Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Etno warsztaty w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Ruszają zapisy

Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli rozpoczyna projekt „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”. Od 2 czerwca będzie prowadził nabór na zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Warsztaty odbywać się będą w lipcu.

2 czerwca rozpoczynają się  zapisy na nieodpłatne letnie zajęcia  „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”. Projekt Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli dofinansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023″.

MDK w Zduńskiej Woli tę ofertę kieruje do dzieci w wieku 7 – 12 lat. Wspólnie z prowadzącymi zajęcia będą między innymi tworzyć biżuterię, tańczyć, śpiewać, poznawać polskie ludowe zwyczaje.  Pomyślano o tym, by dzieci mogły poznać gry i zabawy polskiej wsi. Będą także warsztaty interdyscyplinarne i zielarskie.

Warsztaty odbywać się  będą w dwa tygodnie lipca. W filii MDK w Zduńskiej Woli na osiedlu Karsznice odbędą się w dniach 3 – 6 lipca 2023 r., natomiast do MDK Ratusz w Zduńskiej Woli  w dniach 10 – 13 lipca 2023 r.

Zapisy na warsztaty przyjmowane będą od 2 czerwca 2023 r. w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli w Dziale Animacji (I piętro) oraz pod numerem telefonu: 605 725 300 oraz . Zajęcia będą nieodpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona.

Program warsztatów „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”

Poniedziałki:

 • Tworzenie biżuterii i/lub breloczków ozdabianych motywami ludowymi
  Prowadzenie: Centrum Edukacyjne Atom
 • Na ludową nutę
  Warsztaty artystyczne z zakresu muzyki i śpiewu. Dzieci nauczą się śpiewać wybraną pieśń ludową oraz wezmą udział w dawnych zabawach regionalnych.
  Prowadzenie: Witold Furmańczyk i Zbigniew Godlewski – instruktorzy muzyczni MDK
  Gry i zabawy polskiej wsi
  Prowadzenie: Happy Kids

Wtorki:

 • Warsztaty interdyscyplinarne do książki „Etno – gadki” Witolda Przewoźnego
  Dzięki zapoznaniu się z książką, dzieci poznają polskie, ludowe zwyczaje. Odegrają scenki związane z tradycyjnymi świętami oraz zilustrują wybrany obyczaj. Ponadto obejrzą ludowe rękodzieło i przedmioty używane dawniej na wsi.
  Prowadzenie: Wioletta Jagiełło – animatorka MDK
 • Manufaktura wzorów ludowych
  Dzięki wykorzystaniu prasy do wykonywania przypinek, dzieci poznają wzory ludowe z regionu łowickiego i sieradzkiego, a także stworzą własne przypinkowe ozdoby. Dowiedzą się również, czym charakteryzowało się wzornictwo tych regionów.
  Prowadzenie: Happy Kids
 • Warsztaty nauki tańca ludowego
  Podczas warsztatów dzieci nauczą się kroków wybranego tańca ludowego z regionu łódzkiego. Będą mogły obejrzeć również tradycyjne stroje ludowe.
  Prowadzenie: Agata Nowak – instruktor tańca MDK

Środy:

 • Warsztaty zielarskie dla dzieci pt. „Ziołolecznictwo ludowe, czyli w czym mogą pomóc zioła”
  Na warsztatach dzieci:
  – dowiedzą się z jakich ziół mogą przygotować syrop na kaszel czy maść na katar,
  – zobaczą zioła, z których nasze babcie przygotowywały lekarstwa np. nagietek, żywokost, arnikę, mniszek czy bez czarny,
  – otrzymają proste przepisy na preparaty z ziół zebranych z łąki m.in. na syrop z kwiatów mniszka,
  – wypełnią planszę ziołową pt. Apteczka ziołowa.
  Dzieci będą miały okazję z bliska poznać rośliny- zioła. Będą mogły ich dotknąć, powąchać co zawsze wzbudza emocje: radość i zaciekawienie.
  Prowadzenie: Pani od Ziół Monika Woźniak
 • Projektowanie torby z motywami ludowymi
  Uczestnicy zajęć na bawełnianych torbach odbiją wzór ludowy, a następnie ozdobią go, m.in. wypełniając naniesiony wzór tkaninami z recyklingu. Ponadto ozdobią kubki motywami ludowymi.
  Prowadzenie: Centrum Edukacyjne Atom
 • Gry i zabawy polskiej wsi
  Prowadzenie: Happy Kids

Czwartki:

 • Glina w roli głównej
  Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jakich naczyń używano dawniej na wsi i ulepią swoje własne naczynia z gliny.
  Prowadzenie: Happy Kids
 • Na ludową nutę
  Warsztaty artystyczne z zakresu muzyki i śpiewu. Dzieci nauczą się śpiewać wybraną pieśń ludową oraz wezmą udział w dawnych zabawach regionalnych.
  Prowadzenie: Witold Furmańczyk i Zbigniew Godlewski
 • Warsztaty nauki tańca ludowego
  Podczas warsztatów dzieci nauczą się kroków wybranego tańca ludowego z regionu łódzkiego. Będą mogły obejrzeć również tradycyjne stroje ludowe.
  Prowadzenie: Agata Nowak – instruktor tańca

Ponadto dzieci będą miały do dyspozycji gry planszowe folk i folkowe kolorowanki. Każdego dnia otrzymają ciepły posiłek.

 

 

Inne artykuły

Koncerty za górką. Dni Zduńskiej Woli 2024

Kulminacja Dni Zduńskiej Woli to weekendowe koncerty „za górką” przy ul. Tadeusza Kobusiewicza w Zduńskiej Woli. W sobotę i niedzielę zaplanowano atrakcje od popołudnia do późnego wieczora. Będą także bezpłatne autobusy.

Muzealne konkursy. Dni Zduńskiej Woli 2024

Konkursy „Moja przygoda w muzeum”, „Detale małej architektury. Kapliczki” a także „Rodzinne historie” maja już nagrodzonych laureatów. Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Strefa Inicjatyw Społecznych. Dni Zduńskiej Woli 2024

Strefa Inicjatyw Społecznych, czyli miejsce gdzie wolontariusze mogą spotkać się z osobami, na których rzecz działają, ale także mogą pochwalić się tym, co i jak robią. W Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli w piątek, 14 czerwca, przygotowano dla nich specjalną przestrzeń.

Podróż w czasie do Skansenu Lokomotyw

Podróż w czasie, czyli bezpłatny przejazd autobusem i bezpłatne zwiedzanie Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach, to kolejna atrakcja Dni Zduńskiej Woli 2024. Można się w nią wybrać w sobotę i w niedzielę.

Przejdź do treści