Finansoaktywni nagrodzeni

Trzech szóstoklasistów ze zduńskowolskiej Szkoły Podstawowej nr 5 dotarło do finału ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Finansów. Chłopcy zaplanowali, jak wydać 100 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego.

„Rowerem do szkoły” to projekt zgłoszony do konkursu przez Cypriana Błachowskiego, Macieja Tuckiego i Kubę Witaszczyka. Chłopcy postanowili wydać wirtualne 100 tys. zł na budowę wiaty rowerowej ze stacją naprawczą oraz miasteczka ruchu drogowego. – Uwielbiamy jazdę na rowerach, dlatego pomysł sam się zrodził. Chcielibyśmy przyjeżdzać nimi do szkoły i bezpiecznie zostawiać pod zadaszeniem na czas lekcji – przyznają pomysłodawcy. Wymyślili, że w niedzielę wiata mogłaby też służyć wiernym, którzy odwiedzają pobliski kościół. Również stacja serwisowa byłaby otwarta dla wszystkich zduńskowolskich rowerzystów, a z miasteczka ruchu drogowego korzystaliby uczniowie przygotowujący się do egzaminu na kartę rowerową.

– Chłopcy nie tylko wszystko wymyślili i zaplanowali, przeprowadzili również profesjonalną promocję swojego projektu – mówi ich opiekunka, nauczycielka matematyki Joanna Marceniuk. – Reklamowali go wśród uczniów i nauczycieli, wyszli z pomysłem do lokalnej społeczności. Byli niezwykle kreatywni – podkreśla.

– To wspaniałe, że już najmłodsi chcą angażować się w życie miasta, a jednocześnie uczą się, jak gospodarować ograniczonymi funduszami. Mam nadzieję, że sytuacja sanitarna pozwoli w przyszłym roku powrócić do budżetu obywatelskiego i pojawi się w nim mnóstwo młodzieżowych inicjatyw – komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Chłopakom serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za sukces w finale! – dodaje.

5 listopada br. odbędzie się uroczysta gala finałowa. Niestety tylko on-line. Celem Programu Edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni. Misja: Planujemy budżet” jest nauka tworzenia i realizacji budżetów.

 

 

Inne artykuły

Przejdź do treści