Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Konferencja w sprawie powietrza

W Zduńskowolskim RATUSZU odbyła się konferencja poświęcona możliwości poprawy jakości powietrza i rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej. W spotkaniu uczestniczyli eksperci z dziedziny ochrony środowiska, ciepłownictwa oraz mieszkańcy miasta.

Na temat jakości powietrza, metodyki badań i sposobów ochrony powietrza opowiadali eksperci z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, m.in. jego dyrektor Krzysztof Wójcik, Antonina Wojtczak, kierownik delegatury WIOŚ w Sieradzu oraz Tomasz Pilaszek i Monika Gocałek – Olas z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Przedstawiono też drogi do pozyskania dotacji na inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej i czystości powietrza.

W Zduńskiej Woli zdecydowana większość budynków mieszkalnych jednorodzinnych korzysta z indywidualnych źródeł ciepła, a możliwości kontroli jakim opalane są piece są ograniczone. Niestety część mieszkańców, aby zaoszczędzić, spala materiały do tego nie przeznaczone, często też jest używany węgiel niskiej jakości, przez co wartości niektórych niekorzystnych wskaźników w okresie grzewczym przekraczają pierwsze progi dopuszczalnych norm.

Ten problem jest znany władzom miasta i zarządowi Miejskich Sieci Cieplnych, dlatego zorganizowano to spotkanie, aby w gronie eksperckim wypracować pomysły, które wraz opracowanym dla Zduńskiej Woli Planem Gospodarki Niskoemisyjnej, pozwolą obniżyć emisję szkodliwych środków do wartości zgodnych z coraz bardziej restrykcyjnymi normami.

Druga część konferencji dotyczyła natomiast możliwości rozwoju sieci ciepłowniczej w Zduńskiej Woli. Tutaj głos zabierali eksperci z branży, m.in. Paweł Uznański, wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. Bełchatów oraz Janusz Miechowicz, dyrektor jednostki realizującej projekt Programu Ograniczenia Niskiej Emisji  w Krakowie.

Na temat możliwości wykorzystania geotermii w zduńskowolskim systemie ciepłowniczym głos zabrał Zbigniew Piotrowski, dyrektor techniczny zduńskowolskich MSC. Przedstawił potencjał i możliwe przeszkody w wykorzystaniu tego rozwiązania, które można będzie jednak zweryfikować dopiero po wykonaniu odwiertu.

Konferencje zorganizowały wspólnie Biuro Infrastruktury Technicznej Urzędu Miasta Zduńska Wola oraz Miejskie Sieci Cieplne Sp. z o. o. w Zduńskiej Woli

Inne artykuły

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Dyrektorki szkół i przedszkoli na kolejne lata

Przez następnych pięć lat będą dyrektorkami szkół i przedszkoli w Zduńskiej Woli. W Urzędzie Miasta Zduńska Wola odbyło się wręczenie aktów powierzenia obowiązków na kadencję 2024 – 2029.

Programowanie – drugi język. Spotkanie w Zduńskiej Woli

W Zduńskiej Woli, gdzie wszystko się zaczęło, odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok pilotażowego projektu nauki programowania w szkołach podstawowych. Nauczyciele, dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządów, którzy są zainteresowani wprowadzeniem tej nowinki, zapoznawali się z efektami pracy nauczycieli i uczniów zduńskowolskich podstawówek.

Dotacje na renowację

Rewitalizacja. Miasto dofinansowuje remont zduńskowolskich zabytków. Składanie wniosków trwa do 30 września 2024 roku

Przejdź do treści