Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Koncepcja nowej sieci szkół w Zduńskiej Woli

Samorząd Zduńskiej Woli przygotowuje się do zapowiadanej reformy oświaty. Projekt nowej sieci siedzib i obwodów szkół podległych miastu Zduńska Wola jest konsultowany z dyrektorami szkół, przedstawicielami rad rodziców, związkami zawodowymi i klubami radnych. Dzisiaj zaprezentowano go dziennikarzom.

Prezentowana w konsultacjach koncepcja minimalizuje ewentualne negatywne skutki reformy edukacji, jest przyjazna uczniom i rodzicom oraz bezpieczna, pod względem zachowania pracy, dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi każdej z działających dzisiaj na terenie miasta szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Nie oceniamy tego, czy reforma w takim kształcie, wprowadzana w taki sposób jest zasadna – mówi prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwieckito są decyzje, które leżą tylko i wyłącznie po stronie rządu i ministerstwa. My zrobiliśmy to, co od nas zależy, na co mamy wpływ. Pracowaliśmy biorąc pod uwagę perspektywę nie tylko najbliższego roku, ale wielu kolejnych lat i sytuację całej oświaty w mieście. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wyjść naprzeciw wszystkim obawom związanym z reformą i postaraliśmy się o to, aby uczniowie i rodzice nie odczuli negatywnych skutków tej reformy, mieli zapewnioną spokojną kontynuację edukacji, a nauczyciele i pracownicy obsługi poczucie stabilizacji.

Nad koncepcją pracuje zespół powołany przez prezydenta miasta w składzie: Elżbieta Szlachetka – I Zastępca Prezydenta Miasta, Janusz Derdak – Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 5, Mirosław Potoniec – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1, Grzegorz Włodarczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Władysław Piotrowski – Dyrektor Biura Edukacji i Sportu. Projekt jest konsultowany ze związkami zawodowymi: Związkiem Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału Powiatowego w Zduńskiej Woli, Radą Podregionu NSZZ „Solidarność” Zduńska Wola, klubami radnych Prawa i Sprawiedliwości, Razem dla Rozwoju i Platformy Obywatelskiej oraz dyrektorami i przedstawicielami rad rodziców szkół podstawowych i publicznych gimnazjów.

Wynikiem dotychczasowej pracy jest poniższa propozycja nowej sieci szkół.

Szkoła Podstawowa nr 2 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z obwodem pomniejszonym o ulice, które będą stanowiły obwód Szkoły Podstawowej nr 5, a powiększonym o ul. Krętą wraz z ulicami przyległymi.

Publiczne Gimnazjum nr 2 zostanie przekształcone z dniem 1 września 2017 r. w Szkołę Podstawową nr 5, z naborem do klasy pierwszej i z dwoma rocznikami gimnazjum – klasami drugą i trzecią, a na mocy porozumienia pomiędzy szkołami i na wniosek rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 uczniowie klas VII będą mogli przechodzić do Szkoły Podstawowej nr 5. Przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 5. Obwód Szkoły Podstawowej nr 5 będzie wydzielony z obecnego obwodu Szkoły Podstawowej nr 2.

Szkoła Podstawowa nr 6 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z obecnym obwodem.

Szkoła Podstawowa nr 7 z obwodem powiększonym o adresy z trójkąta ulic: Łódzka, Getta Żydowskiego i Ogrodowa i pomniejszonym o fragment ulicy Getta Żydowskiego z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową.

Publiczne Gimnazjum nr 5 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcone w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 12 z naborem do klas pierwszych i klasami VII ze Szkoły Podstawowej nr 7, podobnie jak w przypadku Szkół nr 2 i 5 nastąpi to na mocy porozumienia między szkołami i na wniosek rodziców, przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 12. Obwód Szkoły Podstawowej nr 12 wydzielony z obwodu szkół 6, 7 i 11.

Z dniem 1 września 2017 r. Szkoła Podstawowa nr 9 zostanie przekształcona w szkołę ośmioletnią, a Publiczne Gimnazjum nr 4 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 9 i przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 9, obwód szkoły powiększy się o Plac Krakowski z przyległymi ulicami.

Szkoła Podstawowa nr 10 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z obwodem bez Placu Krakowskiego z przyległymi ulicami i bez ulicy Krętej z przyległymi ulicami.

Szkoła Podstawowa nr 11 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z obwodem bez tych ulic, które wejdą do obwodu Szkoły Podstawowej nr 7.

