Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Kolejna szansa na dofinansowanie do wymiany starego pieca węglowego

Prezydent Miasta Zduńska Wola Piotr Niedźwiecki zawiadamia, że od dnia 8 czerwca 2018 r. rozpocznie się nabór deklaracji od osób chętnych do udziału w programie, dzięki któremu można wymienić stary piec węglowy na nowy, ekologiczny z dofinansowaniem do 50 % wartości przedsięwzięcia. To już druga edycja tego programu w Zduńskiej Woli. W pierwszej udział wzięło 309 osób.

 

Program Ograniczenia Niskiej Emisji dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Polega na udzieleniu dotacji w wysokości do 50 % kosztów kwalifikowanych do wymiany pieca węglowego na ekologiczne źródła ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych.

Deklaracje przystąpienia do Programu są dostępne w Kancelarii Urzędu Miasta Zduńska Wola.

Nabór potrwa od 08.06.2018 r. do 20.06.2018 r.

Wypełnione deklaracje można składać w Kancelarii Urzędu Miasta Zduńska Wola, budynek nr 2, ul. Złotnickiego 12 od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30 (poniedziałek do godz. 17:00).

Otwarte spotkania informacyjne z mieszkańcami Zduńskiej Woli dotyczące Programu odbędą się w czwartek 14 czerwca 2018 r.:

  • godz. 16:00 – sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Parkowa 5
  • godz. 18:00 – sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. 1 Maja 27 w Karsznicach

Na spotkaniu obecni będą przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz pracownicy Urzędu Miasta Zduńska Wola, którzy będą udzielać wszelkich informacji i wyjaśnień.

PODSTAWOWE INFORMACJE

1.    Odbiorcami końcowymi Programu są: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego – korzystające z dofinansowania wyłącznie za pośrednictwem Beneficjenta i realizujące zadania w budynkach/lokalach mieszkalnych.

  • Okres realizacji Programu – lata 2018 – 2019.
  • Maksymalny termin wypłaty środków – 31.12.2019 r.
  • Okres kwalifikowalności kosztów od daty zawarcia umowy pomiędzy Beneficjentem, a Funduszem – do 30.09.2019 r.

2.    Ekologiczne źródła ciepła to:

  • Podłączenie do sieci cieplnej
  • Kocioł na gaz ziemny/płynny
  • Ogrzewanie elektryczne
  • Kocioł na olej opałowy
  • Kocioł automatyczny nowej generacji na węgiel kamienny (5 klasa)
  • Kocioł na biomasę
  • Pompa ciepła z powietrznym wymiennikiem ciepła
  • Pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła

3.    Wysokość dofinansowania:
Dla źródeł ciepła o mocy do 40 kW kwota maksymalnego dofinansowania do kosztów kwalifikowanych zadania wynosi:

  1. dla kotłowni gazowej, olejowej – 12 000 zł
  2. dla podłączenia do sieci cieplnej – 10 000 zł
  3. dla ogrzewania elektrycznego – 10 000 zł
  4. dla kotłowni na biomasę – 12 000 zł
  5. dla kotłowni węglowej (węgiel kamienny) – 6 500 zł
  6. dla pompy ciepła z powietrznym wymiennikiem ciepła – 12 000 zł
  7. dla pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła – 15 000 zł

Dla źródeł o mocy wyższej niż 40 kW kwota maksymalnego dofinansowania do kosztów kwalifikowanych zadania wyznaczona jest przez wskazany powyżej limit dla źródeł o mocy do 40 kW powiększony o podane poniżej kwoty za każdy kW powyżej 40 kW:

  1. dla kotłowni gazowej, olejowej – 400,00 zł/kW
  2. dla podłączenia do sieci cieplnej – 400,00 zł/kW
  3. dla ogrzewania elektrycznego – 300,00 zł/kW
  4. dla kotłowni na biomasę – 500,00 zł/kW
  5. dla kotłowni węglowej (węgiel kamienny) – 250,00 zł/kW
  6. dla pompy ciepła z powietrznym wymiennikiem ciepła – 1 000,00 zł/kW
  7. dla pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła – 1 200,00 zł/kW

4.    Kosztami kwalifikowanymi do objęcia dofinansowaniem są koszty Odbiorcy Końcowego udokumentowane w postaci zapłaconych faktur lub rachunków, w tym:

  1. koszty zakupu i montażu fabrycznie nowych urządzeń do produkcji energii, w tym ze źródeł odnawialnych, wraz z systemem odprowadzania spalin i niezbędnym oprzyrządowaniem;
  2. koszty demontażu istniejących instalacji i urządzeń;
  3. koszty wykonania lub modernizacji wewnętrznej instalacji c.o. lub c.w.u w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania systemu;
  4. koszty wykonania przyłącza i instalacji gazowej oraz opłaty przyłączeniowej;
  5. koszty wykonania węzła cieplnego;
  6. koszty wykonania przyłącza do sieci ciepłowniczej oraz opłaty przyłączeniowej.

5. Kotły opalane paliwami stałymi muszą spełniać łącznie następujące warunki:

  • nowo instalowany kocioł węglowy (spalający węgiel kamienny) może być zainstalowany tylko w przypadku budynku/lokalu mieszkalnego, dla którego nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
  • musi posiadać dokument świadczący o spełnieniu wymogów tzw. „klasy 5” oraz „ekoprojektu” wydany przez akredytowaną jednostkę zgodnie z wymogami określonymi      w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1690) oraz Uchwale Sejmiku Województwa Łódzkiego Nr XLIV/548/17 z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Woj. Łódź. z 2017 r. poz. 4549);
  • powinien być wyposażony w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących) i nie może posiadać rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie;
  • stosowane paliwo musi być zgodne z wymogami określonymi w Uchwale Nr XLIV/548/17 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 24 października 2017 r. „w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”.

Wszelkich informacji w sprawie ogłoszonego naboru oraz sposobu wypełnienia deklaracji udzielają pracownicy Biura Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miasta Zduńska Wola, ul. Złotnickiego 12, bud. Nr 3, pok. 303,  tel. 43 825-02-34 oraz 43 825-02-72.

Pełna treść programu do pobrania TUTAJ.

 

Inne artykuły

„Lepsze jutro” dla zduńskowolan

„Lepsze jutro” to program jaki ma pomóc stanąć na nogi zduńskowolanom zagrożonym ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ośrodek pomocy społecznej może wydać na to zadanie w ciągu roku ponad 1,3 mln zł z unijnej dotacji.

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych

Zaczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści mogą już rejestrować się na internetowym portalu, gdzie powinni złożyć swój wniosek o przyjęcie do pierwszej klasy nowej szkoły. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 potrwa do 21 maja.

„Zginąć, ale z honorem” prezentacja w bibliotece

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli przedstawiły swoja pracę przygotowaną na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jego tematem przewodnim było „Zginąć, ale z honorem”, na przykładzie bohaterskich walk w getcie żydowskim.

Przejdź do treści