Jak dobrze znasz architekturę Zduńskiej Woli?

Zduńska Wola jest pełna architektonicznych perełek – przekonują eksperci i podpowiadają, jak zabudową naszego miasta zaciekawić przechodniów. Sprawdź, czy kojarzysz budynki wyróżnione przez architektów.

Zamknij oczy i spróbuj przypomnieć sobie, jak wygląda kamienica przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 27? Jeśli ten adres nic ci nie mówi, podpowiadamy, że chodzi o łososiowy budynek na rogu z ul. Zieloną. Nadal dziura w pamięci? A to właśnie ta kamienica przykuła szczególną uwagę ekspertów wizytujących Zduńską Wolę w ramach projektu „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych”.

– Zaskoczyły mnie umieszczone na elewacji płytki ceramiczne o pięknych, nasyconych kolorach, które nie zblakły po 110 latach ekspozycji. Akcentują one najważniejsze partie w szczycie budynku i przy bramie. To jest jedyna kamienica na tym skrzyżowaniu. Swoim kształtem podkreśla, że zajmuje narożnik ulicy. Budynek został ozdobiony wysokim szczytem, dzięki czemu bardzo ładnie zabudowuje styk pierzei – kamienicą przy Dąbrowskiego 27 zachwyca się Maria Nowakowska, popularyzatorka dziedzictwa i dyrektorka międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. – Poza Łodzią stężenie secesji w architekturze mocno nam spada. Wyjątkiem na mapie jest właśnie Zduńska Wola – przyznaje.

W ramach projektu realizowanego przez Łódzki Dom Kultury eksperci zwiedzili osiem największych miast województwa, szukając budowli niezwykłych urodą i historią. W Zduńskiej Woli zachwyciła ich również była remiza strażacka przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 4, budynki przy ul. Łaskiej 9 i 54 oraz siedziba Starostwa Powiatowego przy ul. Stefana Złotnickiego 25.

Co jeszcze docenili eksperci oraz co wyjątkowego jest w każdym z wyróżnionych obiektów? Nie zdradzimy! Zobacz wyjątkową prezentację, która powstała przy współpracy z Miejskim Domem Kultury –  Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz”. A potem z zadartą do góry głowy rusz na spacer ulicami Zduńskiej Woli. Na pewno dojrzysz detale, na które dotychczas nie zwracałeś uwagi.

Film obejrzysz tu: http://bit.ly/Zduńska_Wola

Poznaj też stworzone w ramach projektu scenariusze lekcji dla uczniów szkół podstawowych: http://bit.ly/Materiały_edukacyjne

Inne artykuły

Przejdź do treści