Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Elektryczne autobusy już wożą zduńskowolan

Nowe niskoemisyjne pojazdy wyjechały dzisiaj na ulice Zduńskiej Woli. Na ich zakup i budowę ładowarek Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji pozyskało prawie 8,5 mln zł dotacji unijnych. To nie koniec elektrycznych zakupów – w tym roku przyjadą jeszcze dwa nowe e-busy.

Elektryczne autobusy wyruszyły dzisiaj w swoje pierwsze kursy. Są ciche, wygodne, niskopodłogowe oraz przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na ich pokładzie zainstalowano klimatyzację, multimedialne tablice informujące o przystankach, ładowarki do telefonów komórkowych i laptopów, a także biletomaty. Każdy z pojazdów ma dwanaście metrów długości i zabierze do siedemdziesięciu pasażerów.

– To rewolucyjna zmiana we flocie MPK, które od lat nie kupowało nowych autobusów – mówi prezydent Konrad Pokora. – Zmieniamy podejście do komunikacji miejskiej. Chcemy dostosować ją do potrzeb mieszkańców i zwiększyć wygodę podróżowania. Mamy nadzieję, że dzięki temu przybędzie w niej pasażerów – dodaje.

Przypomina też, w ramach realizowanego właśnie remontu dworca kolejowego, który także został wsparty dotacją z Funduszy Europejskich, powstanie wygodny punkt przesiadkowy. – Chcemy zintegrować różne środki transportu i ułatwić mieszkańcom ich łączenie, by wygodnie docierać do pracy czy szkoły – informuje. Przy ulicy Dworcowej stanie zadaszony peron, na którym zatrzymywać będą się autobusy MPK oraz pojazdy zewnętrznych firm przewozowych. Będzie też wiata, w której fani dwóch kółek będą mogli wygodnie zaparkować swoje rowery i przypiąć je do poręczy.

Elektryczne autobusy, które zakupił MPK, będą ładowane w zajezdni przy ulicy Sieradzkiej. – Dzięki unijnej dotacji wybudowaliśmy nowy parking z wiatą i ładowarkami. Pojazdy będą uzupełniać baterie w nocy oraz w przerwach między kursami – wyjaśnia Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

To nie koniec zakupów miejskiego przewoźnika. Jeszcze w tym roku przyjadą następne niskoemisyjne pojazdy. Trwa ich produkcja w fabryce firmy Solaris w Bolechowie pod Poznaniem. Pierwsze kursy kolejnymi e-busami MPK zrealizuje pod koniec tego roku.

MPK na elektryzację floty pozyskało dwie dotacje z Funduszy Europejskich, łącznie o wartości 12,5 mln zł.  Autobusy dla Zduńskiej Woli produkuje Solaris Bus&Coach.

Inne artykuły

Targi edukacyjne w Zduńskiej Woli

Targi edukacyjne dla ósmoklasistów zorganizowano w I Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli. Uczniowie byli kuszeni przez szkoły średnie, by wybrali właśnie tę drogę edukacji.

Wieczór z Wawrzynem w Ratuszu

„Wieczór z Wawrzynem” to pierwsza odsłona obchodów 40-lecia pracy Andrzeja Wawrzyniaka: muzyka, autora tekstów oraz instruktora w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Koncert odbył się w czwartek, 11 kwietnia.

Komisje się napracowały, prezydent dziękuje

Obwodowe komisje wyborcze w Zduńskiej Woli przeliczyły łącznie karty wyborcze wrzucone do urn przez 15 tysięcy mieszkańców Zduńskiej Woli. A miejska komisja przyjęła ich protokoły w wyborach na prezydenta i do rady miasta. Za ciężką pracę należą im się podziękowania.

Przejdź do treści