orionistów don Flavio Peloso otrzymał Medal Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola oraz Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.Decyzja o przyznaniu księdzu Peloso Medalu zasłużony dla Miasta Zduńska Wola zapadła już wcześniej, jednak jego ostatnia wizyta w naszym kraju jako przewodniczącego generalnego zgromadzenia Orionistów stała się doskonałą okazją do uhonorowania go w sposób szczególny podczas wyjątkowej sesji Rady Miasta Zduńska Wola.

W sesji udział wzięli również radni Rady Powiatu Zduńskowolskiego, którzy przerwali swoje obrady aby być obecni przy uhonorowaniu znamienitego przedstawiciela zakonu Orionistów. Uroczystość miała również charakter państwowy, ponieważ ksiądz Peloso został również uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W imieniu prezydenta order wręczył jego doradca – Tadeusz Deszkiewicz.
Ksiądz Flavio Peloso od 12 lat kieruje zakonem, ale jego związek z Polską i Zduńską Wolą jest znacznie dłuższy i sięga lat 90. XX wieku, kiedy jako postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Drzewieckiego – orionisty Polaka, zaczął odwiedzać Zduńską Wolę jako kolebkę Orionistów w Polsce. Od tamtej pory nasze miasto odwiedza często, żywo angażując się w działalność zgromadzenia na naszym terenie. Wielokrotnie organizował pomoc finansową na dom dla bezdomnych w Henrykowie, również po ostatnim pożarze, który strawił budynek w 2014 roku.

Mocno zaangażował się w przekształcenie Domu Misyjnego w Zduńskiej Woli w obiekt działający na rzecz miasta i jego mieszkańców, po przeniesieniu Seminarium do Ołtarzewa. To za sprawą jego działań doszło do podpisania Paktu Przyjaźni między Miastami Związanymi z Życiem św. Alojzego Orione: Tortoną, Pontecurone i Zduńską Wolą w 75. rocznicę śmierci świętego.

Ksiądz Peloso 16 maja tego roku zakończy urzędowanie i jego dzisiejsza wizyta w Zduńskiej Woli była ostatnią w roli generalnego przełożonego zgromadzenia Orionistów.

Inne artykuły

Przejdź do treści