Jak zaplanować 1 listopada?

Bez mszy i procesji na cmentarzach odbędzie się tegoroczne Święto Zmarłych. O ile rząd nie zaostrzy restrykcji sanitarnych, nekropolie w Zduńskiej Woli będą otwarte dla wiernych.

Rząd nie podjął dotychczas decyzji o ewentualnych ograniczeniach w funkcjonowaniu cmentarzy. Zgodnie z zaleceniami władz kościelnych w tym roku nie będzie jednak nabożeństw na ich terenie. – Wszystkie uroczystości będą się odbywały w kościele. W myśl wytycznych Kurii Diecezjalnej zachowany będzie porządek mszy świętych jak w każdą niedzielę. Zapraszam do sprawdzenia porządku na stronie internetowej bazyliki – mówi ksiądz prałat dr Dariusz Kaliński, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej. Podobnie sytuacja wygląda w pozostałych zduńskowolskich parafiach.

Zgodnie z wytycznymi rządu w kościele może przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. Każdy uczestniczący w modlitwie musi mieć zasłonięte usta i nos np. maseczką. Wierni muszą też zachowywać dystans – co najmniej półtora metra. O zachowanie tych samych zasad reżimu sanitarnego na cmentarzach apeluje prezydent Konrad Pokora. – Rozważmy, czy nie rozłożyć wizyt na grobach na kilka dni. Nie gromadźmy się całymi rodzinami, jak mamy to w zwyczaju. Wiem, że to trudne i wbrew wielowiekowej tradycji, ale czas epidemii wymaga szczególnych środków ostrożności – mówi prezydent Zduńskiej Woli.

Co roku na cmentarzu przy ul. Łaskiej odbywa się kwesta, podczas której zbierane są pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków. Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli (TPZW) oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, organizatorzy zbiórki, chcą ją kontynuować również w najbliższą niedzielę. – Jeśli rząd nie zamknie cmentarzy, będziemy kwestować. Wolontariusze będą bezwzględnie przestrzegać zasad sanitarnych. Wyposażeni będą w czytniki kart płatniczych, bo to bezpieczniejszy sposób płatności – mówi Jarosław Stulczewski, prezes TPZW. Zbiórka prowadzona będzie od godz. 9 do 16.

Jak co roku, wokół cmentarzy, będzie prowadzony handel zniczami i kwiatami. Kupimy je zarówno na Pasażu Rajczaka, jak i przy ul. Bema.

Inne artykuły

Przejdź do treści