Inspektorzy pod latarnią

Na latarniach w niemal całej Zduńskiej Woli wiszą już energooszczędne lampy LED. Trwa ich testowanie i ustawienie światła tak, by zapewniały bezpieczeństwo.

Nowoczesne świetlówki zastąpią w całym mieście ponad 2700 starych opraw rtęciowych i sodowych. – Pomoże to oszczędzić sporo energii elektrycznej. Szacujemy, że rachunki za prąd na oświetlenie ulic spadną aż o ok. 60-70 proc. Pierwsze testy już tego dowodzą – wyjaśnia Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli. Na tę inwestycję urząd miasta pozyskał 2,6 mln zł finansowania zewnętrznego. 

Wymiana opraw rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Nowe lampy są już w niemal całym mieście. – Dokonujemy teraz odbioru inwestycji. Oczywiście testujemy je po zmroku, gdy możemy dokładnie przyjrzeć się działaniu żarówek. Mierzymy między innymi natężenie światła. Nowe oświetlenie musi zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo – mówi Paweł Szewczyk. 

Urząd uwzględnia uwagi zgłaszane przez zduńskowolan. – Dlatego może się zdarzyć, że firma montażowa będzie dokonywała korekt kąta nachylenia oprawy czy ustawienia wysięgnika. W mniej doświetlonych miejscach dołożymy oprawy – dodaje wiceprezydent Szewczyk. 

Lampy LED pojawią się w tym roku również na ulicach Leszczynowej, Lnianej, wymienione zostanie też oświetlenie w Alejach Tadeusza Kościuszki. Urząd pracuje nad dokumentacją na wykonanie oświetlenie ulic Karsznickiej, Nowomiejskiej, Łanowej, Leśnej, Dębowej i Bukowej. 

Na tę największą od lat modernizację oświetlenia dróg w Zduńskiej Woli miasto pozyskało finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu SOWA. 

Inne artykuły

Przejdź do treści