Dzień Różowej Wstążki w Zduńskiej Woli
Zaplanowano także spotkanie z Katarzyną Arkuszyńską – biolożką, dyplomowaną dietetyczką kliniczną, założycielką Fundacji Ku Zdrowiu, specjalistką w zakresie dietoterapii chorób nowotworowych. Prowadzi szkolenia i warsztaty dotyczące profilaktyki antynowotworowej. Jest autorką ebooka „Dietoterapia w chorobach nowotworowych” oraz współpracowniczką portalu medycyny mitochondrialnej Mitomed.pl. Podczas wydarzenia opowie o znaczeniu diety w profilaktyce i leczeniu nowotworów, dzieląc się praktycznymi wskazówkami na temat zdrowego odżywiania. Jej wystąpienie będzie idealną okazją, aby zrozumieć, jak codzienne wybory żywieniowe mogą wpływać na nasze zdrowie.
Gościem Dnia Różowej Wstążki będzie także Joanna Gajewczyk – pisarka, która zadebiutowała w 2019 roku. Ukończyła studium detektywistyczno-ochroniarskie oraz dziennikarstwo w Łodzi, ale to jej osobiste doświadczenia związane z walką z rakiem piersi w 2021 roku głęboko wpłynęły na jej życie i twórczość. Od tamtego czasu aktywnie działa w Stowarzyszeniu Teraz Ja, pełniąc funkcję wiceprezeski. Jej nowa książka, choć nie opowiada bezpośrednio o chorobie, nawiązuje do tematyki zdrowia i profilaktyki raka piersi. Joanna podzieli się swoimi przemyśleniami na temat zmian, które przyniosła jej choroba, oraz porozmawiamy z nią o jej najnowszej książce „Faza kokonu”.
Na zakończenie wieczoru przygotowano koncert Andrzeja Nestorowicza, kompozytora i absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi, który doskonalił swoje umiejętności w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. To artysta o międzynarodowej renomie, który występował na wielu prestiżowych scenach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego muzyka, pełna emocji i subtelnych melodii, dostarczy niezapomnianych wrażeń.
„Weekend Seniora z Kulturą”
Dni Otwarte Ochotniczej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli
- wystawa eksponatów
- pokazy sprzętu strażackiego
- pokazy gaśnicze
- tor przeszkód dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej
- spotkanie organizacyjne do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Spektakl „LOLA, lalka miłości”
W sobotę, 5 października, godzina 16 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli pokazane zostanie eksperymentalne połączenie dwóch scenicznych form – spektaklu i stand-upu. Satyryczne rozważania o skrywanych marzeniach, seksualnych pragnieniach, dewiacjach, ludzkiej moralności i jej granicach. „LOLA, lalka miłości”, to najnowsza komedia Marka Rębacza, autora wielu teatralnych przebojów. Spektakl tylko dla dorosłych!
Do domu pewnego zwyczajnego, kochającego się małżeństwa przychodzi tajemnicza kurierska przesyłka. Ku zdziwieniu wszystkich domowników okazuje się, że wewnątrz solidnej, drewnianej skrzyni znajduje się lalka miłości. Domowy spokój i małżeńska harmonia zostają natychmiast zburzone. No bo kto i po co zamówił realistyczną lalkę, która wygląda jak człowiek, nogi ma do samego nieba, a jej piersi przypominają dwa nadmuchane zbyt mocno balony? Po co to komu, do czego służy, co i jak można z tym seksownym dziwadłem robić? Pytania rodzą się same. W wyjaśnieniu sytuacji nie pomaga wezwana na pomoc znajoma, która pracowała kiedyś w agencji towarzyskiej. Kobieta doskonale zna najstarszy zawód świata i twierdzi, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko słabo płatne. Z pomocą nie przychodzi też ojciec męża, który z niejednego pieca chleb jadał, niejedno w życiu widział i niejedno przeżył, ale takiej kobiety jeszcze z łóżka nie wyrzucał…
„Lola” to najnowsza komedia Marka Rębacza, autora wielu teatralnych przebojów (Dwie morgi utrapienia czyli Zróbmy sobie wnuka, Atrakcyjny pozna panią, Wieruszka, Ciemno, Jaskiniowcy, Basia sama w domu i inne). Ta nowa produkcja niesie jeszcze jeden zaskakujący i zupełnie nowy w teatrze element: jest eksperymentalnym połączeniem dwóch scenicznych form – spektaklu i standupu. „Lola” jest też satyrycznym rozważaniem o skrywanych marzeniach, seksualnych pragnieniach, dewiacjach, ludzkiej moralności i jej granicach (jeśli te w ogóle istnieją)…
Obsada: Robert Gonera, Joanna Majstrak, Anna Powierza, Jakub Kucner, Mariusz Jakus, Sławomir Doliniec.
