Logo Miasta Zduńska Wola

Karsznice: historia w każdym zakątku osiedla

Europejskie Dni Dziedzictwa w Zduńskiej Woli. Muzeum Historii Miasta zaprasza na historyczny spacer po osiedlu Karsznice

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Historii Miasta zaprasza na wyjątkowy spacer „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Wydarzenie to nie tylko możliwość do odkrycia fascynującej historii kolejarskiej dzielnicy, ale także szansa na poznanie dziedzictwa kolejarzy, którzy zostawili swój ślad w lokalnej społeczności. Spacer odbędzie się 16 września o godzinie 16:00. Zbiórka przy zabytkowym parowozie PX-48 przy ulicy Łaskiej 257.

Spacerując po osiedlu Karsznice, mieszkańcy nie tylko poznają piękna i bogatą historię dzielnicy, ale także zostaną wprowadzeni w tajniki codziennego życia mieszkańców, których losy były ściśle związane z pracą na kolei. To miejsce, gdzie każdy budynek, blok i ulica stanowią nieodłączną część historii kolejarzy, ich rodzin i całej społeczności.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Ma ona na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskiej Rady Europy. Polska pierwszy raz włączyła się do akcji w 1993 roku. Hasło tegorocznej edycji to „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Fot. Archiwum Feliksy Madalińskiej

 

 

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści