Logo Miasta Zduńska Wola

Elektryczne autobusy już wożą zduńskowolan

Nowe niskoemisyjne pojazdy wyjechały dzisiaj na ulice Zduńskiej Woli. Na ich zakup i budowę ładowarek Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji pozyskało prawie 8,5 mln zł dotacji unijnych. To nie koniec elektrycznych zakupów – w tym roku przyjadą jeszcze dwa nowe e-busy.

Elektryczne autobusy wyruszyły dzisiaj w swoje pierwsze kursy. Są ciche, wygodne, niskopodłogowe oraz przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na ich pokładzie zainstalowano klimatyzację, multimedialne tablice informujące o przystankach, ładowarki do telefonów komórkowych i laptopów, a także biletomaty. Każdy z pojazdów ma dwanaście metrów długości i zabierze do siedemdziesięciu pasażerów.

– To rewolucyjna zmiana we flocie MPK, które od lat nie kupowało nowych autobusów – mówi prezydent Konrad Pokora. – Zmieniamy podejście do komunikacji miejskiej. Chcemy dostosować ją do potrzeb mieszkańców i zwiększyć wygodę podróżowania. Mamy nadzieję, że dzięki temu przybędzie w niej pasażerów – dodaje.

Przypomina też, w ramach realizowanego właśnie remontu dworca kolejowego, który także został wsparty dotacją z Funduszy Europejskich, powstanie wygodny punkt przesiadkowy. – Chcemy zintegrować różne środki transportu i ułatwić mieszkańcom ich łączenie, by wygodnie docierać do pracy czy szkoły – informuje. Przy ulicy Dworcowej stanie zadaszony peron, na którym zatrzymywać będą się autobusy MPK oraz pojazdy zewnętrznych firm przewozowych. Będzie też wiata, w której fani dwóch kółek będą mogli wygodnie zaparkować swoje rowery i przypiąć je do poręczy.

Elektryczne autobusy, które zakupił MPK, będą ładowane w zajezdni przy ulicy Sieradzkiej. – Dzięki unijnej dotacji wybudowaliśmy nowy parking z wiatą i ładowarkami. Pojazdy będą uzupełniać baterie w nocy oraz w przerwach między kursami – wyjaśnia Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

To nie koniec zakupów miejskiego przewoźnika. Jeszcze w tym roku przyjadą następne niskoemisyjne pojazdy. Trwa ich produkcja w fabryce firmy Solaris w Bolechowie pod Poznaniem. Pierwsze kursy kolejnymi e-busami MPK zrealizuje pod koniec tego roku.

MPK na elektryzację floty pozyskało dwie dotacje z Funduszy Europejskich, łącznie o wartości 12,5 mln zł.  Autobusy dla Zduńskiej Woli produkuje Solaris Bus&Coach.

Inne artykuły

Urodziny Zduńskiej Wody!

Dwa lata radości, sportu i zdrowego stylu życia. Zduńska Woda, która stała się nieodłącznym elementem naszego miasta, wczoraj obchodziła drugie urodziny

Vox populi

Mieszkańcy zadecydują, na co urząd wyda ponad 1,2 mln zł. Startuje dziesiąta edycja zduńskowolskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 19 czerwca można składać projekty

Gramy w zielone

Wystartowało opiniowanie projektów zgłoszonych do drugiej edycji Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli. Potrwa ono do końca czerwca.

Przejdź do treści