Autor i reżyser: Marek Rębacz produkcja: Scena Komediowa Marka Rębacza.
Bilety: 120 zł do nabycia w kasie MDK i online: https://bilety.mdk-zdunskawola.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=25502&typetran=0 oraz na portalach internetowych.
Wykład i koncert „Sziru szir laszalom”, czyli „Śpiewajcie pieśni o pokoju”
W poniedziałek, 7 października w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli odbędzie się wydarzenia, jakie ma przybliżyć mieszkańcom kulturę żydowską oraz pokazać związki z nią na ziemi łódzkiej. Najpierw o godz. 15.30 w sali widowiskowej odbędzie się bezpłatny wykład przybliżający kulturę żydowską, a o godz. 17 zaplanowano koncert.
Na wykład i koncert „Sziru szir laszalom”, czyli „Śpiewajcie pieśni o pokoju” można odebrać bezpłatne wejściówki w kasie MDK Ratusz.
Zaprezentowany zostanie wykład wprowadzający w historię Zduńskiej Woli i zamieszkujących ją Żydów, a także ich kulturę i język. Ponadto uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach i zadaniach poświęconych językowi jidysz. W trakcie warsztatów wszyscy korzystać będą z broszury dydaktycznej z komiksami, które powstały w celu zilustrowania jidyszyzmów, jako rysunkowe definicje słownikowych haseł. Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa wybranych komiksów autorstwa Macieja Cholewińskiego i Michała Arkusińskiego.
O godz. 17 w sali widowiskowej MDK Ratusz odbędzie się koncert muzyki żydowskiej „Sziru szir laszalom”, czyli „Śpiewajcie pieśni o pokoju”. Wystąpi wokalista Symcha Keller. Przy akompaniamencie gitary, na której zagra Paweł Stępnik. Artyści zaprezentują mistyczną muzykę chasydów polskich również we współczesnych aranżacjach. Pieśni będą przeplatane wciągającą opowieścią o życiu i języku Żydów środkowej Polski.
Symcha Keller to współzałożyciel i lider legendarnej, na początku lat osiemdziesiątych, grupy Katharsis. W latach dziewięćdziesiątych współtwórca Ośrodka Działań Twórczych oraz Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Po powrocie ze studiów w Stanach Zjednoczonych i Izraelu w 1993 roku nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Uzdolniony muzycznie, z wyjątkową wrażliwością prezentuje swoje utwory, a także aranże tradycyjnych pieśni oraz modlitw żydowskich. Znakomicie interpretuje mistyczną muzykę Chasydów polskich. Umiejętnie operuje głosem, słowem i dźwiękiem. W 2016 roku Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense wydała Jego dwupłytowy album ”Bramy” z modlitwami, pieśniami religijnymi, klasycznej muzyki żydowskiej.
Paweł Stępnik w 1985 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki. W czasie studiów był laureatem konkursów gitarowych w Polsce. Już wówczas współpracował z łódzkimi teatrami. W latach 1988-89 był członkiem jazzowego Big-Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Macieja Pawłowskiego, co do dziś owocuje sztuką improwizacji. W roku 1990 był stypendystą kursu mistrzowskiego znakomitego niemieckiego gitarzysty prof. Siegfrida Behrenda. Nagrywa oraz koncertuje w Polsce i za granicą. Stale współpracuje z Dorotą Koman, Moniką Kolasą-Hladikovą, Ryszardem Osmolińskim, Joanną i Jakubem Garbaczami, Leszkiem Kołodziejskim i zespołem Trio Solo Duo współtworząc różne odcienie muzyki kameralnej prezentowane na koncertach i festiwalach. Grał z Andreą Bocellim, Placido Domingo i Jose van Damem. Współpracuje z łódzkimi teatrami i filharmonią. Komponuje i zajmuje się transkrypcją na gitarę. Jest nauczycielem gitary w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.
Wydarzenie odbędzie się przy współpracy z Fundacją Monumentum Iudaicum Lodzense, która napisała projekt „Bajzel” i „Bałagan” po raz kolejny mylą mi się” i uzyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych edycja 2024”.
