Debiut Zduńskiej Woli na giełdzie

Zduńska Wola zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyemitowane przez miasto obligacje od dziś są notowane na rynku Catalyst. To pierwszy debiut komunalny na Catalyst w tym roku. Jednocześnie Zduńska Wola jest jedynym samorządem województwa łódzkiego, którego obligacje znalazły się w obrocie giełdowym.

– Obecność na giełdzie oznacza pełną transparentność finansów miasta. To motywuje do wydajniejszej pracy i podnoszenia standardów – mówi Konrad Pokora, Prezydenta miasta.

– Cieszymy się, że kolejny samorząd przeciera ścieżkę w pozyskaniu kapitału na rynku papierów dłużnych Catalyst. Rośnie świadomość korzyści wynikających z emisji papierów dłużnych wśród samorządów, a Catalyst jest istotną częścią polskiego rynku kapitałowego – po dekadzie wartość notowanych na nim obligacji korporacyjnych, komunalnych i spółdzielczych sięga blisko 68 mld zł – mówi Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.

Kapitał z emisji obligacji na giełdzie pozwoli płynnie realizować największe inwestycje. Władze Zduńskiej Woli prowadzą obecnie kilka dużych projektów. – Priorytetem jest dla nas walka ze smogiem. W tym roku pilotażowo uruchomiliśmy dopłaty do wymiany pieców węglowych. Pierwszego dnia naboru otrzymaliśmy kilkadziesiąt wniosków. To pokazuje, że program jest potrzebny, dlatego w większej skali będziemy kontynuować go w kolejnych latach – tłumaczy Konrad Pokora.

Miasto przygotowuje się do też do budowy tanich mieszkań dla młodych. Inwestycje realizować będzie w trzech formatach. – Po dofinansowaniu przez miasto, lokalny TBS rozpocznie budowę nowego obiektu wielorodzinnego. Dodatkowo współpracując ze spółdzielnią mieszkaniową miasto chcę dać pozytywny impuls do budowy mieszkań – mówi Pokora. – Uruchamiamy też sprzedaż działek dla deweloperów komercyjnych z przeznaczeniem na budownictwo wielorodzinne – dodaje.

Po szerokich konsultacjach społecznych przygotowano też wieloletni plan utwardzania miejskich dróg gruntowych. Rozpoczęły się już prace projektowe dla pierwszych ulic, niedługo ruszy proces przetargów, w których wyłonieni zostaną wykonawcy prac. Rozwija się też infrastruktura sportowa miasta. Trwa budowa nowej Sali gimnastycznej przy SP 5 wraz z zapleczem oraz kompleksu na stadionie miejskim przy ul. Łaskiej.

Do końca tego roku balonem pneumatycznym zadaszony zostanie jeden z miejskich orlików – to rozwiązania tańsze niż budowa i utrzymanie dużej hali sportowej. – W ostatnią fazę weszła też budowa krytej pływalni. Termin jej oddania przypada na drugą połowę 2020 r. i nic nie mu nie zagraża. To inwestycja ważna dla miasta i regionu, gdyż dużego, krytego basenu nie ma w pobliskich miastach, w tym w sąsiednim Sieradzu – wyjaśnia Konrad Pokora.– Cieszymy się z zaufania, jakim obdarzyła nas Giełda Papierów Wartościowych i jej inwestorzy. Emisja obligacji na Catalyst pozwoli nam pozyskać tańszy pieniądz na realizację inwestycji długo oczekiwanych przez mieszkańców Zduńskiej Woli – komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Obecnie na Catylst jest 139 emitentów. Zduńska Wola dołączyła do 20 jednostek samorządu terytorialnego notowanych na tym rynku, wśród których są Płock, Olkusz, województwa małopolskie i opolskie.

Inne artykuły

Przejdź do treści