Jakub Lemberg został odznaczony Medalem „Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli”. Uroczystość odbyła się w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w poniedziałek, 12 czerwca. Jakub Lemberg to lekarz medycyny, działacz społeczny, samorządowiec, bohaterski przywódca społeczności żydowskiej zduńskowolskiego getta.
Medal został przyznany zduńskowolskiemu społecznikowi przez Radę Miasta Zduńska Wola uchwałą z 24 listopada 2022 roku. Jakub Lemberg został odznaczony za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz miasta. Medal trafił do miejskiego muzeum, gdzie będzie przechowywany.
Doktor Jakub Lemberg w 1926 roku osiadł w Zduńskiej Woli, gdzie przybył na praktykę lekarską po studiach na Uniwersytecie Warszawskim. Był także członkiem Komisji Elektrycznej w Radzie Miasta Zduńska Wola czynnie działającym na rzecz miasta i jego mieszkańców.
W 1938 roku został utworzony w Zduńskiej Woli Komitet Samopomocy Żydowskiej, w skład którego wszedł m.in. dr Lemberg. Należał też do Ogólnej Organizacji Syjonistycznej.
W grudniu 1939 roku otrzymał dla siebie i swojej rodziny pozwolenie na wyjazd do Palestyny. Postanowił jednak zostać w Zduńskiej Woli i zaopiekować się społecznością żydowską miasta, która późną wiosną 1940 roku została uwięziona w getcie. Pełnił w nim funkcję przełożonego Starszeństwa Żydów. Utrzymywał kontakty z polskimi kolejarzami. To od nich otrzymał informację o planowanej likwidacji getta oraz o transportach do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Po uzyskaniu zgody na wydzierżawienie obszarów położonych na granicy getta przy ulicy Ogrodowej zorganizował farmę rolniczą, która miała na celu dostarczanie żywności ludzi uwięzionych w getcie. Uprawiano tam warzywa i hodowano kozy. Farma obejmowała obszarem ok. 20 mórg ziemi. Pełniła również rolę „kursu przygotowawczego” do przyszłego życia w Palestynie. Na farmie pracowało ok. 50 osób w wieku 17 – 21 lat.
Podczas likwidacji getta w 1942 roku zaginął bez śladu. Na pewno został zamordowany. Jeśli do zabójstwa doszło jeszcze w Zduńskiej Woli, prawdopodobnie jego ciało spoczywa w zbiorowej mogile na cmentarzu żydowskim. Rodzina wyemigrowała do Izraela.
Z inicjatywy Związku Byłych Mieszkańców Zduńskiej Woli w Izraelu jedna z ulic miasta została nazwana imieniem doktora Jakuba Lemberga. Lekarz został upamiętniony kilka lat temu w The Baruch Padeh Medical Center Porija w północnym Izraelu. Jedna z sal rehabilitacyjnych na oddziale urazowym nosi imię Jakuba Lemberga.
W Zduńskiej Woli imię Jakuba Lemberga nadano pasażowi na osiedlu Zachód, na terenie dawnego getta.
Zduńskowolanin został także uhonorowany pamiątkową kostką na ul. Stefana Złotnickiego w Zduńskiej Woli. To tak zwany stolperstein (z niemieckiego – kamień, o który się potykamy, w języku polskim – kamień pamięci).
Medal „Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli”
Medal „Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli” przyznawany jest od roku 2000. Jego laureatami mogą być osoby, firmy i organizacje pozarządowe. Medal przyznaje Rada Miasta Zduńska Wola na wniosek, który musi zostać poparty podpisami 25 mieszkańców Zduńskiej Woli.
Uhonorowani Medalem „Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli”
2000 rok: założyciel Miasta Stefan Prawdzic Złotnicki (medal przekazano Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola)
2004 rok: Chór „Złota Jesień”
2005 rok: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”
2005 rok: ks. Leszek Wojtyś
2005 rok: Jerzy Chrzanowski
2006 rok: prof. Daniel Hanoch Wagner
2007 rok: ks. Wiesław Jonczyk
2007 rok: Produkcyjno-Handlowa Spółdzielnia Inwalidów „BONEX”
2007 rok: Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Zduńskiej Woli
2008 rok: Stefan Warulik
2008 rok: Jerzy Kozłowski
2008 rok: Eugeniusz Kaleta
2008 rok: Stanisław Urbaś
2008 rok: Tadeusz Zawadowski
2008 rok: Joanna Dobrowolska
2011 rok: Aleksander Błaszczyk
2012 rok: ks. Józef Nocny
2012 rok: Mirosław Drabiński
2012 rok: Zbigniew Staniucha
2013 rok: Maria Donat
2013 rok: Roman Tomaszewski
2016 rok: Flavio Peloso
2016 rok: Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli
2017 rok: Ochotnicza Straż Pożarna w Zduńskiej Woli
2017 rok: Stefania Idziak
2018 rok: ks. dr Krzysztof Miś
2020 rok: Jacek Hillebrand
2020 rok: Radosław Sieradzki
2020 rok: Jolanta Pustelnik
2022 rok: dr Jakub Lemberg