Szukaj

Bon energetyczny. Wnioski tylko do 30 września

Tylko do 30 września 2024 r. można składać wnioski o jednorazowe świadczenie w formie bonu energetycznego. To rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Pomoc państwa dotyczy tylko tych osób, które spełnią kryterium dochodowe. Wnioski trzeba składać w MOPS COS przy ul. Królewskiej w Zduńskiej Woli.

Wnioski można składać jeszcze do poniedziałku,  do 30 września,  w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli. Na ich rozpatrzenie miasto ma dwa miesiące. Wypłata pieniędzy powinna nastąpić w 2024 roku oraz na początku roku 2025. Pomoc przysługuje za okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Wnioski o bon energetyczny można składać do 30 września 2024 r. :

  1. papierowo w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli przy ulicy Królewskiej 8 w godzinach 7.30 – 15.30.
  2. elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP – wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego. (Jako Urząd, który przyjmie wniosek należy wskazać MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ ZDUŃSKA WOLA).

Komu przysługuje bon energetyczny?

Bon energetyczny przysługuje jednorazowo, pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego. Dla gospodarstw jednoosobowych to kwota nie przekraczająca 2.500 zł miesięcznego dochodu za rok 2023 oraz 1.700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Stosowana  jest zasada złotówka za złotówkę. To znaczy, że jeżeli wysokość przeciętnego dochodu za 2023 rok na osobę przekraczała kwoty kryterium dochodowego, to przysługuje pomoc w wysokości różnicy między kwotą bonu energetycznego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny dochód za 2023 r. na osobę. Ale w sytuacji, gdy po zastosowaniu tej zasady wysokość bonu energetycznego jest niższa niż 20 zł, ten bon nie przysługuje.

Wysokość  bonu energetycznego jest następująca:

  • 300 zł – gospodarstwo jednoosobowe;
  • 400 zł – gospodarstwo  składające się z 2 lub 3 osób;
  • 500 zł – gospodarstwo  4 do 5 osób;
  • 600 zł – gospodarstwo domowe  składającemu się z co najmniej 6 osób.

Jeśli  główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to bon energetyczny ma wyższą wartość. Przyznaje się go w wysokości:

  • 600 zł – gospodarstwu domowemu jednoosobowemu;
  • 800 zł – gospodarstwu  2 do 3 osób;
  • 1000 zł – gospodarstwu 4 do 5 osób;
  • 1200 zł – gospodarstwu domowemu wieloosobowemu składającemu się z co najmniej 6 osób.

Informacje o przyznaniu bonu energetycznego będą przekazywane na wskazany adres poczty elektronicznej. Jeśli we wniosku go nie wpisano, informację  będzie można odebrać osobiście w Sekcji Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomoc Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Zduńskiej Woli.

Wniosek oraz niezbędne dokumenty można pobrać TUTAJ: https://mopscos.pl/bon-energetyczny/

Inne artykuły

Co się będzie działo w Zduńskiej Woli?

Pierwsze wydarzenia Dni Zduńskiej Woli już w tym tygodniu. Koncertowa część obchodów to między innymi polski hip-hop oraz Alternatywna Zduńska Wola. Ciekawe propozycje ma także kino w Ratuszu.

Dotacja dla aktywnych seniorów

Zduńskowolscy seniorzy będą mogli skorzystać z zajęć rekreacyjno – ruchowych dzięki dotacji z województwa łódzkiego. Miasto uzyskało dofinansowanie w ramach działania „Aktywny Senior”.

Młodzieżowa Rada Miasta na sesji

Młodzi zduńskowolscy radni zabrali się na przedwakacyjnej sesji. Młodzieżowa Rada Miasta Zduńska Wola obradowała w Miejskim Domu Kultury Ratusz.

Strefa Inicjatyw Społecznych po raz trzeci

Po raz trzeci w Zduńskiej Woli osoby i instytucje działające na rzecz lokalnej społeczności będą miały okazję pochwalić się swoją pracą w Strefie Inicjatyw Społecznych. Zostanie zorganizowana w piątek, 12 czerwca, przy ul. Łaskiej 38.

Konsultacje miejskiej mobilności

Do piątku, 12 czerwca 2026 roku, mieszkańcy mogą wypowiadać się w sprawie planu zrównoważonej mobilności miejskiej. Wnioski i uwagi można zgłaszać podczas konsultacji społecznych.

Przejdź do treści