Cel: uchronić Las Paprocki przed pożarem

Straż pożarna i leśnicy będą ćwiczyć współpracę przy usuwaniu skutków wypadku samochodowego i pożaru. Cel: uchronić Las Paprocki przed pożarem. Do symulowanego zderzenia dojdzie na tzw. „rondzie miłości”.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Jeśli bowiem uczestniczące właśnie tutaj w wypadku auta zapalą się, pożar może ogarnąć las – Ogień to wielkie zagrożenie dla całego kompleksu leśnego. Coraz większa penetracja lasu przez ludzi oraz coraz mniejsze opady deszczu i śniegu powodują wysychanie ściółki co sprawia, że nawet niewielki zapłon może spowodować olbrzymią katastrofę – wyjaśnia Michał Falkowski z Nadleśnictwa Kolumna.

Dlatego służby ratownicze będą w czwartek ćwiczyć działanie w sytuacji wypadku samochodowego oraz pożaru lasu. Ćwiczenia będą również okazją do spotkania zduńskowolan z leśnikami, którzy będą odpowiadać na pytania dotyczące prowadzonej gospodarki leśnej w Lesie Paprockim i nie tylko.

– W ten sposób wyrabiamy dobre praktyki i podczas prawdziwego zagrożenia będziemy w stanie szybko i skutecznie nieść pomoc – mówi  st. kpt. mgr inż. Łukasz Aleksandrowicz, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. W teście obok strażaków zawodowych wezmą też udział zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. W symulację zaangażowana jest ponadto Straż Miejska oraz Nadleśnictwo Kolumna.

Urząd miasta jeszcze w tym roku planuje remont tzw. „ronda miłości”. Jest to konieczne, by w przypadku pożarów strażacy mogli bez problemu prowadzić działania gaśnicze w Lesie Paprockim.

Inne artykuły

Przejdź do treści