Kwiecień na przestrzeni dziejów Zduńskiej Woli. Przedstawiamy historyczne daty, które ukształtowały przeszłość Zduńskiej Woli, a także wpłynęły na późniejsze dzieje miasta. Kalendarium historyczne dla Zduńskiej Woli obejmuje wydarzenia, jakie ułożono chronologiczne według dni miesiąca.
1 kwietnia 1905 roku – w Szadku urodził się Tadeusz Marian Kobusiewicz, kapitan lekarz weterynarii Wojska Polskiego, profesor nadzwyczajny nauk weterynaryjnych, założyciel Zakładu Pryszczycy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Zduńskiej Woli.
1 kwietnia 1909 roku – urodził się Janusz Teodor Dybowski, dramaturg i powieściopisarz. Od 1960 zamieszkał na stałe w Warszawie. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.
1 kwietnia 1953 roku – zapadła decyzja o utworzeniu w Zduńskiej Woli Zakładu Badania Pryszczycy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Kierownikiem zakładu został Tadeusz Kobusiewicz. Zakład powstał w budynku przy ul. Wodnej, gdzie wcześniej funkcjonowała miejska rzeźnia. Urządzono pracownię diagnostyczną, produkującą surowice i szczepionkę przeciwpryszczycową. Placówka była kierowana przez profesora Kobusiewicza do roku 1976.
2 kwietnia 2018 roku – zmarł Tomasz Misiak, znany zduńskowolski fotografik, dokumentalista, fotoreporter i członek Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Dokumentował najważniejsze dla miasta wydarzenia. Miał 64 lata.
5 kwietnia 1913 roku – zmarła Maria Boerner, żona pastora Edwarda Boernera. Tuż po śmierci męża, pastorowa zajęła się zbiórką funduszy na budowę domu pomocy dla starców, który nazwała imieniem małżonka. Zgodę na budowę domu uzyskała w 1912 roku, zaś prace zakończono w 1923 roku. Dom ten do dziś stoi na rogu ulicy Łaskiej i Pasażu Feliksa Rajczaka, pełniąc podobne funkcje jak za czasów swojego założenia. Wraz z córkami Marią Pauliną i Wandą inicjowały życie społeczno – kulturalne Zduńskiej Woli. Z ich inicjatywy pod koniec XIX w. powstało: Chrześcijańskie Towarzystwo Pomocy Biednym, od 1906 r. Polskie Stowarzyszenie Kursów dla Analfabetów Dorosłych, Związek Równouprawnienia Kobiet, a od 1909 r. Towarzystwo Miłośników i Popularyzatorów Polskiej Biblioteki i Czytelni w Zduńskiej Woli. Matka i córki prowadziły pensje żeńskie oraz ochronkę dla małych dzieci.
6 kwietnia 1945 roku – Edmund Pietrzykowski został powołany przez Miejską Radę Narodową na stanowisko burmistrza Zduńskiej Woli. Został odwołany 13 lutego 1948 roku. Edmund Pietrzykowski. Wywodził się z Polskiej Partii Robotniczej, której komórka została związana w Zduńskiej Woli na początku lutego 1945 roku kiedy w Sali Domu Majstrów Tkackich odbyło się pierwsze zebranie założycielskie. Wyłoniony na nim tymczasowy zarząd PPR w Zduńskiej Woli. Miał następujący skład: Józef Grudziński – przewodniczący, Zygmunt Gil zastępca przewodniczącego, Edmund Pietrzykowski – sekretarz, Jan Chrzanowski szef propagandy, Kajetan Dangierowski – skarbnik.
7 kwietnia 2024 roku – Konrad Pokora ponownie wybrany prezydentem miasta na kadencję 2024 – 2029. Wygrał wybory w pierwszej turze z wynikiem 60,45 proc. Wystawiony został przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska. Pozostali kandydaci Dawid Mazurkiewicz Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość otrzymał 32,12 proc. głosów, a Robert Szymczak Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,43 proc.
