Karsznicki unikat modelarski

Nowy pawilon z ogromną makietą kolejową już w styczniu zostanie otwarty w karsznickim skansenie. Atrakcja powstaje w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt wygrał głosowanie mieszkańców w kategorii Inwestycje.

W skansenie lokomotyw stanął nowy, przeszklony pawilon, w którym pokazana zostanie makieta o powierzchni 16 metrów kw. – Będzie przedstawiała karsznickie zakłady kolejowe w ich współczesnym kształcie. Znajdzie się na niej hala czołowa wraz ze skansenem, torowiskiem, fragmentem węzła kolejowego i przyległego osiedla – wymienia Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. – Wykonana zostanie w popularnej dla modeli skali H0, czyli 1:87, będą po niej oczywiście poruszały się pociągi. Gdybyśmy chcieli odwzorować w niej całe Karsznice, makieta byłaby zbyt duża. Dlatego skupiliśmy się na kolejowym sercu dzielnicy – dodaje. 

Miasto realizuje inwestycję w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt uzyskał największe poparcie mieszkańców spośród 21 poddanych głosowaniu. Zenobia Radwańska, jego inicjatorka, jest szczęśliwa, że na makiecie znajdzie się odwzorowanie fragmentu karsznickiego osiedla, zbudowanego w latach 30. XX wieku specjalnie dla rodzin kolejarzy sprowadzonych z całej Polski do obsługi nowo powstałej parowozowni. – Zgłosiliśmy projekt budowy pawilonu wystawowo-edukacyjnego do Budżetu Obywatelskiego na terenie skansenu, by stworzyć lepsze warunki makiecie kolejowej, którą w latach 90. wykonali karszniccy kolejarze – wyjaśnia. – Okazało się, że przechowywana w nieodpowiednich warunkach, nie nadaje się do renowacji. Powstał nowy projekt, unikatowy. Nie boję się powiedzieć: jedyny na świecie. Jestem przekonana, że makieta kolejki będzie dużą atrakcją turystyczną i promocją naszego miasta – dodaje.

Pawilon wystawienniczy będzie miał 78 metrów kw.. W planach muzeum jest zakup rzutnika multimedialnego, który będzie wyświetlał filmy na wewnętrznej ścianie budynku. Inwestycja kosztuje 390 tys. zł i jest finansowana z Budżetu Obywatelskiego Miasta Zduńska Wola. Otwarcie pawilonu zaplanowano na połowę stycznia 2021 roku.

Inne artykuły

Przejdź do treści