Dzień Kolejarza i Pracowników Kolei

Zduńskowolanie pamiętają o bohaterskich pracownikach lokomotywowni z Osiedla Karsznice. Karszniccy kolejarze w okresie II wojny światowej należeli do Armii Krajowej i stawili opór niemieckiemu okupantowi. W Dniu Kolejarza hołd oddał im prezydent Konrad Pokora.

Charyzmatyczni pracownicy karsznickich kolei dokonywali aktów sabotażu. Dosypywali piasku do smaru w lokomotywach, niszczyli cylindry, panewki. Powodowało to spowolnienie pociągów z zaopatrzeniem na front wschodni. Bohaterstwo kolejarzy jest piękną lekcją patriotyzmu i walki o wolną ojczyznę. Za swoją służbę dla ojczyzny zapłacili najwyższą cenę.

Prezydent Konrad Pokora złożył życzenia wszystkim pracującym i emerytowanym kolejarzom. – Przekazuję najserdeczniejsze życzenia byłym i obecnym pracownikom kolei. Trud, który Państwo wkładają w codzienną pracę, sprawia, że podróż koleją jest bezpieczna i komfortowa. Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta – mówił.

Mieszkańcy kolejarskiej dzielnicy pamiętają o swoich bohaterach. Szkoła Podstawowa nr 13 w Zduńskiej Woli nazwana jest imieniem Kolejarzy Polskich. Kazimierz Kałużewski i Juliusz Scylla są patronami Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli przy ulicy Stefana Okrzei.

Inne artykuły

Przejdź do treści