14 kwietnia 1987 roku – zmarł Feliks Rajczak, zduńskowolski poeta i działacz kultury. Zmarł nagle w drodze z pracy w wieku 49 lat. Był z wykształcenia polonistą, pracował między innymi jako nauczyciel w obecnym Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli , kierował Spółdzielczym Domem Kultury, a także pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu, który pierwotnie miał siedzibę w Zduńskiej Woli. Działał w Towarzystwie Przyjaciół Zduńskiej Woli, którego był sekretarzem w latach 1980-1987. Feliks Rajczak był inicjatorem powstania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, Klubu Amatora Plastyka i Klubu Literackiego, a w czasie gdy był wicedyrektorem WDK w Sieradz, powołał Klub Pracy Twórczej. Należał także do Klubu Literackiego „Topola” w Zduńskiej Woli, który został zawiązany przez zduńskowolskich poetów w 1987 roku.
15 kwietnia 1913 roku – w Berlinie zmarł Zenon Anstadt, właściciel browaru. Pochowany został 19 kwietnia 1913 roku na cmentarzu ewangelickim w Zduńskiej Woli. Był przedstawicielem znanej łódzkiej rodziny piwowarów. Anstadt rozwinął przedsiębiorstwo w Zduńskiej Woli i stworzył wokół park na wzór tego, jaki był w podłódzkim Helenowie. Anstadt włączał się chętnie w działalność społeczną na rzecz miasta. W latach 1903-1906 był członkiem zarządu Ochotniczej Straży Ogniowej w Zduńskiej Woli. Na działalność straży przekazał kwotę 1350 rubli, za którą zakupiono nową sikawkę. Zasiadał także w zarządzie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Zaś jako członek zarządu Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolejek Dojazdowych zabiegał o doprowadzenie linii tramwajowej z Łodzi do Zduńskiej Woli.
17 kwietnia 1993 roku – aleja Związku Młodzieży Wiejskiej została przemianowana na aleję Feliksa Rajczaka. Obecnie to pasaż Feliksa Rajczaka.
18 kwietnia 1945 roku – powołano komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Zduńskiej Woli.
19 kwietnia 2009 roku – Piotr Niedźwiecki zostaje prezydentem Zduńskiej Woli po odwołaniu w referendum Zenona Rzeźniczaka. W drugiej turze wyborów pokonał kandydata lewicy Andrzeja Brodzkiego – o 21 głosów.
23 kwietnia 1925 roku – przyjęta została ustawa sejmowa o budowie linii kolejowej do Gdyni. Decyzja Sejmu z 23 kwietnia 1925 r., upoważniła rząd do budowy dwóch „pierwszorzędnych, normalnotorowych linii kolejowych użytku publicznego”, jednej na północy kraju, od stacji kolejowej Bydgoszcz do Gdyni i drugiej na południu od stacji kolejowej Kalety, przez Herby – Wieluń do stacji kolejowej Podzamcze. Linię południową o długości 122 km oddano do użytku już 6 listopada 1926. Linię północną Bydgoszcz-Gdynia uruchomiono cztery lata później. 17 lutego 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki wydał zarządzenie, które upoważniało Rząd do budowy trasy od stacji kolejowej Herby przez Zduńską Wolę do Inowrocławia. Ustaliła ona ostatecznie kształt nowej linii od Katowic do Gdyni.
23 kwietnia 1976 roku – uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Zduńskiej Woli ustanawiająca herb miasta. Na tarczy z lewej strony heraldycy umieścili złotego lwa na czerwonym murze i srebrnym polu. Zwrócony jest on w lewą stronę, a w łapach trzyma pierścień lub lustro. Na drugiej tarczy srebrny miecz ze złotą rękojeścią ulokowany między dwoma złotymi półksiężycami odchylonymi na zewnątrz. Obie tarcze zdobią korony. W lewej powtórzono złotego lwa, a do prawej dodano pięć strusich piór.
kwiecień 1945 roku – otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej.
kwiecień 1945 roku – ustawiono pierwszy kiosk z gazetami u zbiegu ulicy Józefa Piłsudskiego i Alei Tadeusza Kościuszki.