Logo Miasta Zduńska Wola

»

Dotacje do wymiany pieców

Ogrzewasz dom lub mieszkanie piecem węglowym? To źródło tzw. niskiej emisji, która od jesieni do wczesnej wiosny tworzy w naszym mieście smog. Dlatego usuwamy piece ze zduńskowolskich domów.

Mamy dla Ciebie 7 000 zł dofinansowania na ekologiczne źródło ciepła. Już dziś sprawdź szczegóły i przygotuj się do inwestycji.

O dotację mogą ubiegać się mieszkańcy Zduńskiej Woli, których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkaniu jest piec węglowy.

Wniosek mogą składać:

• osoby fizyczne
  • wspólnoty mieszkaniowe
  • przedsiębiorcy
  • osoby prawne
  • jednostki sektora finansów publicznych, będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi; dysponujące tytułem prawnym do nieruchomości

Nie ma kryterium dochodowego, a więc o dotację może starać się każdy, niezależnie od wysokości zarobków.

Dotację z miejskiego programu Stop Smog musisz przeznaczyć na likwidację pieca węglowego i zainstalowanie fabrycznie nowego ekologicznego źródła ciepła.

Jakie źródło ciepła  możesz wybrać?

• podłączenie do sieci ciepłowniczej
  • ogrzewanie gazowe (gaz ziemny i gaz płynny)
  • automatyczne kotły opalane granulatem drzewnym (biomasą)
  • ogrzewanie elektryczne
  • kotły zgazowujące drewno
  • pompy ciepła

Instalowane kotły muszą być nowe, muszą spełniać wymagane normy oraz być dopuszczone do obrotu i użytkowania na terenie Polski.

Maksymalnie możesz otrzymać do 7 000 zł. Dofinansowanie nie może stanowić więcej niż 50% kosztów inwestycji.

Jeśli Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, podpiszemy z Tobą umowę. Po wymianie pieca węglowego przedstawisz nam dokumenty potwierdzające wymianę pieca (wskazane w załączniku nr 6 Regulaminu), a my wypłacimy Ci dofinansowanie.

Inwestycję musisz zakończyć najpóźniej do 7 listopada 2024 r., a do 15 listopada 2024 r. musisz złożyć wniosek rozliczeniowy o wypłatę dotacji.

Tak, jeśli skorzystasz z naszego programu Stop Smog, nadal możesz ubiegać się dofinansowanie z innych źródeł. Sprawdź, ofertę dotacji w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze.

Nabór wniosków trwa od 25 stycznia 2024 r. do 15 października 2024 r. lub do wyczerpania zarezerwowanej puli pieniędzy. W 2024 r. urząd rozdysponuje 1 mln zł.

Jak przyjmujemy wnioski?

• osobiście w Kancelarii Urzędu Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 12, 98-220 Zduńska Wola, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu
  • za pośrednictwem ePUAP: /mzdwola/skrytka
  • listownie na adres: Urząd Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 12, 98-220 Zduńska Wola

Program ma charakter wieloletni. Jeśli nie uzyskasz dofinansowania w tym roku, możesz złożyć wniosek ponownie w przyszłym roku.

Skontaktuj się z nami.

• tel.: 43 825 02 37 lub 43 825 02 00 wew. 237;
  • Urząd Miasta Zduńska Wola, Biuro Zarządzania Energią i Ochroną Środowiska, ul. Stefana Złotnickiego 3, budynek nr 5, I piętro, pokój nr 501.

Zapoznaj się z:

Po wymianie źródła ogrzewania masz 14 dni, aby zgłosić nowe źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wejdź na portal ZONE i złóż deklarację.