Akustyczny koncert wokalistki Jen Pop
Koncert odbędzie się w poniedziałek, 7 października, o godzinie 19.30 w sali kameralnej MDK Ratusz.
Jen Razavi znana bardziej jako Jen Pop, ulubienica sceny skate punkowej w Południowej Kalifornii.
Frontmanka i gitarzystka zespołu The Bombpopos, który wydał kilka płyt dobrze przyjętych przez muzycznych dziennikarzy. Wraz z The Bombpops koncertowała na całym świecie z takimi zespołami jak Bad Religion czy Dropkick Murphys.
Kilka lat temu postanowiła nagrać kilka piosenek, które niezbyt pasowały do repertuaru The Bombpops.
W 2022 roku skontaktowała się z producentem Will Yup nominowanym do nagrody Grammy za produkcje płyt: Turnstile, Bartees Strange, Code Orange aby zarejestrować nowe utwory. Efektem tej współpracy był pierwszy singiel „Saw In Half”.
Bilety: 25 zł dostępne w kasie MDK i online: https://bilety.mdk-zdunskawola.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=26348&typetran=0
Spektakl „Ifigenia ze Splott”
Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli zaprasza na spektakl „Ifigenia ze Splott” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi w ramach programu „Teatr Polska”. Przedstawienie 8 października (wtorek), godzina 18, sala widowiskowa MDK Ratusz. Obsada: Agnieszka Skrzypczak
Gary Owen, walijski dramatopisarz, opowiada w swoimi monodramie Ifigenia ze Splott historię niezwykłego przeistoczenia. Bohaterka sztuki to młoda kobieta. Utrzymuje się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać. I choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny. Chociaż wszystko wskazuje na to, że po jego przekroczeniu, załamie się ostatecznie, ona podejmuje wyzwanie rzucone przez los. Wychodzi z tego starcia odmieniona. Nie szczęśliwsza, ale na pewno spokojniejsza, mądrzejsza, uszlachetniona przez tragedię, która ją spotkała. Wiele musiała stracić, aby z totalnego zniszczenia, jakim naznaczona była jej pozbawiona nadziei, pełna gniewu i goryczy egzystencja, ocalić siebie. Spektakl dla widzów dorosłych.
Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bilety: 20 zł dostępne w kasie MDK i online:https://bilety.mdk-zdunskawola.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=26544&typetran=0
Repertuar kina w Ratuszu od 4 do 10 października
W kinie w Ratuszu wyświetlane są filmy w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Młode Horyzonty.
4 października (piątek)
Sala kinowa:
13:00 Smok Diplodok
15:00 Smok Diplodok
17:00 Fantastyczny Angelo. Festiwal Młode Horyzonty
18:30 Joker: Folie à deux
21:15 Rzeczy niezbędne
5 października (sobota)
Sala kinowa:
20:00 Joker: Folie à deux
Sala kameralna:
13:00 Smok Diplodok
15:00 Szkoła magicznych zwierząt 3. Festiwal Młode Horyzonty
17:00 Rzeczy niezbędne
19:00 Rave
20:45 Rave
6 października (niedziela)
Sala kinowa:
11:00 Smok diplodok
13:00 Rave
15:00 Magiczna gwiazdka zwierzaków. Festiwal Młode Horyzonty
17:00 Królestwo Kensuke. Festiwal Młode Horyzonty
19:00 Joker: Folie à deux
Sala kameralna:
11:15 Rave
13:00 Smok Dilodok
15:00 Smok Diplodok
17:00 Rave
18:45 Rzeczy niezbędne
20:45 Rzeczy niezbędne
7 października (poniedziałek)
Sala kinowa:
19:00 Rave
20:30 Joker: Folie à deux
Sala kameralna:
13:00 Smok Diplodok
14:45 Rave
16:30 Rzeczy niezbędne
8 października (wtorek)
Sala kameralna:
14:00 Smok Diplodok
16:00 Rave
17:45 Joker: Folie à deux
20:30 Rzeczy niezbędne
9 października (środa)
Sala kinowa:
15:45 Rzeczy niezbędne
17:45 Joker: Folie à deux
20:30 Joker: Folie à deux
Sala kameralna:
15:00 Smok Diplodok
17:00 Smok Diplodok
19:00 Rave
20:45 Rzeczy niezbędne
10 października (czwartek)
Sala kinowa:
14:00 Smok Diplodok
16:00 Rave
17:45 Joker: Folie à deux
20:30 Rzeczy niezbędne