Logo Miasta Zduńska Wola

Jubileusz 100-lecia obecności Księży Orionistów w Polsce pod patronatem prezydenta Zduńskiej Woli

Jubileusz 100-lecia obecności Księży Orionistów w Polsce będzie obchodzony od 26 do 28 maja w Zduńskiej Woli. Uroczystości odbędą się na terenie Parafii św. Antoniego z Padwy. Patronat nad wydarzeniem objął także prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

100-lecie obecności Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce będzie świętowane w Zduńskiej Woli. Już od piątku, 26 maja, obchody rozpoczną się koncertem zespołu Skaldowie i pierwszą częścią Strefy Mocy.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, ksiądz biskup Diecezji Włocławskiej Krzysztof Wętkowski, starosta zduńskowolski Hanna Iwaniuk oraz prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

Uroczystości jubileuszowe odbywać się będą na terenie Parafii św. Antoniego z Padwy przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli. Dla uczestników wydarzeń przygotowano koncerty i spotkania ewangelizacyjne. Scena znajdować się będzie na przykościelnym parkingu od strony ul. Świętego Alojzego Orione.

Program obchodów jubileuszu 100-lecia obecności Księży Orionistów w Polsce

Piątek 26 maja

18:30 – koncert zespołu Skaldowie
20:00 – Strefa Mocy dzień I – wieczór ewangelizacyjny
22:00 – zakończenie

Sobota 27 maja – centralne uroczystości jubileuszu

9:00 – 11:00 – muzyczna strefa dla dzieci
11:00 – Eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Gerharda Müllera
12:30 – otwarcie wystawy „100-lecie Zgromadzenia Orionistów w Polsce”, poświęcenie pomnika św. A. Orione, otwarcie Ośrodka Specjalistycznego Centrum Profilaktyki i Wsparcia Młodzieży i Rodziny Trampolina
14:00 – koncert Orkiestry Dętej „Sygnał” z Zielenic
15:00 – premiera filmu “Czyńcie dobro zawsze”, świadectwa o powołaniu oriońskim (dolny kościół)
18:30 – koncert gwiazdy wieczoru Roksany Węgiel
20:00 – Strefa Mocy dzień II – Wigilia Zesłania Ducha Świętego
22:00 – pokaz laserowy
23:00 – wieczorna Eucharystia z okazji Zesłania Ducha Świętego

Niedziela 28 maja

15:00 – otwarcie strefy zabaw dla dzieci
16:00 – występy wokalne i taneczne: podopieczni PCKSiR w Zduńskiej Woli, Studio Tańca Gossip, Getsemani
18:30 – koncert rapera ks. Kuby Bartczaka
20:00 – Strefa Mocy dzień III – wieczór ewangelizacyjny
22:00 – zakończenie

Zgromadzenie Księży Orionistów w Polsce

Zgromadzenie Księży Orionistów w Polsce w 1923 roku założyło pierwszy dom w Polsce, właśnie w Zduńskiej Woli. Działalność oriońska w Polsce rozpoczęła się wraz z przybyciem do Polski z Włoch ks. Aleksandra Chwiłowicza, który otrzymał od ks. Alojzego Orione dokument upoważniający do podjęcia działalności Zgromadzenia w Polsce.
W roku 1923 ks. Chwiłowicz postarał się o zatwierdzenie statutu Małego Dzieła Boskiej Opatrzności w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Następnie rok później nabył posesję z piętrowym domem – karczmą, który nazwał Domem Misyjnym a następnie w latach 1924 – 1928 rozbudował, zakładając kolegium.

Ks. Alojzy Orione przysłał mu do pomocy w 1924 roku, ks. Roberta Szulczewskiego i ks. Ludwika Szczygła a następnie rok później ks. Błażeja Marabotto jako swojego osobistego przedstawiciela, który najpierw organizował formację zakonną a w 1928 roku, po wyjeździe ks. Chwiłowicza do USA, przejął całość zarządu.

Od 1925 roku przy Domu Misyjnym istniało studium filozoficzne, natomiast na studia teologiczne kleryków wysyłano do Tortony we Włoszech. W 1930 roku ks. Marabotto otworzył w Domu Misyjnym nowicjat, natomiast w 1932 roku Kolegium przybrało nazwę Niższego Seminarium Duchownego.
Oprac.: „75 – lecie orionistów w Polsce” pod redakcją ks. B. Majdaka

Inne artykuły

Na 90-lecie osiedla Karsznice kolorowo na ulicach

Głośno, kolorowo i radośnie najmłodsi mieszkańcy zaakcentowali jubileusz 90-lecia osiedla Karsznice. Kolorowy korowód przeszedł ulicami Karsznic, a dołączali do niego kolejno uczniowie placówek działających na terenie osiedla.

Urodziny Zduńskiej Wody!

Dwa lata radości, sportu i zdrowego stylu życia. Zduńska Woda, która stała się nieodłącznym elementem naszego miasta, wczoraj obchodziła drugie urodziny

Vox populi

Mieszkańcy zadecydują, na co urząd wyda ponad 1,2 mln zł. Startuje dziesiąta edycja zduńskowolskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 19 czerwca można składać projekty

Gramy w zielone

Wystartowało opiniowanie projektów zgłoszonych do drugiej edycji Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli. Potrwa ono do końca czerwca.

Przejdź do treści