Co szykują w sztabach?

Już 14 stycznia Zduńska Wola zagra podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród wielu atrakcji zaplanowanych na ten dzień przez sztab Hufca ZHP Zduńska Wola, znajduje się również wydarzenie współorganizowane z Fundacją DKMS – Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego będzie można zarejestrować się w bazie dawców prowadzonej przez DKMS.

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Odnalezienie genetycznego bliźniaka możliwe jest dzięki bazom potencjalnych Dawców szpiku. Niestety osób zarejestrowanych jest wciąż zbyt mało i nie każdy chory znajduje zgodnego genetycznie Dawcę.

Kto może zostać dawcą?
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wykluczyć z możliwości zarejestrowania mogą pewne choroby – jest to weryfikowane na podstawie wywiadu w trakcie rejestracji.

Jak wygląda proces rejestracji
Osoba chcąca się zarejestrować wypełnia formularz oraz pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnego patyczka. Taki pakiet wysyłany jest do Fundacji DKMS. Do rejestracji potrzebny jest numer pesel osoby rejestrującej się, dowód osobisty nie jest wymagany.

Kiedy? Gdzie?
W niedzielę 14 stycznia wolontariusze Fundacji DKMS i WOŚP czekać będą na Państwa w trzech różnych miejscach:

  • w sztabie Hufca ZHP Zduńska Wola przy ul. Złotnickiego 23 w godzinach 12:00 – 15:30
  • w punkcie krwiodawstwa przy szpitalu przy ul. Królewskiej 29 w godzinach 8:00 – 11:30
  • w Fabryce Centrum Sportu przy ul. Bocznej 31 w godzinach 10:00 – 14:00.

Zapraszamy wszystkie osoby chcące zostać potencjalnym dawcą szpiku, ale także te, które nie są zdecydowane i chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

Anna Cyk i Karolina Filipczak
Sztabu WOŚP Hufca ZHP Zduńska Wola
zespół akcji rejestracji potencjalnych Dawców Szpiku

Inne artykuły

Przejdź do treści