Logo Miasta Zduńska Wola

Etno warsztaty w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Ruszają zapisy

Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli rozpoczyna projekt „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”. Od 2 czerwca będzie prowadził nabór na zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Warsztaty odbywać się będą w lipcu.

2 czerwca rozpoczynają się  zapisy na nieodpłatne letnie zajęcia  „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”. Projekt Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli dofinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023″.

MDK w Zduńskiej Woli tę ofertę kieruje do dzieci w wieku 7 – 12 lat. Wspólnie z prowadzącymi zajęcia będą między innymi tworzyć biżuterię, tańczyć, śpiewać, poznawać polskie ludowe zwyczaje.  Pomyślano o tym, by dzieci mogły poznać gry i zabawy polskiej wsi. Będą także warsztaty interdyscyplinarne i zielarskie.

Warsztaty odbywać się  będą w dwa tygodnie lipca. W filii MDK w Zduńskiej Woli na osiedlu Karsznice odbędą się w dniach 3 – 6 lipca 2023 r., natomiast do MDK Ratusz w Zduńskiej Woli  w dniach 10 – 13 lipca 2023 r.

Zapisy na warsztaty przyjmowane będą od 2 czerwca 2023 r. w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli w Dziale Animacji (I piętro) oraz pod numerem telefonu: 605 725 300 oraz . Zajęcia będą nieodpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona.

Program warsztatów „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”

Poniedziałki:

 • Tworzenie biżuterii i/lub breloczków ozdabianych motywami ludowymi
  Prowadzenie: Centrum Edukacyjne Atom
 • Na ludową nutę
  Warsztaty artystyczne z zakresu muzyki i śpiewu. Dzieci nauczą się śpiewać wybraną pieśń ludową oraz wezmą udział w dawnych zabawach regionalnych.
  Prowadzenie: Witold Furmańczyk i Zbigniew Godlewski – instruktorzy muzyczni MDK
  Gry i zabawy polskiej wsi
  Prowadzenie: Happy Kids

Wtorki:

 • Warsztaty interdyscyplinarne do książki „Etno – gadki” Witolda Przewoźnego
  Dzięki zapoznaniu się z książką, dzieci poznają polskie, ludowe zwyczaje. Odegrają scenki związane z tradycyjnymi świętami oraz zilustrują wybrany obyczaj. Ponadto obejrzą ludowe rękodzieło i przedmioty używane dawniej na wsi.
  Prowadzenie: Wioletta Jagiełło – animatorka MDK
 • Manufaktura wzorów ludowych
  Dzięki wykorzystaniu prasy do wykonywania przypinek, dzieci poznają wzory ludowe z regionu łowickiego i sieradzkiego, a także stworzą własne przypinkowe ozdoby. Dowiedzą się również, czym charakteryzowało się wzornictwo tych regionów.
  Prowadzenie: Happy Kids
 • Warsztaty nauki tańca ludowego
  Podczas warsztatów dzieci nauczą się kroków wybranego tańca ludowego z regionu łódzkiego. Będą mogły obejrzeć również tradycyjne stroje ludowe.
  Prowadzenie: Agata Nowak – instruktor tańca MDK

Środy:

 • Warsztaty zielarskie dla dzieci pt. „Ziołolecznictwo ludowe, czyli w czym mogą pomóc zioła”
  Na warsztatach dzieci:
  – dowiedzą się z jakich ziół mogą przygotować syrop na kaszel czy maść na katar,
  – zobaczą zioła, z których nasze babcie przygotowywały lekarstwa np. nagietek, żywokost, arnikę, mniszek czy bez czarny,
  – otrzymają proste przepisy na preparaty z ziół zebranych z łąki m.in. na syrop z kwiatów mniszka,
  – wypełnią planszę ziołową pt. Apteczka ziołowa.
  Dzieci będą miały okazję z bliska poznać rośliny- zioła. Będą mogły ich dotknąć, powąchać co zawsze wzbudza emocje: radość i zaciekawienie.
  Prowadzenie: Pani od Ziół Monika Woźniak
 • Projektowanie torby z motywami ludowymi
  Uczestnicy zajęć na bawełnianych torbach odbiją wzór ludowy, a następnie ozdobią go, m.in. wypełniając naniesiony wzór tkaninami z recyklingu. Ponadto ozdobią kubki motywami ludowymi.
  Prowadzenie: Centrum Edukacyjne Atom
 • Gry i zabawy polskiej wsi
  Prowadzenie: Happy Kids

Czwartki:

 • Glina w roli głównej
  Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jakich naczyń używano dawniej na wsi i ulepią swoje własne naczynia z gliny.
  Prowadzenie: Happy Kids
 • Na ludową nutę
  Warsztaty artystyczne z zakresu muzyki i śpiewu. Dzieci nauczą się śpiewać wybraną pieśń ludową oraz wezmą udział w dawnych zabawach regionalnych.
  Prowadzenie: Witold Furmańczyk i Zbigniew Godlewski
 • Warsztaty nauki tańca ludowego
  Podczas warsztatów dzieci nauczą się kroków wybranego tańca ludowego z regionu łódzkiego. Będą mogły obejrzeć również tradycyjne stroje ludowe.
  Prowadzenie: Agata Nowak – instruktor tańca

Ponadto dzieci będą miały do dyspozycji gry planszowe folk i folkowe kolorowanki. Każdego dnia otrzymają ciepły posiłek.

 

 

Inne artykuły

Spotkanie poetyckie w Kawiarni Literackiej

Spotkanie poetyckie zatytułowane „Zagadki egzystencjalne w poezji Wisławy Szymborskiej” przygotowano na czwartek, 5 października w Kawiarni Literackiej w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Miejska przychodnia przy ulicy Szadkowskiej rozpoczyna ochronne szczepienia przeciwko grypie dla zduńskowolan. Liczba dawek jest ograniczona do 250 sztuk. Dlaczego warto się zaszczepić?

Głosowanie w referendum 15 października

Udział w referendum ogólnokrajowym, jakie zarządzono na 15 października 2023 roku, mają prawo osoby spełniające takie same warunki jakie uprawniają je do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Głosują w tym samym dniu w tych samych lokalach wyborczych.

Karsznice w ruchu

Zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół im. K. Kałużewskiego i J.Sylii w Zduńskiej Woli. Starostwo na inwestycje pozyskało środki z budżetu centralnego.

Przejdź do treści