Szukaj
Logo Miasta Zduńska Wola

»

Chodźmy na pasaż!

Pasaż w Zduńskiej Woli jest oazą zieleni w samym centrum miasta. Każdy z nas ma z tym miejscem inne wspomnienie. Ale czy wiecie, że Aleja Feliksa Rajczaka to nazwa, która pojawiła się dopiero w 1993 roku? Wcześniej jego oficjalna nazwa brzmiała: Aleja ZWM (Związek Walki Młodych).

To przestrzeń publiczna o powierzchni prawie hektara, która jest bardzo ważna dla zduńskowolan. Pełni przeróżne funkcje mimo że znajduje się w specyficznym bezpośrednim sąsiedztwie trzech cmentarzy: baptystów oraz katolickim, który naturalnie współistnieje z ewangelicko-augsburskim.

To miejsce, które od lat integruje mieszkańców. To tutaj odbywały się zloty motocyklistów i „palenie gumy”, a ślady na starym asfalcie jeszcze do niedawna były widoczne. Aleja gościła także barwne Jarmarki Zduńskowolskie. W okolicach 1 listopada regularnie pojawiają się stoiska z chryzantemami i zniczami – miejsce staje się handlowym zapleczem dnia Wszystkich Świętych. Sprzedaż na tym terenie w tym sentymentalnym i wspomnieniowym okresie wpisała się już na stałe w kalendarz miasta.

Aleja Feliksa Rajczaka została tak nazwana na cześć zduńskowolskiego poety, prozaika, satyryka, krytyka literackiego, publicysty, redaktora wydawnictw regionalnych, edytora, działacza kulturalnego, który żywo zaangażował się w sferę kulturalną miasta. Miejsce to przesiąknięte jest efemeryczno-poetycką atmosferą, tym bardziej trudno jest znaleźć pomysł na jego zagospodarowanie.

To tutaj przeżywaliśmy pierwsze randki, pierwsze tragedie i zawody miłosne. Również tutaj spotykaliśmy się na hamburgerach „z budek”, na które przyjeżdżała młodzież z okolic. A w sezonie letnim „pasaż” stanowił bramę dla części rekreacyjnej miasta – kompleksu otwartych basenów przy ulicy prof. Tadeusza Kobusiewicza.

Na terenie Alei zlokalizowany jest Pomnik Pamięci Poległych w Walce o Wyzwolenie Ojczyzny (dawniej Pomnik Poległym w Walce o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne), nazywany po prostu „twarzami”. Niebanalny projekt, który łączy funkcje upamiętniające z pragmatycznymi – na tyłach memoriału znajduje się przestrzeń z ławkami pełniąca funkcję rekreacyjną dla mieszkańców – ale zniszczoną i wymagającą pilnej interwencji.

Dziś stajemy przed wyzwaniem  – chcemy ten fragment miasta zagospodarować na nowo i oddać go dla mieszkańców. Tak, żeby nie zatracił swojego kameralnego i pamiątkowego uroku, ale jednocześnie – żeby pozwolił na zupełnie nowe wykorzystanie. Dlatego zwracamy się właśnie do Was z zapytaniem – jak widzicie to miejsce? Jak można zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń, aby stała się przyjazna i uczęszczana?

W budżecie miasta zabezpieczyliśmy środki na opracowanie dokumentacji projektowej na zagospodarowanie tego miejsca. I zapraszamy Was do wypełnienia ankiety!

Bycie mieszkańcem miasta pozwala na współdecydowanie o nim. Wypełniając formularz dostępny pod linkiem https://zdunskawola.pl/kontakt/ankieta-aleja/ macie wpływ na to, jak miasto będzie wyglądać w najbliższej przyszłości.

W przypadku pytań lub wątpliwości, nasza ekipa służy pomocą. Wystarczy skontaktować się z nami poprzez adres mailowy: promocja@zdunskawola.pl.

Każda uwaga jest dla nas ważna. To Wy kreujecie przestrzenie w mieście. Chcemy, aby Zduńska Wola stała się miejscem przyjaznym do życia i spędzania wolnego czasu.

 

Inne artykuły

Siła kobiet

Zapach różowego tortu wypełnił kameralną salę zduńskowolskiego Ratusza. Drugie urodziny Stowarzyszenia „Teraz Ja”

Powrót Roślinolady

Spotkanie miłośników natury. Inkubator Inicjatyw Społecznych przy ulicy Łaskiej 38 zaprasza na kolejną część zduńskowolskiej Roślinolady!

Świąteczne paczki dla potrzebujących

Świąteczne paczki trafiły do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli z pomocą Caritas parafii św. Pawła. Obdarowano ponad 70 osób.

Przejdź do treści