Jubileusz Kępiny

Spotkaj się z prezydentem i urzędnikami na spacerze! 35. urodziny Kępiny są okazją do spojrzenia w przeszłość Zduńskiej Woli, ale i do rozmowy o jej przyszłości. Jubileusz świętujemy w najbliższy piątek (9 lipca br).

Kępina tętni życiem cały rok, ale wiosną i latem przyciąga prawdziwe tłumy. – Nieustannie zwiększamy jej wartość przyrodniczą i rekreacyjną. Domknęliśmy ścieżki, zamontowaliśmy ławki, altany i kosze na śmieci. Uruchomiliśmy też oświetlenie i monitoring – wylicza prezydent Konrad Pokora. Wokół zbiornika przybywa też drzew i krzewów. – W planie na ten rok mamy tu ćwierć tysiąca dużych nasadzeń. Krajobraz ubogacą świdośliwy, brzozy i olchy – mówi Pokora.

Do końca tego roku na Kępinie powstanie też plac zabaw, siłownia plenerowa i strefa relaksu ze stołem do gry w szachy. Będzie też przyrodnicza ścieżka edukacyjna dla najmłodszych, a dla nieco starszych – boisko do plażówki. Z inicjatywą jego budowy wyszli sami mieszkańcy.

– Jeden ze zduńskowolskich fanów siatkówki zaapelował w social mediach o budowę boiska na Kępinie i obiecał, że jeśli powstanie, zaaranżuje na nim różne aktywności. Spodobało mi się takie podejście, w którym nie tylko wymagam  od miasta, ale też daję mieszkańcom coś od siebie. Pomysłodawcę poparło wielu mieszkańców. Zaprosiłem go więc na rozmowę, uzgodniliśmy szczegóły techniczne i włączyliśmy ten projekt do planów inwestycyjnych – opowiada Konrad Pokora. – Każda rozmowa z mieszkańcami jest dla mnie bardzo cenna – dodaje.

Okazja do spotkania i rozmowy będzie już w najbliższy piątek, gdy świętować będziemy 35. urodziny Kępiny. Prezydent i szefowie biur odpowiedzialnych za inwestycje i rozwój miasta będą od godz. 15:00 spacerować tutejszymi alejkami i rozmawiać z mieszkańcami. – Proszę do nas podejść, zaczepić – zachęca prezydent Konrad Pokora. – Wybieramy się tam dla mieszkańców. Chętnie opowiemy o programach inwestycyjnych, które realizujemy w mieście. Jesteśmy też otwarci na wszelkie pomysły, uwagi, a nawet nagany – zapowiada prezydent Konrad Pokora. Spacerowicze tego dnia będą mogli też wypełnić ankietę na temat rozwoju terenów wokół Kępiny.

O tym, jak torfowisko zwane Stefanówką zmieniło się w ulubione miejsce wypoczynku zduńskowolan opowie natomiast wystawa plenerowa, którą przygotowało Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. – Niektórzy mieszkańcy pamiętają wielką maszynę, która ponad 35 lat temu stała w miejscu dzisiejszego zalewu. Do  czego służyła i jaki przyczyniła się do powstania zalewu? Odpowiedź znajdziecie na naszej wystawie, do zwiedzenia której zapraszam na Kępinę przez całe lato – mówi Tomasz Polkowski, dyrektor muzeum. Otwarcie wystawy już najbliższy piątek (9 lipca br.) o godz. 15:00. Z tej okazji w altanie na Kępinie historycy przybliżą niezwykle ciekawą historię tego miejsca (wstęp jest bezpłatny).

Prace nad niecką dzisiejszego zbiornika wodnego na Kępinie ruszyły w 1986 r. Ich inicjatorem był ówczesny naczelnik miasta Zduńska Wola Stefan Warulik.

Inne artykuły

Przejdź do treści