Budżet na 2023: ambitny i odpowiedzialny

Ubytki bieżących dochodów własnych samorządów spowodowane wprowadzanymi przez rząd zmianami podatkowymi, duży wzrost cen energii elektrycznej, wysoka inflacja skutecznie uszczuplają miejską kasę. Nowy rok dla Zduńskiej Woli będzie trudny.

Rok 2023 będzie jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach. Sytuacja wewnętrzna i po części zewnętrzna istotnie wpływa na kształtowanie się finansów samorządowych. Rządowe cięcia w finansowaniu samorządów, niekontrolowana inflacja oraz fala podwyżek cen m.in. energii niezbędnej do funkcjonowania szkół, basenu, domu kultury, biblioteki bardzo mocno wpływa na kondycję samorządów. Pod znakiem zapytania stoją fundusze unijne oraz środki z Krajowego Planu Odbudowy. W tych uwarunkowaniach dużym wyzwaniem było opracowanie odpowiedzialnego budżetu miasta.

Przygotowany i uchwalony wczoraj przez Radnych Rady Miasta budżet Zduńskiej Woli na rok 2023 cechuje odpowiedzialność za finanse miejskie i odpowiada uwarunkowaniom z jakim trzeba będzie się zmierzyć w 2023 r. Wysoką  inflacją , niższymi wpływami z PIT, wzrostem cen wszystkich usług komunalnych oraz skutkami ustaw wprowadzających Polski Ład.

Zgodnie z uchwalonym przez Radnych budżetem dochody miasta w 2023 r. to blisko 191 mln zł, wydatki to 203 mln zł, z czego na zadania inwestycyjne zaplanowane jest blisko 40 mln zł. Inwestycje, tak jak w latach poprzednich, zaplanowane zostały z uwzględnieniem m.in. kontynuacji zadań już rozpoczętych, wniosków mieszkańców, planowanych programów wsparcia dla inwestycji publicznych, innowacji,  możliwości finansowych miasta oraz optymalizacji kosztów.

Jaki jest więc budżet na 2023 rok? –  Na swój sposób ambitny i przede wszystkim odpowiedzialny. Jesteśmy w okresie wysokiej inflacji, znacznych ubytków we wpływach z PIT  i bardzo szybko rosnących kosztów realizacji usług dla mieszkańców, mimo tego nie zwalniamy tempa inwestycyjnego. Jesteśmy, co chciałbym wyraźnie podkreślić, dobrze przygotowani do składania wniosków jak tylko zostaną uruchomione nabory w ramach Krajowego Planu Odbudowy czy Funduszy Unijnych w perspektywie 2021 – 2027 – mówi prezydent, Konrad Pokora.

 

 

Inne artykuły

Laur Zduńskowolski miasto & powiat 2023

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią i wybuchem wojny u naszych wschodnich sąsiadów powrócił Laur Przedsiębiorczości. Uroczysta gala odbyła się w zduńskowolskim Ratuszu.

Zielona oaza z perspektywą

Skwer Pawła Królikowskiego został nominowany do nagrody Polskiej Agencji Prasowej. Internetowe głosowanie trwa do 10 lutego br.

Światła! Akcja!

Rowerowe szaleństwo także po zmroku. Miasto wybuduje oświetlenie nowego toru do jazdy na rowerze przy ulicy Tadeusza Kobusiewicza.

Eliminujemy trujący smog

Walka o czyste powietrze w Zduńskiej Woli. Nabór do tegorocznej edycji zduńskowolskiego programu Stop Smog startuje 1 lutego br.

E-interwencje!

Zauważyłeś bezpańskie, błąkające się zwierzę bądź uszkodzony znak drogowy? Zgłoś to na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Zrobisz to z komputera lub telefonu.

Przejdź do treści