Publiczne Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 13 z dniem 1 września 2017 r., z tym dniem sześcioletnia Szkoła Podstawowa nr 13 zostanie przekształcona w ośmioletnią z zachowaniem obecnego obwodu. Przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 13.

Publiczne Gimnazjum nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 6 z dniem 1 września 2017 roku z uwagi na zachowanie miejsc pracy nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi i przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 6. Jednocześnie włączenie oznacza utrzymanie funkcji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych do czasu zakończenia nauki przez obecnych uczniów klasy pierwszej i drugiej gimnazjum w dotychczasowym budynku. Za tą propozycją przemawia fakt, że w najbliższej okolicy szkoły nie ma zabudowań mieszkalnych i utworzenie obwodu szkoły podstawowej wiązałoby się z uszczupleniem obwodów szkół podstawowych nr 5, 6, 11 oraz 12. Uczniowie klas dotychczasowego gimnazjum otrzymają świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów, opatrzone pieczęcią gimnazjum.

Liczba uczniów w roku szkolnym 1998/1999, czyli w trakcie wprowadzania reformy polegającej na tworzeniu gimnazjów była o 2 158 dzieci większa niż dzisiaj. W 10 budynkach było 218 oddziałów, obecnie jest ich 169, czyli 43 oddziały mniej. Ponadto w roku szkolnym 2019/2020 liczba oddziałów zostanie zmniejszona ze względu na brak jednego poziomu klasowego spowodowanego wygaszeniem wszystkich gimnazjów. To przyczyna konieczności wygaszenia jednej szkoły.

Zespół, pracując nad poszczególnymi wersjami, spotykał się z dyrektorami szkół zbierając ich uwagi. Spotkania odbyły się również ze wspomnianymi klubami radnych i związkami zawodowymi. Podsumowaniem było spotkanie z dnia 2 stycznia br. z przewodniczącymi rad rodziców i dyrektorami szkół, które zakończyło się zaaprobowaniem przez zebranych proponowanej koncepcji sieci szkół, za wyjątkiem przedstawiciela Rady Rodziców i Dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 1. W dniu 3 stycznia br. I Zastępca Prezydenta Miasta spotkała się z dyrektorami przedszkoli i szkół, w trakcie którego wskazywano na możliwość zapewnienia miejsc pracy dla pracowników i nauczycieli Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz pozostałych szkół objętych zmianami spowodowanymi wprowadzeniem reformy.

Ostateczna decyzja w sprawie ustalenia sieci szkół publicznych i granic ich obwodów zostanie podjęta przez radnych Rady Miasta w projekcie uchwały, która następnie zostanie przekazana do zaopiniowania Kuratorowi Oświaty i związkom zawodowym.

Inne artykuły

Żonkile na ulicach Zduńskiej Woli

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie w 1943 roku, na ulicach Zduńskiej Woli pojawiły się żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci o bohaterskim zrywie ludności żydowskiej. W akcji „Łączy nas pamięć” wzięli udział samorządowcy i młodzież zduńskowolska.

WTOOPA – Ogólnopolskie Spotkania Teatralne w Zduńskiej Woli

Ogólnopolskie Spotkania Teatralne WTOOPA trwają w Zduńskiej Woli. Aktorzy teatrów amatorskich przyjechali na warsztaty, a także prezentację swoich spektakli. Można je oglądać w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli.

Zielony Budżet po konsultacjach

W 2025 roku w ramach Zielonego Budżetu zostanie zrealizowany jeden z projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a oceniony jako najlepszy podczas przeprowadzonych konsultacji. Inwestycja będzie przeprowadzona na osiedlu Nowe Miasto.

Drogi połączą Zduńską Wolę z gminą Zapolice

Zduńska Wola przygotowuje plan inwestycji, jakie mogą być prowadzone przy współpracy z samorządem Zapolic. To miejskie ulice, których przebudowa i przedłużenie w naturalny sposób połączy Zduńską Wolę z sąsiednią gminą Zapolice i ułatwi dojazd mieszkańcom miejscowości graniczących z miastem.

Kępina będzie oczyszczana

W tym roku rozpocznie się oczyszczanie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli ekologiczną metodą bioremediacji. Podpisana został umowa z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, który udzielił miastu dotacji.

„Maciej Kuźmiński Company” w Ratuszu

Zduńskowolanie mieli wyjątkową i niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jak wygląda codzienna praca grupy tancerzy Macieja Kuźmińskiego. Choreograf pochodzący ze Zduńskiej Woli pokazał to na otwartej próbie w sali widowiskowej Ratusza.

Przejdź do treści