Chodźmy na pasaż!

Pasaż w Zduńskiej Woli jest oazą zieleni w samym centrum miasta. Każdy z nas ma z tym miejscem inne wspomnienie. Ale czy wiecie, że Aleja Feliksa Rajczaka to nazwa, która pojawiła się dopiero w 1993 roku? Wcześniej jego oficjalna nazwa brzmiała: Aleja ZWM (Związek Walki Młodych).

To przestrzeń publiczna o powierzchni prawie hektara, która jest bardzo ważna dla zduńskowolan. Pełni przeróżne funkcje mimo że znajduje się w specyficznym bezpośrednim sąsiedztwie trzech cmentarzy: baptystów oraz katolickim, który naturalnie współistnieje z ewangelicko-augsburskim.

To miejsce, które od lat integruje mieszkańców. To tutaj odbywały się zloty motocyklistów i „palenie gumy”, a ślady na starym asfalcie jeszcze do niedawna były widoczne. Aleja gościła także barwne Jarmarki Zduńskowolskie. W okolicach 1 listopada regularnie pojawiają się stoiska z chryzantemami i zniczami – miejsce staje się handlowym zapleczem dnia Wszystkich Świętych. Sprzedaż na tym terenie w tym sentymentalnym i wspomnieniowym okresie wpisała się już na stałe w kalendarz miasta.

Aleja Feliksa Rajczaka została tak nazwana na cześć zduńskowolskiego poety, prozaika, satyryka, krytyka literackiego, publicysty, redaktora wydawnictw regionalnych, edytora, działacza kulturalnego, który żywo zaangażował się w sferę kulturalną miasta. Miejsce to przesiąknięte jest efemeryczno-poetycką atmosferą, tym bardziej trudno jest znaleźć pomysł na jego zagospodarowanie.

To tutaj przeżywaliśmy pierwsze randki, pierwsze tragedie i zawody miłosne. Również tutaj spotykaliśmy się na hamburgerach „z budek”, na które przyjeżdżała młodzież z okolic. A w sezonie letnim „pasaż” stanowił bramę dla części rekreacyjnej miasta – kompleksu otwartych basenów przy ulicy prof. Tadeusza Kobusiewicza.

Na terenie Alei zlokalizowany jest Pomnik Pamięci Poległych w Walce o Wyzwolenie Ojczyzny (dawniej Pomnik Poległym w Walce o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne), nazywany po prostu „twarzami”. Niebanalny projekt, który łączy funkcje upamiętniające z pragmatycznymi – na tyłach memoriału znajduje się przestrzeń z ławkami pełniąca funkcję rekreacyjną dla mieszkańców – ale zniszczoną i wymagającą pilnej interwencji.

Dziś stajemy przed wyzwaniem  – chcemy ten fragment miasta zagospodarować na nowo i oddać go dla mieszkańców. Tak, żeby nie zatracił swojego kameralnego i pamiątkowego uroku, ale jednocześnie – żeby pozwolił na zupełnie nowe wykorzystanie. Dlatego zwracamy się właśnie do Was z zapytaniem – jak widzicie to miejsce? Jak można zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń, aby stała się przyjazna i uczęszczana?

W budżecie miasta zabezpieczyliśmy środki na opracowanie dokumentacji projektowej na zagospodarowanie tego miejsca. I zapraszamy Was do wypełnienia ankiety!

Bycie mieszkańcem miasta pozwala na współdecydowanie o nim. Wypełniając formularz dostępny pod linkiem https://zdunskawola.pl/kontakt/ankieta-aleja/ macie wpływ na to, jak miasto będzie wyglądać w najbliższej przyszłości.

W przypadku pytań lub wątpliwości, nasza ekipa służy pomocą. Wystarczy skontaktować się z nami poprzez adres mailowy: promocja@zdunskawola.pl.

Każda uwaga jest dla nas ważna. To Wy kreujecie przestrzenie w mieście. Chcemy, aby Zduńska Wola stała się miejscem przyjaznym do życia i spędzania wolnego czasu.

 

Inne artykuły

Przejdź do treści