Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

Dworzec kolejowy Zduńska Wola Karsznice z odtworzoną zabytkową elewacją

Budynek dworca PKP Zduńska Wola Karsznice jest odnawiany i ma zyskać dawny blask. Kolej odtwarza jego zabytkowy wygląd. Trwa naprawa elewacji obiektu pochodzącego z lat 30. ubiegłego wieku. W tym roku Karsznice świętują 90-lecie, a dworzec to jedna z charakterystycznych budowli z okresu początków magistrali Śląsk - Porty.

Zabytkowy budynek dworca PKP Zduńska Wola Karsznice jest odnawiany na zlecenie PKP przez firmę Sadbud ze Rzgowa. Przewidziana jest naprawa i malowanie elewacji. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. Obecnie trwa już malowanie elewacji od strony ul. Karsznickiej.

Zakres prac na dworcu Zduńska Wola Karsznice to naprawa tynków na elewacjach, malowanie tynków, czyszczenie, uzupełnienie i impregnacja okładzin kamionkowych, między innymi w miejscach po wycięciu krat. Przewidziano także odnowienie reliefu z logo Polskich Kolei Państwowych na froncie budynku oraz konserwację zegara. PKP zleciła wymianę stolarki okiennej i renowację drzwi zewnętrznych, jak również uporządkowanie instalacji na elewacji. Konserwacji poddane zostaną również kraty, barierki oraz inne elementy metalowe które pozostaną na elewacji.

Dworzec PKP Zduńska Wola Karsznice powstał wraz z magistralą węglową Śląsk – Porty, budowaną w latach 30. ubiegłego wieku. Budynek dworca został zaprojektowany pod koniec lat trzydziestych XX w. i wybudowany w 1940 r. To przykład późnego art deco w architekturze, który co ciekawe, nie był charakterystyczny dla ówczesnych budynków kolejowych, a raczej dla gmachów publicznych wznoszonych w Polsce w latach dwudziestych XX w. Cechą charakterystyczną takich obiektów i tym samym budynku przy ul. Karsznickiej jest zauważalny porządek stylistyczny, symetria i geometryzacja wzorów. Budynki w tym stylu cechowała funkcjonalność, minimalizm z jednoczesnym detalem wzorniczym, takim jak okładzina fasad wykonywana z ceramicznych, odcinających się od fasady płytek.

Dworzec PKP Zduńska Wola Karsznice od kilkunastu lat nie pełni już funkcji przystanku, na którym pasażerowie czekają na pociągi i do nich wsiadają. Stacja Zduńska Wola Karsznice została otwarta w latach 30. XX w. w ramach magistrali węglowej łączącej Śląsk i porty. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

W 2003 roku świętowano 70. rocznicę budowy magistrali węglowej Śląsk – Porty. Na budynku umieszczono wówczas tablicę pamiątkową.

Budynek stacji jest zamknięty od 2005 roku. Nie ma poczekalni ani kasy. W budynku są biura przewoźnika – firmy Lotos Kolej.

O przywrócenie połączeń pasażerskich do Karsznic i przywrócenie dworcowi poprzedniej rangi ważnej stacji przesiadkowej, co jakiś czas wnioskują kolejowi emeryci i mieszkańcy osiedla. Do tej pory jednak przewoźnicy kolejowi nie byli zainteresowani kursami pociągów na trasach do Bydgoszczy czy do Herbów Nowych i Tarnowskich Gór.

Inne artykuły

Zduńskowolska Karta Mieszkańca

Posiadaczom Zduńskowolskiej Karty Mieszkańca przysługują zniżki i upusty. O jej wydanie mogą wystąpić osoby, które w Zduńskiej Woli mieszkają i płacą podatki.

Bezpłatne Spotkania Profilaktyczne pn. ZDROWA KOBIETA

Zdrowie to najcenniejszy, skarb, jaki posiadasz – ale czy na pewno robisz wszystko, by go chronić? 10 i 25 września w PMOS przy ulicy Dolnej 41 odbędą się bezpłatne spotkania profilaktyczne z dietetykiem, diabetologiem, ginekologiem.

Narodowe Czytanie 2024

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zapraszają na wyjątkowe wydarzenie.

Rozbudowa tężni solankowej w Parku Miejskim

Tężnia solankowa w parku miejskim w Zduńskiej Woli będzie rozbudowana oraz zadaszona, zgodnie z sugestiami i oczekiwaniami mieszkańców Zduńskiej Woli. Obiekt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Radni dyżurują w poniedziałki

Radni miejscy wracają na cotygodniowe dyżury. W każdy poniedziałek przez godzinę jeden z radnych będzie czekać na mieszkańców w siedzibie Urzędu Miasta Zduńska Wola. Przygotowano harmonogram na wrzesień i październik.

Przejdź do treści