Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Dla pracodawców: finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego

Powiatowy Urząd Pracy w Zduńskiej Woli informuje, że od 1 marca 2017 r. do 7 marca 2017 r. będzie prowadził nabór wniosków pracodawców o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Nabór powtarzany będzie do wyczerpania głównego limitu środków z KFS. W przypadku wykorzystania środków  KFS z limitu głównego nabór zostanie  zakończony, a podany zostanie termin naboru z rezerwy KFS pod warunkiem otrzymania dodatkowych środków.

Zapraszamy pracodawców, którzy spełniają priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2017 do składania wniosków o finansowanie kształcenia ustawicznego  z KFS. Przyznawanie środków z KFS odbędzie się na nowych zasadach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2016 r., poz. 2155).

Priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2017:

Priorytet 1)

  • wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna;

Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu pierwszego pracodawca powinien posiadać przypisany dla przeważającego rodzaju prowadzonej przez siebie działalności kod PKD w przypadku:

  • sektora przetwórstwa przemysłowego (sekcja C w nomenklaturze PKD) zaczynające się od następujących  liczb: 10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33.
    Uwaga: PKD 33.1 – czyli przedsiębiorstwa zajmujące się wykonywaniem generalnych przeglądów i napraw środków transportu, z wyłączeniem pojazdów samochodowych nie kwalifikują się do korzystania ze środków KFS w ramach powyższego priorytetu z kodem dla przeważającego rodzaju działalności.
  • sektora transportu i gospodarki magazynowej (sekcja H w nomenklaturze PKD) zaczynające się od następujących liczb: 49,50,51,52,53.
  • sektora opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (sekcja Q w nomenklaturze PKD) zaczynające się od następujących liczb: 86,87,88.

Priorytet 2)

  • wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
    podstawą identyfikacji zawodów deficytowych będzie: barometr zawodów na 2017 rok dla województwa łódzkiego lub powiatu zduńskowolskiego, (http://barometrzawodow.pl)

Priorytet  3)

Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Złożone wnioski będą rozpatrywane zgodnie z zasadami Przyznawania Środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zduńskiej Woli (zasady do pobrania ze strony internetowej www.pupzdwola.pl – zakładka dla pracodawców  i przedsiębiorców, druki do pobrania)

Nabór na rezerwę KFS zostanie ogłoszony po wykorzystaniu środków limitu głównego z KFS.

Priorytety Rady Rynku Pracy wydatkowania rezerwy KFS w roku 2017:
Priorytet 1) wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają kwalifikacji pełnych na poziomie 4 Polskiej Ramy Kwalifikacji (nie mają matury);
Priorytet 2) wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
Priorytet 3) wsparcie kształcenia ustawicznego osób niepełnosprawnych;
Priorytet 4) wsparcie kształcenia ustawicznego w zakładach pracy, w których wszczęto proces restrukturyzacji w rozumieniu ustawy z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r., poz. 978).

Uwaga!
Aby skorzystać ze środków rezerwy KFS musi zostać spełniony co najmniej jeden z priorytetów ministra i jeden priorytet wydatkowania rezerwy określony przez Radę Rynku Pracy.

Przy rozpatrywaniu wniosków Zespół ds. opiniowania wniosków uwzględnia:

  1. Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. Koszt usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. Możliwości sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy,
  8. Spełnienie warunków koniecznych do udzielenia pomocy de minimis.

Uwaga!
Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania kosztów kształcenia ustawicznego z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na:

  1. uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
  2. posiadaniu co najmniej 10 % udziałów lub akcji,   
  3. pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika
  4. pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa  w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia  lub  w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Kształcenie musi rozpocząć się w 2017r. i środki muszą być wydatkowane przez pracodawcę w 2017 r. Wnioski można pobierać ze strony internetowej www.pupzdwola.pl  (zakładka dla pracodawców i przedsiębiorców, druki do pobrania)

Dodatkowe informacje: Powiatowy Urząd Pracy w Zduńskiej Woli pok. 2, Tel: (43) 823 23 27 wew. 257

Inne artykuły

Zieleń na jedno kliknięcie

Trwa trzecie edycja Zielonego Budżetu Zduńskiej Woli. Opiniowanie projektów zgłoszonych przez mieszkańców trwa do 12 kwietnia br.

Wartościowe rozmowy

Po co nam historia kobiet? Inkubator Inicjatyw Społecznych przy Łaskiej 38 zaprasza na „wartościowe rozmowy” stacjonarnie oraz online

„Wesoła Trójeczka” z unijnym dofinansowaniem

Ponad 660 tys. zł dofinansowania na projekt edukacyjny dostanie przedszkole „Wesoła Trójeczka” przy ul. Szadkowskiej w Zduńskiej Woli. Wsparcie z Unii Europejskiej będzie przeznaczone na wyposażenie i zajęcia edukacyjne.

Sub Zero na scenie w Ratuszu

Koncert ,,Sub Zero/Bloki i Wieżowce” już w czwartek, 4 kwietnia w Ratuszu w Zduńskiej Woli. Grupa z Nowego Jorku i zespół z Polski zagrają na jednej scenie.

Siła kobiet

Zapach różowego tortu wypełnił kameralną salę zduńskowolskiego Ratusza. Drugie urodziny Stowarzyszenia „Teraz Ja”

Przejdź do treści