Logo Miasta Zduńska Wola

Ekologiczne zioła od Portugalczyków

Z okazji pierwszego dnia wiosny Portugalczycy przygotowali zduńskowolanom biodegradowalne doniczki z nasionami ziół. To początek kolejnego pilotażu zagranicznego startupu w Zduńskiej Woli.

Do zduńskowolan trafiło ponad sto zestawów wysianych ziół w doniczkach, wyprodukowanych z kompostu. Mieszkańcy mogą zasadzić je w swoich przydomowych ogródkach lub na balkonach. Biodegradowalne doniczki przyjechały do Zduńskiej Woli aż z Portugalii. To nowatorski produkt startupu Spawnfoam. Firma przetestuje je właśnie w naszym mieście.

– Portugalczycy zainteresowali nas swoim projektem, bo łączy innowacje z troską o środowisko naturalne. Jeśli produkt się sprawdzi i trafi do masowej sprzedaży, może pomóc w ograniczeniu produkcji plastikowych donic, które po wysadzeniu roślin od razu są wyrzucane do kosza – zauważa prezydent Konrad Pokora, który wspólnie z twórcami startupu rozdawał dziś pierwsze ekodoniczki na ulicy Łaskiej i w Parku Miejskim.

Kolejne trafią do zduńskowolskich podstawówek. – Chcemy zaangażować dzieciaki do wspólnej akcji i pokazać im, jak razem zazieleniać świat – zapowiada Pedro Mendes. Uczniowie nie tylko będą uprawiali własne zioła, ale również zaopiekują się bukami. – Przywieziemy je w specjalnych biodegradowalny kontenerach i wspólnie posadzimy w wybranej części Zduńskiej Woli. Na naprawdę długie lata będzie to symbol naszej współpracy – dodaje z dumą Pedro.

Dla Portugalczyków działania realizowane w Zduńskiej Woli to test przed wprowadzeniem produktu na rynek. – Wybraliśmy wasze miasto, bo jest nie tylko piękne, ale wyróżnia się na tle innych europejskich ośrodków otwartością na współpracę z innowatorami. To wyjątkowe podejście, które bardzo cenimy – mówi Pedro Mendes.

Wcześniej w Zduńskiej Woli pilotaż realizował startup z Ukrainy. Innowatorzy z Polski testują zaś w Szkole Podstawowej nr 5 oprogramowanie, które pomoże lepiej wykorzystywać zieloną energię z fotowoltaiki.  

Inne artykuły

Na 90-lecie osiedla Karsznice kolorowo na ulicach

Głośno, kolorowo i radośnie najmłodsi mieszkańcy zaakcentowali jubileusz 90-lecia osiedla Karsznice. Kolorowy korowód przeszedł ulicami Karsznic, a dołączali do niego kolejno uczniowie placówek działających na terenie osiedla.

Urodziny Zduńskiej Wody!

Dwa lata radości, sportu i zdrowego stylu życia. Zduńska Woda, która stała się nieodłącznym elementem naszego miasta, wczoraj obchodziła drugie urodziny

Vox populi

Mieszkańcy zadecydują, na co urząd wyda ponad 1,2 mln zł. Startuje dziesiąta edycja zduńskowolskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 19 czerwca można składać projekty

Gramy w zielone

Wystartowało opiniowanie projektów zgłoszonych do drugiej edycji Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli. Potrwa ono do końca czerwca.

Przejdź do treści